Volební preference listopad 2009

5. 11. 2009

Volební preference listopad 2009

Stejně jako v říjnu by ČSSD i počátkem listopadu vyhrála s převahou volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. I přes ztrátu více jak 3 procentních bodů oproti říjnu potvrzuje ČSSD svoji vedoucí pozici, kterou zatím příliš neohrožuje druhá ODS, která za ČSSD ztrácí stále více jak 4 procentní body. To však neplatí v případě sestavení případné vládní koalice, neboť díky oslabení ČSSD by na základě výsledků průzkumu společnosti SANEP a vytvoření modelového volebního vzoru nedala dohromady ani sněmovní většinu s KSČM, zatímco ODS spolu s TOP 09 a KDU-ČSL by sestavili 105 většinovou vládní koalici. Zatímco ODS si sice oproti říjnovým výsledkům nepolepšila, k posílení pravicového spektra došlo zejména díky posílení TOP 09, která poprvé překročila 15% hranici a posiluje tak pozici třetí nejsilnější parlamentní strany. K mírnému posílení došlo i u KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených, která by však i přes preferenční nárůst ani nadále nepřekročila pětiprocentní hranici, potřebnou pro vstup do poslanecké sněmovny.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 22. října. - 4. listopadu 2009 na vybrané skupině 12,680 dotázaných, kteří představují voličský reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let složený z celé respondentní skupiny voličů, nerozhodnutých a nevoličů. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +-1,5%.

Z výsledků průzkumu internetového průzkumu společnosti SANEP vyplývá, že díky oslabení ČSSD a posílení TOP 09 by se Poslanecká sněmovna vyhnula patu, který hrozil v říjnu, a mohlo by dojít k pravicové převaze, která by rovněž mohla zabránit  i případnému vzniku velké koalice. Zcela však nelze vyloučit jak vznik velké koalice ODS a ČSSD, tak i případnou podporu menšinové vlády ČSSD, kterou by však vedle KSČM museli podpořit poslanci TOP 09 nebo KDU-ČSL, což není příliš pravděpodobné.

Pokud by se na počátku října a listopadu zúčastnili všichni respondenti průzkumu společnosti SANEP případných voleb do sněmovny, pak by ČSSD získala 30% hlasů, zatímco v říjnu by ji volilo 33,2% hlasujících. Stejně jako v říjnu by i na přelomu října a listopadu volilo ODS 25,6 procent respondentů. O téměř dvě procenta si oproti říjnovému průzkumu polepšila TOP 09, která by se ziskem 15,3 procentního bodu byla třetí nejsilnější parlamentní stranou. Rovněž KSČM si oproti říjnu polepšila o jedno procento a se ziskem 12,1% hlasů potvrzuje přízeň svých skalních příznivců. Lidovci se i přes mírné posílení z 5,4% na 5,9 procentního bodu stále pohybují na hranici volitelnosti, ale do poslanecké sněmovny by se počátkem listopadu dostali. V případě Strany zelených by však ani posílení o více jak jedno procento nepomohlo ke vstupu do sněmovny a se ziskem 4,5% hlasů by se ocitli na politické periferii.

V případě teoretického modelu, kdy se převádí preferenční hlasy na poslanecké mandáty, by v případě konání voleb na přelomu října a listopadu sestavila většinovou  koalici se 105 hlasy  pouze ODS s KDU-ČSL a TOP 09. ČSSD s KSČM by daly dohromady pouze 95 poslaneckých hlasů.

Při výpočtu poslaneckých mandátů bylo použito d'Hondtovay metody pro výpočet mandátů pro strany, a dále dat z posledních sněmovních voleb. Reálný počet poslaneckých mandátů je však závislý na skutečném počtu platných volebních lístků a počtů voličských hlasů v jednotlivých krajích. Při uvedeném výpočtu a odhadu je tedy nutné počítat s minimální možnou odchylku +- 2 mandátů.

Společnost SANEP využívá ve svém průzkumu aktivní účasti 115tisíc stálých respondentů a používá vlastní metodické postupy, které umožňují vytvářet velice přesný obraz názorů celého společenského a věkového spektra obyvatel ČR. Tento průzkum byl zadán a zpracován analytickým oddělením společnosti SANEP.

STRANICKÉ PREFERENCE:
Sanep, 5. 11. 2009
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme