Válek: Na podzimní vlnu covidu jsme dobře připraveni

16. 8. 2022

(editovaný přepis rozhovoru pro ČT24)

"Očkování se pravděpodobně bude muset opakovat tak dlouho, dokud s námi virus bude." Já jsem si myslela, že nemá zmizet, ale že se s ní máme naučit žít.

S chřipkou jsme se taky naučili žít. Naučili jsme se žít s řadou infekčních chorob. Vzpomeňme si, co bylo AIDS před dvaceti lety, když se objevilo. Dnes jsme se s ním naučili žít a je to stále smrtelná choroba, tak jako covid.

A jak jsme na tom s covidem, naučili jsme se s ním žít?

Naučili jsme se s ním žít, protože víme, jaká je prevence, co máme udělat, abychom měli co nejmíň vážný průběh, tedy nechat se očkovat. Víme, jak se chránit osobně pomocí roušky nebo respirátorů. Víme, jak včas diagnostikovat onemocnění PCR nebo antigenním testem a víme, jak pacienty efektivně léčit, máme celosvětově standardizované protokoly antivirotika. Víme, jak s tou nemocí bojovat.

Vy jste řekl, že všechna drakonická opatření, která se u nás zaváděla, byla zbytečná, protože byla neúčinná. Vážně?

To řekla velká studie z Německa, kterou dělal tým odborníků najatý vládou a ta vyhodnocovala opatření, které jednotlivé země Evropské unie zaváděly. U nás byly opatření jedny z nejbrutálnějších. Dva roky zavřené školy, poměrně dlouhé období, kdy byly zavřené okresy a další opatření, které ostatní země buďto vůbec nezavedly, nebo jen velmi krátkodobě. My jsme kritizovali z opozice především to, že každý ministr mluvil jinak. Co platilo v pondělí, neplatilo v úterý a ve středu to popřel premiér, vlastně nebylo jasné, kdo tu epidemii řídí a ministři se střídali jak na orloji. Ta vláda systematicky dělala chaos. A jediný výsledek byl, že máme největší počet mrtvých na počet obyvatel na COVID ze všech zemí v Evropské unii. V Číně teď experimentem prokazují, že izolace a lockdowny k ničemu nevedou.

Odvolávám se na vědecká data, která dal dohromady Kochův institut. Z těch dat jasně vyplývá, že má smysl očkování, že je potřeba mít k dispozici léčbu a že lze doporučovat respirátory a roušky ve zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Ale protože virus je dramaticky virulentnější, než byly předchozí mutace toho viru, tak účinnost těch respirátorů a roušek klesá. Přesto hlavní hygienička a krajské hygieničky doporučily všem zdravotnickým zařízením, aby vyhlásily povinnost nosit roušky. Ministerstvo takové opatření plošně v celé republice určitě nezavede.

Co by se muselo stát, jaká by musela nastat zdravotnická situace, abyste ta opatření zpřísnil?

Musela by se objevit nějaká opravdu brutální mutace viru, jako byla Delta nebo předchozí mutace. Ale pokud se virus bude chovat tak, jak se chová poslední dva roky, tedy bude mutovat ke stále virulentnějším kmenům, které ale mají menší úmrtnost, tak si nedovedu představit medicínský důvod, abych plošně nařídil "všichni noste roušky". Budeme mít kvalitní očkování, na podzim budeme mít nové, upravené vakcíny a v září budeme mít dostatek antivirotik.

Na Slovensku už antivirotikum Paxlovid mají, kde to vázne u nás? Řekl jste v září, takže dáváte ruku do ohně?

V současné době máme smlouvu. Debata se Spojenými státy byla velmi složitá. Těch důvodů je víc, jeden z nich také je, že jsme předsedající země a vedle Paxlovidu řešíme s firmami Pfizer a Moderna smlouvy na očkovací látky. My máme objednané očkovací látky zhruba za 10 miliard v příštím roce. To znamená, že bychom každý museli aplikovat 9 dávek. Toto musím nějakým způsobem vyřešit a z toho důvodu byly ty debaty velmi komplikované. Tento týden se podařilo smlouvu dohodnout tak, že teď leží v New Yorku a čekáme jen na podpis americké strany. Já předpokládám, že do konce tohoto týdne bude ta smlouva vrácena a v září budeme mít Paxlovid.

V rámci našeho předsednictví Evropské unie bychom chtěli udělat jednotné změny smluv i co se týče očkovacích látek, proto jsme svolali ministry na září do Prahy. Už se vyrábí očkovací látky nové generace, ale problém je, že v těch smlouvách jsou pořád očkovací látky staré generace. Já bych chtěl, abychom se s firmami domluvili, že tyto očkovací látky dostaneme v rámci objednávek nejenom Česká republika, ale všechny země Evropské unie. Začátkem září by upravené očkovací látky na současné mutace měla schválit EMA. Máme do Prahy pozvané nejen ministry a zástupce agentury HERA, ale i šéfy těch dvou velkých firem. Je to něco, za co nám v současné době děkuje celá Evropská unie. Doufám, že hlavní profit z toho budu mít občané České republiky.

Nemá ale smysl na upravenou očkovací látku čekat. Rozdíl v účinnosti není zásadní. Rozdíl je v době, kdy je člověk chráněn proti tomu, aby se nakazil, ale nijak se nemění ta doba, po kterou je chráněn proti závažnému průběhu onemocnění. To je ten hlavní důvod, proč by se měli rizikoví pacienti nechat očkovat, aby byli těch 5-6 měsíců chráněni proti závažnému průběhu onemocnění. Očkují se proto, aby neumřeli, to je ten hlavní důvod očkování.

Jak jste daleko ve vyjednávání s pojišťovnami o proplácení PCR testů na covid-19 i bez doporučení lékaře?

PCR testy bez doporučení lékaře v úplně nemají smysl. Pokud děláme PCR test, aby prokázal onemocnění, abychom pacienta mohli léčit, tak by ten pacient vždycky měl jít nejdřív k lékaři. Lékař by mu měl říct, zda v jeho případě je nebo není indikován PCR test nebo antigenní test. Nicméně my jsme začali debatovat o tom, že podobně jako těhotenský test nebo test na okultní krvácení také nemusí být na doporučení lékaře, jestli by nebylo vhodné, a i z hlediska úspor, že pokud pacient má příznaky, tak si půjde nechat udělat ten test. Má-li pozitivní test, tak přijde k lékaři a už se začne léčit. Bylo by to jednodušší pro řadu lidí, kteří třeba nejsou schopni s lékařem komunikovat mobilem. Toto je domluvené s pojišťovnou. Teď jen ladíme, jestli by to bylo jednou měsíčně a jakým způsobem by se to provádělo.

A my se dozvíme tu konečnou verzi kdy?

Předpokládám, že během 14 dnů to bude hotové. Chtěl to bych mít na podzim nachystané i kvůli tomu, že na podzim hrozí i chřipková epidemie. Zkombinují se respirační onemocnění, budeme mít dvě skupiny pacientů. My se domníváme, že první přijde vlna chřipek a po ní bude následovat vlna covidu. Posunutí vlny covidu bude zhruba o 3 týdny za vlnou chřipek. Na obě musíme být nachystaní. I proto očkovací kampaň směřuje na kompletní očkování.

Zdroj: Česká televize, Události, komentáře, 15.8.2022

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme