Zatím jsem kibic, tak držím hubu

Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem

23. 11. 2009
Karel Schwarzenberg se možná opět stane ministrem zahraničí, pokud volby vyhraje pravice. Jeho strana T0P 09 se dostala ve volebních průzkumech na čtvrté místo, přestože zatím nemá žádný program. S  pomocí boží však prý do voleb vznikne.

* Stále vás pojí s Václavem Havlem úzké osobní přátelství?

Samozřejmě. Včera jsme byli spolu v Bratislavě, kde dostal čestné občanství, měl jsem z toho radost. Václav je jeden z mála lidí, ke kterým mám opravdu velkou úctu. Je to výjimečný a pozoruhodný člověk.

* On vaše spojení s novou stranou TOP 09 příliš nechápe.

Máme někdy odlišné názory, to už tak bylo, když jsem pracoval na Hradě jako kancléř. Ovšem on byl šéf, tak rozhodl. Dnes taky nesdílíme vše, on podporuje zelené, což mě těší kvůli Liškovi a jeho kamarádům. A já mám vlastní politickou cestu. Rozdílné názory přece nejsou problém v osobních vztazích.

* Jistě, jenže si ho vážíte a zdá se, že jste se s ním neradil, než jste se dal k T0P 09. S kým jste se vlastně radil?

S nikým. O  takových věcech se musí člověk rozhodnout sám v sobě. Jediný, s kým jsem se poradil, byli lékaři. Měl jsem problémy se srdcem a, popravdě řečeno, byl jsem opravdu vyčerpaný. Řekl jsem si: než do toho půjdeš, necháš se přezkoumat, jestli to vydržíš. Řekli mi, že když nebudu dělat blbosti, vydržím.

* Vaše politická strana působí zvenčí jako trochu divná, nesourodá parta. Jak si máme představit, oč vám jde?

Proč divná parta? Každá politická strana je sestavena z nejrůznějších lidí, to je u nás taktéž. Jak říká dobrý voják Švejk: Je to divné, ale každý je odněkud. Členové a příznivci TOP 09 nespadli včera z  nebe, nýbrž žijou v Čechách, každý má svou minulost, někde pracoval. Nevím, co je na tom tak velmi divného.

* Trocha lidovců, trocha konzervativců, do toho známá tvář moderátora a lékaře Šmuclera OE a program napsaný není. Jak poznat, co od vás lze čekat?

Podívejte se na jiné strany, tam je zase troška bývalých komunistů. Každý má nějakou minulost sám za sebe, u nás není nic divného, opravdu. Program, jak známo, nemáme, protože to vyžaduje čas.

* Ano, zatím jsou sepsány jen základní myšlenky konzervativní strany. Kdy program voličům předložíte?

Normální stranický program vyžaduje tak dva a půl roku práce, několik měsíců po založení je brzo. Pracujeme na tom intenzivně, ale je pravda, že to ještě bude chvíli trvat. Je také potřeba po jednotlivých komisích jejich slova zredigovat, aby to nebylo nečitelné, a přepsat vše do srozumitelné češtiny. Pak to musí projít stranickým grémiem.

* Jste leckým vnímán jako morální autorita, proto bylo trochu překvapivé, že jste se dal tam, kde měli na kandidátce bývalého poslance KDU-ČSL Ladislava Šustra. Vy jste nevěděl, co je zač?

Když se vyjevily ty nepříjemné věci (Šustra odhalila skrytá kamera, že byl ochoten jednat o milionovém úplatku, pozn. red.), rychle jsme si s tím poradili, tudíž na kandidátní listině nebude.

* Ano, ale on byl třeba znám už léta tím, že si coby činovník Orla dokázal zřídit ve své obci živobytí z porcování medvěda

Z medvěda? Z jakého medvěda? (Ožije.)

* Když si poslanci rozdělují část rozpočtu a prosazují, kam ho poslat. Tomu se říká "porcovat medvěda"

Jo tohle.

* Zkrátka byl tak "obratný", že z něho měli legraci i jeho vlastní poslanci. Co děláte ve straně, která chtěla nabídnout voličům toto?

Věděl jsem, že byl výrazný činitel v Orlu, což je tělocvičná organizace, tu znám od svého dětství a vím, že to je chvályhodná organizace. A že byl velký lobbista pro tyto tělocvičné organizace…

* A pro Sazku, v jejímž orgánu placeně zasedal.

Ono je to bohužel u nás tak trošku propojené. Ale budiž. Každý z nás má nějakou minulost, já nejsem ten, kdo soudí. A hlavně, dokud mi nikdo nic nedokáže, jsem velmi zdrženlivý v tom, abych lidi hned odehnal a odsoudil. My jsme dosti pomlouvačný národ. Když jsem se vrátil, kamarádi z dětství mi říkali: „Ty tamhletomu ještě tykáš? Já vím, že jsi s ním hrál kuličky, ale copak nevíš, že byl v milicích?“ A tak to šlo jeden za druhým. Kdybych měl všechno nosit v  paměti, tak už bych se s nikým ze svých kamarádů z dětství nemohl setkávat. Dokud nemám jasné důkazy, že se někdo zachoval svinsky, tak tomu moc nenaslouchám.

* Už několikrát jste musel jako šéf strany říkat: Prověřím, podívám se na to. Brněnský podnikatel Dušan Novotný dal vaší straně do kasy neuvěřitelnou částku, 11 milionů. Prověřil jste, o co tomu pánovi jde?

Ano. Nepřišel jsem na nic špatného. On prodal svou firmu, má spoustu peněz. Jeden si koupí dílo od Špály, jiný si koupí barák ve Španělsku, třetí to dá do toho, čemu věří. V zásadě proti němu nejsou známy výhrady.

* Až na to, že se soudí s ministerstvem financí ještě o mnohem větší částku, než vám věnoval.

Se státem se soudí kdekdo, to není nic divného, stát taky krade. Několik lidí, kteří nás chtěli obdarovat, jsme odmítli, protože nechtěli být uveřejněni. Ptali se: Musí to být? No, musí. Oni být uveřejněni nechtěli, tudíž k obdarování nedošlo.

* V Brně vede vaši stranu Jan Levíček, lobbista za stravenky dobře známý zákonodárcům, jak teď napsali v Aktuálně.cz. To vám připadá v pořádku?

Musím zjistit přesně, jak to s těmi stravenkami je. Existuje fotografie, že byl v Senátu v červnu, v té době já jsem byl bohužel v  lázních, protože jsem byl úplně vyčerpaný. To bylo poté, co jsem odešel z  ministerstva. Věděl jsem jen, že jeho firma u nás zastupuje Google, proti tomu jsem nic neměl. A Levíčkovi jsou stará vážená brněnská židovská rodina. On je starostou na okraji Brna, lidé ho tam opakovaně volí, což pro něho taky svědčí. Jak je to s těmi stravenkami, na to se podívám.

* A pokud zjistíte, že skutečně lobboval za stravenkovou firmu?

Lobbing ještě není nic špatného, vždyť i stát to dělá. My, jako ministerstvo zahraničí, jsme v zahraničí lobbovali za české firmy, aby v různých státech dostaly zakázky. Lobbing je i to, když se pokusím získat prachy pro nějaké dobročinné účely.

* A jaký lobbing je už ten, před kterým - podle nástinu vašeho programu - chcete ochránit daňové poplatníky?

Chtěli bychom, aby byla pro lobbing pravidla, jako jsou například ve Spojených státech. Lobbisté musejí být zaneseni v registru, a když se lobbista setká například s ministrem, vznikne o tom záznam. Zakázat to úplně nemůžete.

* To by měli poslanci a senátoři hodně záznamů ze stravenkových schůzek s panem Levíčkem…

Pan Levíček nechce politický mandát. Kdyby chtěl být lobbista poslancem nebo senátorem, tak to už by nešlo. Na ty stravenky se podívám.

* Martin Bursík nedávno v TÝDNU předpověděl, že svého spojení s původně Kalouskovým projektem TOP 09 budete časem litovat. Už jste někdy na chvilku zalitoval?

Ne, vůbec ne. Říkal jsem si jen, jestli je to potřebné, abych v tomhle věku ještě chodil po Praze a po celých Čechách, ale myslím, že zásadní rozhodnutí bylo správné. Poněvadž jsem zjistil, že pro Stranu zelených už nejsem přínos. Když jsem se o ně zasadil v evropských volbách, nemělo to žádný výsledek. A mnoho členů zeleného hnutí má proti mně jisté výhrady kvůli mé zahraniční politice, na které trvám, že je správná. Tudíž jsem pro ně spíše zátěž.

* A taky máte s Kalouskem zjevně větší šance proniknout v květnu do sněmovny.

To jsem přece nemohl před půl rokem vědět. Bohužel už ale nejsem teenager a vím, že mám tudíž jen vymezený čas, kdy můžu opravdu něco dokázat. Teď jsem na vrcholu popularity a to je kapitál, který nesmíte zklamat a promarnit. To musíte dělat něco smysluplného. Svůj názor jsem ale nezměnil a spoustu pohledů na ochranu přírody sdílím s většinou zelených.

* Jste domluveni s Topolánkem a Kalouskem, že budete znovu ministrem zahraničí, pokud volby vyhraje pravice?

To jsou drby. Myslím, že ODS nás oprávněně vidí jako nebezpečnou konkurenci. I Topolánek teď chodí a říká, že jim krademe hlasy. Není to pravda. Oni nám voliče zdárně v posledních měsících naháněli sami, ani se nemusíme snažit.

* Po volbách ovšem budete jejich přirozenými partnery.

Jakékoli koaliční domluvy před volbami jsou blbost. Může se třeba stát zázrak v sociální demokracii, přijde nové vedení s  novým myšlením, slušným výrazivem a chováním, kterému bude možno důvěřovat. Byl by to toho času zázrak, ale každá politická strana musí mít koaliční potenciál.

* A kdyby se takový zázrak stal, byla by ČSSD jako partner přijatelná i pro TOP 09?

Teď je tam šéf, který něco slíbí v pátek a v  pondělí ráno to neplatí. Kdyby tam byli rozumní, pak ano. Ale toho času, s  Paroubkem, to pro nás možné není.

* Obří ekologickou zakázku jste chtěl nechat na Fischerově vládě s odůvodněním, že úřednický kabinet alespoň nemusí nakrmit své politické strany. O ušmudlanosti politiky zjevně víte více, než jste kdy řekl. Jak se tedy krmí?

Já nemám iluze, není to jen v Čechách. U  velkých zakázek vždycky skončí část peněz u velkých politických stran, to je známo. A zdá se, že u nás to překročilo míru. U nás už většina peněz nejde ani do těch stranických kapes, ale do kapes soukromých. V Gogolově Revizorovi jeden z činovníků říká, že krade nad svůj „čin“ - tedy v ruském pochopení nad svůj úřad. Tady to všichni rozkradli nad svůj „čin“.

* Řekněte něco konkrétního, jak politici kradou?

Přesně to nevím. Vím jen, že u velkých zakázek musí člověk na tohle dávat velký pozor. Velké peníze jsou vždycky pokušením, a čím větší peníze, tím větší pokušení. Ať jsou to vojenské zakázky nebo stavba našich dálnic. Člověk přece musí zpozornět, když najde v mlíce pstruha; to se tam asi předtím nalila nějaká voda. S odpuštěním, ty dálnice jsou u nás mnohem dražší než v poněkud hornatějším Rakousku. Pak mi tu něco nesedí.

* Takže náznaky. Opravdu nevíte, nebo nechcete říct?

Nejsem policajt ani investigativní novinář. A ani se mi moc nechce… Ale některé věci jsou nápadné.

* Chce T0P 09 nalákat do svých řad velice populárního premiéra Jana Fischera, nebo to je taky drb?

Teď je důležité, aby tato vláda bez zasahování politických zájmů dokonala svou práci až do voleb a ještě za ně, protože než se politické strany po volbách dohodnou, bude to asi nějaký pátek trvat. To je pro tuto zemi nejdůležitější. Každé přiblížení té či oné strany k Fischerovi by ztížilo jeho situaci, musí si zachovat svou nezávislost. Kdyby po volbách řekl: „Zdá se, že děláte nejrozumnější politiku, a chci vás podpořit“, to bych zajásal. Protože to je výborný člověk. Ale z mé strany k Janu Fischerovi nepadlo a nepadne ani slůvko, protože pro zemi je důležité, aby mohl nezávisle pracovat.

* Abyste mohl zajásat, musíte mu dát napřed nějak najevo, že o něho stojíte.

Nebudu to dělat. Ani jsme vědomě nenavrhli eurokomisaře, protože to je na rozhodnutí vlády. Buď jsou politické strany schopny se dohodnout a vytvoří politickou vládu, a to se nestalo, odpovědnost odmítly. Pak se ale do toho nemá kafrat. Za mého mládí býval v hospodě rohový stůl, kde hrála místní honorace v neděli po kostele karty. A nad stolem tam visela zažloutlá cedulka, na níž stálo: Kibic, drž hubu. To je jediný správný přístup. Když nesázím do hry vlastní peníze a jen přihlížím, musím držet hubu.

* Poprvé jste aktivně vstoupil do nějaké strany, to je ve vašem životě změna. A nedávno jste se znovu oženil, vzal jste si po dvaceti letech svou první ženu Terezii. Přineslo vám i to staronové manželství do života nějaké změny?

V tomhle případě u mě žádná změna nenastala.

* Máte se svou manželkou tři děti, nedávno jste ženil syna. Kterého vlastně?

Mladšího, Karla Filipa.

* Staršímu Janu Ondřejovi jste předal správu schwarzenberského majetku, o Karlu Filipovi se toho mnoho neví.

On žije v Rakousku, studoval v Anglii. Teď se přestěhoval do Prahy, bude tady pracovat.

* A čím se živí?

Pracuje pro Erste, je zaměstnanec u spořitelny, tedy v tomto koncernu.

* Takže u mladšího syna se nevyvinula láska ke dřevu a hospodaření?

Ne, ne, má samostatnou kariéru. Původně ještě nevěděl, zda půjde úplně do byznysu. Ale myslím, že když začal uvažovat o manželství, tak si uvědomil, že bude potřebovat nějaké větší příjmy. Předtím pracoval v Bruselu pro balkánské země, tam se velice osvědčil. Někdy ovšem musíte získat také hospodářské zkušenosti, což je velice důležité, takže teď pracuje pro banku.

* Ještě máte dceru Annu Karolinu…

Ona má čtyři děti, ti kluci jsou opravdu sígři, tudíž s nimi má plné ruce práce. Vybudovala ještě nějakou malou firmu v Londýně, ale samozřejmě jí dá dost práce rodina, má manžela, který je dnes světoznámým dramatikem. (Peter Morgan, rovněž filmový scenárista, pozn. red.) Ta má práce dost.

* Takže dcera s rodinou žije v Londýně?

V zásadě v Londýně. Teď se ale rodiče rozhodli, že vezmou děti na dva roky do Vídně, aby se kluci naučili německy. A nesmíme zapomenout, že školství v Anglii je nekonečně drahé, to byl taky samozřejmě jeden z  důvodů.

* Už podruhé jste se zmínil o tom, že potomci musejí myslet na peníze. To mají děti schwarzenberského rodu finanční starosti?

No samozřejmě. Lesnictví není něco, z čeho by dnes plynulo velké bohatství. A hlavně, mladí lidé se musejí naučit starat se o sebe sami. S odpuštěním, kdyby byli těžce nemocní, tak bych se o ně postaral. Ale nejsou, jsou zdraví, inteligentní, tak ať ráčí něco dělat.

* Kde převážně žijete, v pražském bytě?

Ano, v Praze. Mám plné ruce práce, tudíž se stihnu jen někdy podívat na víkend do Vídně za ženou, dcerou a vnoučaty, to je vše.

* Pobýváte někdy na Orlíku, v Dřevíči nebo v Čimelicích, kde jsou vaše sídla?

Ne. V Dřevíči někdy trávím víkend, na Orlíku nemám ani byt. Bohužel, nemám čas.

* No, bohužel… Sám jste to tak chtěl.

Sám jsem si ten chomout navlíkl, to je pravda. Když se podívám, takový krásný den jako dnes… Že by bylo hezčí být někde na Orlíku, o tom nepochybuju.
Ivana Svobodová
Týden, 23. 11. 2009, rubrika: Události, strana: 26
Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme