Ženíšek: Sněmovna musí Rusko označit za teroristický stát

Násilnou ruskou reakci na ukrajinský postup odsuzují politici po celé Evropě. Například estonští poslanci budou projednávat označení Ruska za teroristický stát. Podobnou iniciativu ve sněmovně prosazuje šéf zahraničního výboru Marek Ženíšek. Zároveň ale upozorňuje na případné dopady v případě takového prohlášení. 

11. 10. 2022

„Debata se nevede o tom, zda je Rusko teroristický stát, samo to totiž svými kroky potvrzuje. Spíše mluvíme o tom, co by takové označení Ruska znamenalo pro Českou republiku a jak v tom případě více zajistit bezpečnost země. Bude to mít další konsekvence, ale ty jsou pro mě až na druhém místě,“ naznačil Ženíšek témata dalších debat ve sněmovně.

„Je třeba na tom mít shodu. Pokud nějaký stát označíme za teroristický, bylo by pak velmi hloupé s ním obchodovat, nebo tu mít zastoupení na úrovni velvyslance, a naopak vlastní zastoupení v Moskvě. Proto o tom vede zahraniční výbor velké diskuse.“ Potvrdil rovněž, že podobné usnesení by měly brzy schválit zahraniční a bezpečnostní výbory obou komor parlamentu.

Poslanec také odsoudil komentáře, podle kterých byl Putin k útokům vyprovokován. „Putin vždy, když se mu nedaří, začne útočit na bezbranné civilisty, protože mu na obětech vůbec nezáleží. Je potřeba to odsoudit, je dobře, že to Západ učinil, ale je také potřeba pokračovat v dodávkách zbraní Ukrajině.“

Podle něj je v Česku shoda i v podpoře dodávek další munice. „Je spíše třeba přesvědčit země, které ty zbraně mají, že to je jediná cesta, jak Putina odradit nebo ho zastavit,“ doplnil s odkazem na Německo.

Zdroj: Česká televie, události, komentáře, 10.10.2022

Štítky
Osobnosti: Marek Ženíšek
Témata: Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme