× Pohněme s tím. Společně!

Ženíšek: Zkrátka není to jen na nás

Rozhovor s místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem

27. 10. 2014

Toto je pouze zkrácená verze rozhovoru.

Politolog Marek Ženíšek je s TO P 09 od jejího vzniku a vypadá to, že navzdory prohraným volbám ho politika baví čím dál víc. Drobný hnědovlasý muž z Plzně využívá každou příležitost ve sněmovně i internetových debatách k tomu, aby přesvědčoval, že „Evropa musí Putinovi ukázat, že není bezzubá“. A zdá se, že kromě elánu má také politický odhad. Právě on přišel s nápadem, že za TO P 09 by mohl do Evropského parlamentu kandidovat Jiří Pospíšil, který nakonec získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů. Sám o sobě říká, že chce prosazovat myšlenky, ne obsazovat židle.

Vaše strana nezískala ani jedno senátorské křeslo, v komunálních volbách ztratila skoro polovinu z dosavadních šestnácti set zastupitelů. Kde jste udělali chybu?
Kampaň nebyla vedena správně. Lidi nezvedly ze židle naše výroky, že chceme zabránit tomu, aby vyhrávaly strany, jako je ANO, že Prahu estébákům nedáme. Stejně tak vůbec nerezonoval apel, aby se ČR angažovala proti agresi Vladimira Putina. Respektive rezonoval mezi osmi či devíti procenty naší voličské základny, které to stačí říct jednou, protože s tím souhlasí, nové voliče jsme tím nezískali.

Kampaň je jedna věc, ale voliči se možná rozhodují spíš podle toho, co strana dělá ve sněmovně či v komunální politice. Děláte něco špatně?
Někteří lidé nás upozorňují, že TOP 09 v poslední době jen štěká, neguje, stavěli jsme se proti Miloši Zemanovi, proti Andreji Babišovi... Jenže upozornit na některé věci agresivním způsobem je jediná možnost, jak se dostat do médií. Ještě před dvěma lety byla situace jiná, stačilo nadhodit téma, upozornit na ně a novináři z nejčtenějších deníků ho s námi začali sdílet, velkou část práce udělali za nás. My jsme jen komentovali nebo ten příběh nějak korigovali. To se změnilo. Uvedu příklad, nedávnou tiskovku Miroslava Kalouska k rozpočtu. Pomocí čísel dokázal, že rozpočet neodpovídá tomu, co premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš říkají. Není úsporný, navíc na vědu a výzkum a na investice jde míň peněz, než dávala naše vláda v období krize. Ještě před časem by média vytvořila na ministra financí takový tlak, že by musel vysvětlovat, ne-li odstoupit. Teď to nikoho nezajímalo. Není to jen na nás, je to zkrátka i v tom mediálním prostředí.

Takže prohrané volby zdůvodňujete tím, že vaše PR agentura připravila špatnou kampaň a že MF DNES a Lidové noviny patří Andreji Babišovi. Není nic, v čem selhala vaše strana?
Nechci se vymlouvat, ale krátce po volbách jsou to první věci, které mě napadají. Přemýšlím nad tím, kudy chodím, a snažím se najít nějaké řešení, jež by nás posunulo.

A vy osobně? Jste šéfem plzeňské krajské organizace, TOP 09 skončila v Plzni až čtvrtá, za ANO, ODS a ČSSD, s polovinou jejich hlasů.
To je pro mě další záhada, věc, na kterou si ještě neumím odpovědět. Za Plzeň bych dal ruku do ohně, byli jsme v opozici a upozorňovali na některé problémy. Voliče ale asi nezajímá, kolik stálo nové divadlo a že se tam možná nějaké peníze prošustrovaly, jsou rádi, že tam nové divadlo je, to jsme podcenili. Mysleli jsme, že některé věci s námi sdílí i většina Plzeňáků.

Co bude dál? Je to začátek konce?
Určitě ne. Pořád jsme dopadli lépe než v krajských volbách před dvěma lety a nikdo tehdy neuvažoval o tom, že TOP 09 končí, odchází mimo politickou scénu.

Jednu z možností, co dál, naznačil váš předseda Karel Schwarzenberg: sloučení s ODS. Je to dobrý nápad?
Z pohledu nezávislého pozorovatele a pravicového voliče, s doktorátem z politologie, si myslím to samé. Že by to pro pravici bylo dobré. Jako politik s několikaletou zkušeností ale vím, že je to naprosto nereálné.

Schwarzenberg také dodal – vím, že je to velice obtížné, jsou tady osobní ješitnosti, řevnivost, lidé proti sobě bojují. Vám by vadil někdo z ODS?
Ne, předsedu ODS Petra Fialu si pamatuji jako politologického guru, když jsem byl student, hltal jsem jeho knihy. Ani s plzeňskou ODS nemám větší problém, byť si o charakteru exprimátora Martina Baxy myslím své. Ale řada lidí v regionech vstoupila do TOP 09 či ji volila právě proto, že byli pravicově založení a politika ODS jim bránila tu stranu volit. Neumím si představit, že po pěti letech existence TOP 09 za nimi přijdu se slovy, že jediná cesta, jak pokračovat na pravici, je spojení s ODS. Sloučení je nemožné i proto, že ODS má dvacetitisícovou členskou základnu a TOP 09 má jen tři a půl tisíce členů. Taková věc potřebuje čas, je na ni ještě brzy. Jsem rád, že jsme se podpořili v senátních volbách a že ve sněmovně často fungujeme jako jeden společný opoziční klub.

Máte nějaký plán, jak TOP 09 vrátit na výsluní?
Žádný zázračný plán nemám a nemá ho nikdo. Unie svobody kdysi, aby se zachránila, začala na poslední chvíli představovat různá témata, od legalizace marihuany kdoví po co, vypadalo to směšně a stejně zanikla. Politika je běh na dlouhou trať.

Vyjednáváte o koalici na pražském magistrátu. Proč vlastně, když jste Plzeňák?
Bylo nám jasné, že pokud má vyjednávací tým, ve kterém bude lídr kandidátky Tomáš Hudeček a zároveň krajský předseda Jiří Vávra fungovat, musí tam kvůli jejich dlouhodobým neshodám být nějaký tmelicí prvek. Odjinud než z Prahy, aby nepatřil ani k jednomu křídlu. A zůstal jsem tam i teď, když už tam ani jeden z pánů není.

Vypadá to, že Praze bude vládnout ANO s ČSSD a Trojkoalicí. Vaše strana skončila v pražských volbách druhá za ANO. Co jste udělali pro to, abyste vládli vy?
Setkali jsme se se všemi kromě hnutí ANO a komunistů a nabídli jim variantu koalice, v níž by ANO nemělo podíl na správě Prahy. Trojkoalice i ČSSD nám řekly, že respektují vítěze voleb a teprve v okamžiku, kdy by selhal při vyjednávání, budou jednat s druhým na pásce. Popřál jsem jim, aby to nevyšlo, a upozornil, že pro to uděláme vše.

Co konkrétně?
Nabídli jsme sociální demokracii primátora. Nabídku však nepřijala s tím, že respektuje vítěze voleb – byť v Plzni, Olomouci, Jihlavě a dalších městech ho nerespektovala. Její lídři tam byli daleko odvážnější. Zdá se, že Miloslav Ludvík s postem primátora nepočítal, post ředitele Fakultní nemocnice v Motole je mu milejší. Trochu nechápu, proč kandidoval na primátora. Jeho strana bude muset členům a voličům vysvětlit, proč nechce primátora, když tu taková možnost je.

Také vy máte voličům co vysvětlovat. Pár dní po volbách vystoupil z vaší strany lídr pražské kandidátky a dosavadní primátor Tomáš Hudeček. Byl to dobrý primátor?
Byl, nahlížel na město moderně, jeho vize se mi moc líbila. Doplatil na svou politickou neobratnost.

Je vůči voličům fér, aby se strana hned po volbách rozloučila s nejvýraznější tváří své pražské politiky? Řada lidí v Praze volila TOP 09 právě kvůli Hudečkovi, jeho pohledu na město.
Nefér by bylo, kdyby TOP 09 dlouhodobě plánovala, že nechá Tomáše Hudečka dotáhnout volby a pak se s ním rozloučí. Takhle to ale nebylo. My jsme jen reagovali na situaci, která nastala v předvečer toho, co jsme přijali nabídku Hudečka a pražského předsedy Vávry, že ze strany odcházejí.

Pro připomenutí, Hudeček vyzval pražského předsedu TOP 09 Vávru k odchodu ze strany poté, co deník Blesk zveřejnil fotku Vávry na oslavě narozenin místostarosty Prahy 10 Ivana Vinše, kde byl také „kmotr“ Tomáš Hrdlička. Dodal, že na jeho nebezpečné vztahy se zákulisními hráči vedení strany už dlouho upozorňoval. Není to dostatečný důvod k tomu, aby Vávra odešel?
Pokud Hudeček chtěl, aby Vávra ve straně skončil, měl přinést naprosto v tichosti nějaké důkazy. Nepřinesl, jedna fotka v nevěrohodném deníku nic neznamená. Nebo mohl počkat měsíc a kandidovat na sněmu na pražského předsedu. Od nás ve vedení strany nikdo nemůže chtít, abychom byli spravedliví, nejsme soudci, abychom hledali viníka. Naším úkolem ale je starat se o dobré jméno partaje. Hudeček i Vávra porušili dohodu, kterou s vedením strany měli – že v době, kdy nám jde o všechno, vyjednáváme o pražské koalici, svou rivalitu zmírní. Neposlechli, udělali si dýchánek v České televizi, kde proti sobě šli napřímo, tak museli dostat na zadek. Jakákoli strana, jež si chce udržet respekt členské základny a veřejnosti, by musela zasáhnout, i když to může být pro Hudečkovy voliče nepochopitelné.

Za Hudečkem odešli z TOP 09 další, radní Eva Vorlíčková kvůli tomu, že vedení strany bagatelizuje „náhodná setkání“ svých vlivných členů s pověstnými kmotry, stranu opustil také Zdeněk Tůma, který ji do pražských voleb vedl před čtyřmi lety. S Tůmou jste přátelé, proč odešel?
Ještě jsem neměl čas si s ním o tom v klidu pohovořit. Vnímám to tak – a možná mu křivdím –, že dlouhodobě hledal záminku, jak by mohl členství ukončit. Jeho aktivita v poslední době už byla téměř nulová.

Ještě k pražskému vyjednávání. Řekl jste, že chcete sestavit „koalici demokratických stran bez účasti ANO“. ANO je podle vás nedemokratické?
ANO je podle mě antisystémová strana. Její opakované výroky o tom, že všechno je tady od roku 1989 vlastně špatně a oni jsou ti, kdo to přicházejí změnit, přesně naplňují definice z učebnic politologie. Navíc je to strana založená na propojení byznysu, politiky a mediální sféry, v tom vidím obrovské nebezpečí. I proto jsme v Praze nabídli ČSSD primátora. Od sociálních demokratů se sice lišíme programem, ale na systému se shodneme. Obrazně, ten Turek v tuhle chvíli táhne odjinud. 

***

Marek Ženíšek (36)

Místopředseda TO P 09 od jejího vzniku.
Stál u zrodu této strany, před pěti lety ji někdejší lidovec pomáhal zakládat.
Je místopředsedou poslaneckého klubu a zahraničním expertem TO P 09.
V devětadvaceti se stal náměstkem ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, měl na starost vězeňství a mezinárodní vztahy.
Později byl prvním náměstkem ministra zdravotnictví Leoše Hegera.
Jednou týdně přednáší na Filozofické fakultě Západočeské univerzity o přechodech k demokracii a demokratizaci.
Marek Ženíšek je ženatý, má syna.

Hana Čápová

Respekt, 27. 10. 2014, rubrika: Rozhovor, str. 46

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Marek Ženíšek
Témata:
Veřejná správa a regionální rozvoj
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme