Ženíšek: Prezident v projevu promarnil šanci

27. 12. 2016

(editovaný přepis debaty s prvním místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem)

Moderátorka

Jak na Vás působil vánoční projev prezidenta republiky? Jaké jste si z něj vzal hlavní poselství?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

V projevu bohužel nezazněla žádná vize, ke které by měla země směřovat, jak by asi někteří ve vánočním projevu očekávali. Do jisté míry je to promarněná šance. Příliš jsem od toho ale nečekal. Naproti tomu zaznělo jasné pochlebování Číně a velké obavy o budoucnost ruské dezinformační kampaně v České republice. Přestože to byla pouze část projevu, od hlavy státu to považuji za něco, co se při vánočním projevu nesluší. Navíc to označení bylo nepravdivé. Jeho atak na snahu bojovat v České republice s ruskou propagandou v rámci nového Centra pro boj proti terorismu, hybridním hrozbám a propagandě, které bude fungovat od ledna, mě sice nepřekvapuje, ale snad by to konečně mohlo některým otevřít oči.

Moderátorka

Vy byste souhlasil s ekonomickým hodnocením, které pronesl prezident? Mimo jiné zaznělo, že je to zásluhou lepšího výběru daní, lepšího potírání daňových podvodů.

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

S tím bych nesouhlasil. Pokud by si pan prezident alespoň trochu důkladně přečetl rozpočet na příští rok, tak by pochopil, že přebytek, se kterým se chlubí Andrej Babiš a který je avizován na další období, je spíše důsledkem peněz z Evropské unie. Ten přebytek není důsledkem aktivit ministra financí. Vnímám to jako takový kolorit. Pan prezident ocení spíše zástupce vlády, kteří patří pod značku hnutí ANO, nežli by jako premiéra podpořil přímo Bohuslava Sobotku.

Moderátorka

Prezident mluvil také o sociálních dávkách pro nezaměstnané. Čtyři sta tisíc nezaměstnaných a sto padesát tisíc volných pracovních míst podle něj neobhajuje dávky v nezaměstnanosti, které někteří pobírají. Byla ta kritika z Vašeho pohledu na místě? Pracoval prezident s těmi čísly správně? Jsou opravdu v Česku dávky pro nezaměstnané nastaveny problematicky a podporují lidi, aby zůstávali bez práce?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

Podle mě je správně, co pan prezident řekl. Je dobře, že se podporují matky s dětmi, a nikoliv nezaměstnaní lidé, kteří o práci nestojí. To je věc, se kterou musí souhlasit každý. Nejsem si ale jist, zda je to poselství, které má zaznít o druhém svátku vánočním. Znovu opakuji, v projevu mi chyběla vize o směřování České republiky v příštím roce. Nebyla tam vize, jak by si to pan prezident představoval. Chyběla také nějaká myšlenka o hodnotách, jak by asi někteří z nás o Vánocích předpokládali. Z mého pohledu to byl pouze výčet určitých zpráv za rok 2016. O tom negativním už jsem mluvil. Byla to podpora čínských investic nebo atak na snahu bojovat s ruskou propagandou.

Moderátorka

Jak jste vnímal slova prezidenta republiky na adresu ministerstva vnitra a jeho snahy o práci s dezinformacemi?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

Pochopitelně mám zcela odlišný názor, než má pan prezident. Takhle to začíná vždy. Ti, kteří velmi často podporují část propagandy, začnou hovořit o cenzuře, protože mají obavu, že by bludy, které se objevují na sociálních sítích nebo internetu, mohl někdo vysvětlovat. Například uvádět na pravou míru nevěrohodná data nebo čísla, která se velmi často objevují. Centrum nebude cenzurovat obsah médií ani na internetu, jak uvedl nepravdivě prezident. Půjde o práci, která je v současném prostoru správná. Velmi často se nejen z ruské strany setkáváme s propagandou a společnost se tomu neumí bránit. Můžete se proti tomu bránit pouze tím, že budete fakta podrobovat oponentuře a uvádět některé věci na pravou míru.

Moderátorka

Sdílíte kritiku, jaké podrobil prezident Zeman Evropskou komisi?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

Prezident kritiku navázal na myšlenku Brexitu, což byla jedna z mála myšlenek, kterou sdílím. Prezident se zde neraduje z toho, že Velká Británie opustí Evropskou unii a že referendum dopadlo tak, jak dopadlo. Nesouhlasím ale s jeho interpretací, že to bylo kvůli tomu, že Evropská unie je byrokratická a neschopná. Důvodů, proč se obyvatelé Velké Británie rozhodli tak, jak se rozhodli, byla celá řada. Mimochodem, jedním z důvodů byli také občané České republiky nebo Polské republiky, kteří pracovali ve Velké Británii. Britům se nelíbilo, že pobírají stejné sociální dávky a vadil jim celý sociální systém, který je tam nastaven. Spojovat to pouze s tím, že Britům vadilo, že je Evropská unie byrokratická, je trochu plochý pohled, který si myslím, by zasloužil daleko větší úvahu.

zdroj: ČT24, 27. 12. 2016

Štítky
Osobnosti: Marek Ženíšek