Válek: To, jestli mají mimořádná opatření nějaký efekt, se dá změřit po deseti dnech

Přitvrzení protikoronavirových opatření je nutné a logické. V mimořádném vysílání CNN Prima NEWS to řekli členové zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Julius Špičák (ANO) a Vlastimil Válek (TOP 09). Problémy ale podle nich přináší uzavření prvního stupně na základních školách.

22. 10. 2020

To, jestli mají mimořádná opatření nějaký efekt, se dá podle Válka změřit po deseti dnech. „Jak se ukázalo z průběžných údajů, zavedená pravidla nedodržuje dostatek občanů a nevěří vládě. A vláda je nepřesvědčí, aby je dodržovala,“ řekl k situaci Válek. „Společnost byla euforická z toho uvolnění a já v tom bohužel vidím určitou logiku,“ přidal se Špičák.

Moderátorka Pavlína Wolfová se ptala také na politickou vůli přijmout tvrdší opatření dříve. „Přístup k těm opatřením se dá rozdělit na dva – konec s hrůzou, anebo hrůza bez konce. Je to samozřejmě nadsázka,“ uvedl Špičák. Podle něj je složité rozhodnout, zda opatření na začátku přitvrdit, nebo přidávat nová postupně.

Reprodukční číslo 0,8 do dvou týdnů, tvrdí Špičák

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se opatření mohou začít rozvolňovat ve chvíli, kdy reprodukční číslo dospěje k 0,8. To se podle Špičáka může povést během dvou týdnů. Nyní se pohybuje kolem 1,36.

„Podle mě teď budeme mít tři týdny totální lockdown, pak můžeme vyhodnotit parametry a modlit se, aby to vyhodnocení vedlo k tomu, aby začaly klesat počty. Až se to stane, budeme moct velmi pomalinku ta opatření uvolňovat,“ vysvětlil Válek.

Výzkumy přitom ukazují, že Češi jsou k opatřením lhostejnější než na jaře. Podle Špičáka měla vláda před půl rokem jasnou strategii, které se držela, od září ale žádný plán není. „Když chcete, aby se choval člověk odpovědně, tak mu musíte předestřít nějaký plán, který byste měli dodržovat, a nelhat mu,“ uvedl s tím, že jedním z důvodů nedodržování opatření je i to, že jarní vlnu koronavirové pandemie zvládlo Česko na jedničku.

Špičák také prohlásil, že u nás chybí podobný úřad, jako je německý Kochův institut, který se speciálně zabývá katastrofami. Názory odborníků z tohoto ústavu mají ve společnosti velkou váhu a je škoda, že to tak nefunguje i v Česku. Válek s tím souhlasil.

„Budu podporovat vládu, aby byla opatření dodržována i za cenu sebezničení ,topky‘, protože mně jde o to, aby virus zmizel, aby se lidé vyléčili a abych neviděl ty pacienty, které vídám u mě v nemocnici,“ řekl Válek.

Špičák chce také opatření podporovat. „Budu chtít systematické, kontinuální zpracování konkrétních dat. Ta doporučení musí být věrohodná, musí být skutečně podložená fakty a musí být selektivní,“ dodal na závěr rozhovoru Špičák.

Zdroj: CNN Prima News, 21.10.2020

Štítky