Ženíšek: Musíme plnit závazky vůči našim spojencům

23. 1. 2017

(editovaný přepis rozhovoru s prvním místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem)

Moderátor

Pane místopředsedo, věříte, že vláda naplní svůj závazek z roku 2014 a dostane se ve výdajích na armádu na 1,4 procenta HDP do roku 2020? Je to stále reálné?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

Obávám se, že to reálné není. Jsem rád, že dochází k trendu, kdy se posiluje rozpočet Armády České republiky. Pan ministr Stropnický moc dobře ví, že cíl 1,4 procenta HDP, který si vláda stanovila, není do roku 2020 splnitelný, pokud by v posledním roce nedošlo k nějakému skokovému nárůstu. Jenže se pořád bavíme o 1,4 procentech HDP, což není plnění našeho závazku. Náš závazek vůči NATO jsou 2 procenta. Jak z hlediska, které si stanovila vláda, tak z obecného cíle 2 procenta, se obávám, že tato vláda nám neříká úplně pravdu.

Moderátor

Co jsou tedy v těchto letech optimální výdaje na armádu? Má se zrychlit navyšování rozpočtu pro armádu, aby se dvou procent, tedy požadavku Severoatlantické aliance, dosáhlo dříve?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

Pochopitelně. Velmi vítám i poslední větu, která zazněla na tiskové konferenci pana ministra, kdy hovořil o tom, že ještě v tomto roce se pokusí alespoň některé projekty urychlit, například domodernizaci 4. brigády. Úplně ale zapomíná a odsouvá ostatní. Na hrb další vlády odsouvá třeba celé přezbrojení 7. brigády a další velké projekty. Myslím, a není to jen můj názor, že je to vyloženě promarněná šance této vlády. Vláda v době ekonomického růstu promarnila modernizaci armády, a to zejména v době nebývalé podpory politických stran napříč politickým spektrem, která tu dnes je.

Moderátor

Na druhou stranu, i na této tiskové konferenci padla konkrétní čísla. 62 Pandurů, 33 samohybných houfnic, 12 vrtulníků, mobilní lokátory, balistické vesty a tak dále. To jsou všechno zakázky pro letošní rok. To je málo?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

Ale ano, my jsme rádi, že mají vojáci k dispozici nové útočné pušky, že byly nakoupeny nová nákladní vozidla, že se z velkých projektů podařilo dotáhnout alespoň nákup 3D mobilních radiolokátorů. To je ale pouze velmi malá skupina všech projektů, o kterých pan ministr hovořil. Budeme podporovat urychlení. Budeme rádi, když se tento rok něco dokončí. Obávám se ale, že už to slýcháme třetí rok. Pan ministr je ve svém úřadě již třetí rok a letos bude končit svůj mandát. Myslím si, že hlavní část modernizace armády bude až pro vládu příští.

Moderátor

Na kolik je reálné, aby armáda dokázala spotřebovat peníze, které by jí byly navíc přiděleny, protože tendr na zbraně, to nikdy není nic jednoduchého, táhne se to celou řádku let. Nehrozí, že by peníze zůstaly ležet ladem?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

To je otázka. Když si porovnáme ostatní země, tak je pravda, že panu ministrovi se podařilo otočit trend. Máme země jako je Polsko, kde se daří daleko efektivněji a rychleji nakupovat novou techniku. Kromě toho, že vláda neříká pravdu, když hovoří, že splní cíl, který je navíc málo ambiciózní, tak se ukazuje, že ani s navýšením o 5 miliard každý rok, není schopna efektivně nakládat. Na to by ale neměla být reakce, že nebudeme nakupovat nic, nebo ještě pomaleji, ale spíš si myslím, že je to neschopnost úřadu se k tomu postavit nějak lépe.

Moderátor

Do jaké míry máme brát v úvahách o dalších investicích, dalším vyzbrojování armády, slova nového amerického prezidenta o tom, že Severoatlantická aliance je svým způsobem zastaralá, že se členské státy pouze vezou, že teď se zaměří zejména na americkou armádu, nikoliv tolik na pomoc armádám spojenců? To jsme slyšeli během inauguračního projevu. Na kolik by to mělo ovlivnit orientaci České republiky na jiné ozbrojené struktury než jen Severoatlantickou alianci?

Marek Ženíšek, 1. místopředseda /TOP 09/

Slova pana prezidenta Trumpa vnímám v tom smyslu, že je zapotřebí, aby jednotlivé státy plnily své závazky. Vracíme se k tomu, o čem jsme se bavili na začátku. My je neplníme a většina států je neplní. To je úkol pro všechny vlády, aby se nad tím zamyslely a začaly s tím něco dělat. Další úvahy o tom, zdali náhodou nezačít vytvářet armádu Evropské unie, beru jako velmi liché a nebezpečné alternativy. Zapotřebí je zejména posílit stávající strukturu, kde neplníme závazky tak, jak máme. Evropskou armádu vnímám velmi negativně z mnoha důvodů.

zdroj: ČT24, 23. 1. 2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme