Vládní hospodaření se pří zhoršení ekonomiky vymstí

4. 1. 2018

Schodek státního rozpočtu za minulý rok je výrazně nižší, než se očekávalo. Vláda ale nevyužívá období ekonomického růstu k tomu, aby se připravila na zlé časy, říká bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Loňský státní rozpočet vycházel z předpokladu růstu české ekonomiky o 2,4 procenta. Realitou bude zřejmě takřka dvojnásobek. Není za takových okolností rozpočtový schodek za rok 2017 vlastně zklamáním?

Výsledek je na první pohled pozitivní, bohužel ale není způsoben efektivním hospodařením vlády, ale právě mnohem vyšším než prognózovaným výkonem ekonomiky. Skoro o dvě a půl procenta HDP. Podíváme-li se na strukturu vynaložených výdajů, tak je to opět docela smutný pohled. Došlo k poklesu investic a k obrovskému nárůstu provozních výdajů státu, zejména v oblasti počtu státních zaměstnanců a jejich platů. To je velmi neblahá struktura, která, obávám se, bude pokračovat i v příštím roce. O to je smutnější, že přes takto dobré časy vláda v těch negativních trendech v oblasti investic i provozních výdajů státu jednak pokračuje, a druhak dosahuje deficitu.

Původně ministerstvo financí počítalo se schodkem šedesát miliard, nakonec bilance skončila „pouze“ šest miliard v minusu. O čem rozdíl svědčí?

Vypovídá to o tom, že ekonomika rostla mnohem rychleji, než předpokládala prognóza před rokem. Plánovalo se na růst tři procenta, skutečný růst ale přesáhl pět procent. To je zásadní důvod. Podle mého názoru to není špatná, ale dobrá zpráva. Špatné je, že vláda nevyužívá dobrých časů ke strukturálním změnám, naopak je využívá k prohlubování negativních jevů. Až růst nebude tak příznivý, tak se ty negativní trendy těžce vymstí.

Příjmy z daně z přidané hodnoty meziročně stouply o zhruba osm procent, jak k tomu přispěla elektronická evidence tržeb a kontrolní hlášení?

Kontrolnímu hlášení jsem ochoten přiznat podíl, nějaký efekt zcela určitě přináší. Na žádný efekt elektronické evidence tržeb ale rozhodně nevěřím.

Výdaje na sociální dávky včetně důchodů rostou. Je takový trend udržitelný, podnikají ministerstva financí a práce dostatečné kroky k přípravě na budoucnost?

Neudělala pro to vůbec nic. Všichni víme, že je naprosto nezbytná penzijní reforma. Jediné, co minulá vláda udělala bylo, že zrušila náš první krok a slíbila alternativu. S žádnou ale nepřišla. Otázka nastartování důchodové reformy je naprosto klíčová, pokud mají dnešní mladí lidé nějaké důchody vůbec dostávat.

Jiří Liebreich

Zdroj: E15.cz, 3. 1. 2018

ŠTÍTKY

Témata:
Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO SENÁT

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2018  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme