Zákonodárci za TOP 09 a STAN si vedli nejlépe

3. 1. 2012

Občané politikům přes speciální e-mailovou bránu odeslali přes 3000 zpráv. Odpovědí dorazilo 700. Dobře si vedli zákonodárci za TOP 09.

Iniciativa KohoVolit.eu provozuje e-mailovou bránu NapisteJim.cz, jejímž prostřednictvím mohou občané poslancům a senátorům zasílat dotazy. Podle tiskového mluvčího občanského sdružení Kamila Gregora bylo za uplynulého půl roku fungování brány politikům odesláno přes 3000 zpráv, odpovědí dorazilo přibližně 700. Z výsledků vyplývá, že nejčastěji odpovídají zákonodárci TOP 09, naopak ČSSD a KSČM na dotazy příliš často nereagovaly.

Nejčastějším adresátem byl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který odpověděl v 55 procentech případů. Hůře si vedli čelní představitelé Věcí veřejných (VV) - strany, která se tituluje jako partaj přímé demokracie. Předseda VV Radek John odpověděl z 60 dotazů na 13 zpráv (22 procent), vicepremiérka Karolína Peake pouze na dvě zprávy z 60 a ministr školství Josef Dobeš se neobtěžoval odpovědět dokonce na žádný e-mail z celkových 39 přijatých zpráv. Podobně laxně k dotazům přistoupili například poslanci Marek Benda (ODS, nula odpovědí na 42 zpráv) či Lubomír Zaorálek z ČSSD (nula odpovědí na 37 zpráv). Poslanci VV - strany hájící prvky přímé demokracie - se s odpověďmi příliš neobtěžovali

Naopak velmi aktivní byli členové předsednictva Starostové a Nezávislí (ve sněmovně v klubu TOP 09) Petr Gazdík (odpověděl na všech 32 zpráv) a Stanislav Polčák (odpověděl na 90 procent e-mailů). Na všech 25 zpráv odpověděla i Lenka Andrýsová, světlá výjimka Věcí veřejných. Dobře si také vedl David Vodrážka z ODS (odpověděl na 28 z 31 zpráv).

"Zatím jsme zaznamenali dva nápory návštěvníků. V červnu odešlo přes 1000 e-mailů protestujících proti novele loterijního zákona, která zaváděla cenzuru reklamy hazardních společností bez licence. Příslušné paragrafy poté skutečně nebyly schváleny," sdělil Gregor.

Druhým impulsem, který vyprovokoval veřejnost k napsání politikům, bylo hlasování ve sněmovně o odložení služebního zákona. "Na konci listopadu odešlo přes 700 e-mailů na podporu služebního zákona, klíčového nástroje boje proti korupci. V tomto případě ale nebyla přání pisatelů vyslyšena a účinnost zákona byla už popáté odložena," dodal Gregor.

Iniciativa KohoVolit.eu v minulém týdnu přinesla analýzu účasti poslanců na hlasováních ve sněmovně a dostala se do křížku s poslancem ČSSD Vítězslavem Jandákem, který nepovažuje tato čísla za směrodatná. Z šetření občanského sdružení například také vyplynulo, že nejméně se hlasování účastní pražští poslanci. Na emaily ale podle analýzy KohoVolit.eu odpovídali nejčastěji.

Poslanec Opálka odpovídá

Vybrali jsme namátkou jeden z dopisů a odpovědí. Tazatel Robin Balon napsal o Vánocích dopis poslanci za KSČM Miroslavu Opálkovi. "Dobrý den, jistě víte o kondolenci Kim Čong-ilovi, pod kterou se podepsal za vedení KSČM Vojtěch Filip. Dovolím se Vás zeptat, jakožto poslance zvoleného za Moravskoslezský kraj, zda se s kondolencí a zejména pak s jejím obsahem ztotožňujete." A poslanec odpověděl: "Vážený pane Balon, než odpovím, mám také otázku. V kterém kraji jste volil a koho?"

Ondřej Koutník

ceskapozice.cz, 3. 1. 2011

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme