Ženíšek: Ovlivňování médií do Evropské unie nepatří

1. 6. 2017

(editovaný přepis rozhovoru s 1. místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem)

moderátorka

Co pro Vás z debaty v Evropském parlamentu vyplývá?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda TOP 09

Především si na rozdíl od některých kolegů myslím, že je dobře, že se Evropský parlament tímto problémem zabývá. Situace v některých médiích v České republice není jen vnitřní záležitost Česka, jak se snaží tvrdit Andrej Babiš. Je to záležitost celé Evropy, protože Evropská unie je sdílený prostor. Na to si musíme zvyknout. Proto té debatě rozumím, přestože Evropský parlament nemá páku, co s tím může v tomto konkrétním případě dělat. Debata do demokracie ale patří. Proto rozumím, že se někteří partneři v Evropském parlamentu chtějí ptát, chtějí vést debatu a uvědomují si, že ovlivňování médií k politickým účelům je něco, co do Evropské unie nepatří.

moderátorka

Mají evropské instituce dostat nějakou páku, aby měli větší pravomoci v ovlivňování mediální politiky jednotlivých členských zemí?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda TOP 09

Myslím, že to není potřeba. Úplně stačí, když vlastníci médií nebudou zneužívat své postavení vlastníka k tomu, aby média využívali například k politickému boji. Není potřeba, aby byly přijaty další regulace. Myslím, že i samotná debata je velmi důležitá. Je to další ukázka toho, že Andrej Babiš, který hovoří o tom, že je to ostudou pro Českou republiku, tak on je ten, kdo ostudu České republice způsobuje. 

moderátorka

Jsou české zákony, ať už vyloženě mediální nebo zákon o střetu zájmů, dostatečné? Neměnil byste nic?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda TOP 09

Přijímat další zákon kvůli konkrétnímu politikovi není vhodné. Tady úplně postačí, když vlastník, ať je jím kdokoliv, nebude zneužívat své postavení k tomu, aby mu to oproti konkurenci pomáhalo v rámci politického boje. 

Zdroj: ČT24, 1. 6. 2017

Štítky
Osobnosti: Marek Ženíšek
Témata: EU, Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme