× Pojďte do toho s námi.

Válek: Ministra zdravotnictví čeká několik zásadních věcí

3. 4. 2018

(editovaný přepis rozhovoru s poslancem TOP 09 Vlastimilem Válkem)

moderátorka

Kdybychom byli jako ve škole, jakou známku byste dal panu ministrovi Vojtěchovi? 

Vlastimil Válek, poslanec a člen zdravotního výboru pro zdravotnictví PS /TOP 09/

Možná Vás překvapím, ale volil bych známku dvě, tedy ve vysokoškolském hodnocení B.

moderátorka

To je pěkná známka. Proč si jí zaslouží? 

Vlastimil Válek, poslanec a člen zdravotního výboru pro zdravotnictví PS /TOP 09/

Protože většinu toho, co dnes na tiskové konferenci řekl, musím podpořit a musím říci, že ministerstvo zdravotnictví se snaží v čele s panem ministrem fungovat dobře. K řadě kroků, které byly provedeny, nemám výhrady. Jsem rád, že se podařilo oddálit platnost zákona o eReceptech. Z mého pohledu to ale nebyl dostatečně intenzivní krok. Bylo by lepší, kdyby byl zákon omezen ještě více k lékařům a hlavně lékárnám. Přesto ale musím řadu ministrových kroků hodnotit pozitivně.

moderátorka

Co by měl udělat proto, aby od Vás dostal jedničku?

Vlastimil Válek, poslanec a člen zdravotního výboru pro zdravotnictví PS /TOP 09/

Já bych to řekl jinak. Zásadní kámen úrazu vidím v tom, že pan ministr nepřišel z opozice do vlády, ale přišel do vlády z koalice. Jeho strana se na předchozí vládě 4 roky podílela. Tím pádem bych čekal, že informace o problémech ministerstva zdravotnictví bude mít daleko lepší, než kdyby přišel do vlády z opozice. To je moje první výhrada. Druhá výhrada je, že bych čekal, že se bude daleko intenzivněji věnovat naprosto fatální situaci, která dneska je se zdravotními sestrami, kdy řadě zdravotnických zařízeních doslova hrozí omezení či zastavení provozu z nedostatku sester. Třetí věc, kterou bych čekal, že se bude řešit daleko rychleji, než se řeší, jsou vzdělávací programy pro mladé lékaře. Mladí lékaři budou během pár měsíců promovat a budou chtít nastupovat do nemocnic. Přesto nejsou vydané vzdělávací programy a nejsou zatím hotové. To považuji za velikou chybu. Další jsou samozřejmě kroky, které by měly vést ke stabilizaci systému. Nemyslím si, že úplně všechny čistky v nemocnicích byly nezbytně nutné. Hnutí ANO dnes vyjednává se sociální demokracií o případné koaliční vládě. Ministerstvo zdravotnictví je jedno z ministerstev, o které sociální demokracie usiluje. Kdybych si domyslel nějaký důsledek, tak není vůbec vyloučené, že některý z přechozích ministrů sociální demokracie, který byl na ministerstvu zdravotnictví v předchozí vládě, se znovu na ministerstvo zdravotnictví vrátí. Nerad bych, aby znovu začaly čistky v nemocnicích a kroky, které se teď udály, se zase vracely zpátky ke krokům sociální demokracie. Chtěl bych, aby tam byla nějaká kontinuita. Doufám, že toto moje očekávání bude naplněno.

moderátorka

To, že k tolika personálním změnám za úřadování ministra zdravotnictví došlo, hodnotíte špatně, protože je ministrem v demisi? 

Vlastimil Válek, poslanec a člen zdravotního výboru pro zdravotnictví PS /TOP 09/

Vypíchl bych jednu z personálních změn, a to je odvolání ředitele Fakultní nemocnice Ostrava. Nechci hodnotit, zda bylo to odvolání správné nebo ne. Čekám na výsledky vyšetřování, které v této nemocnici probíhají. Ale hodnotím to, že bývalý ministr zdravotnictví, který byl v koalici s nynějším ministrem zdravotnictví, byl ten, který byl jako první odvolán z funkce ředitele nemocnice. Pokud se znovu stane sociální demokrat ministrem zdravotnictví, znamená to, že pan ředitel Němeček bude znovu ředitelem nebo dokonce ministrem zdravotnictví? Je to akademická otázka, ale člověku se toto v hlavě honí. 

moderátorka

Personální změny ale zatím žádné negativní dopady nemají. 

Vlastimil Válek, poslanec a člen zdravotního výboru pro zdravotnictví PS /TOP 09/

Personální změny obecně nemívají negativní dopady. Na řadě míst je řada schopných lidí a vždy jde jednoho z nich vyhodit.

moderátorka

Co důležitého teď současného ministra zdravotnictví čeká? Na co by se měl zaměřit? 

Vlastimil Válek, poslanec a člen zdravotního výboru pro zdravotnictví PS /TOP 09/

Podle mě ho čeká několik zásadních věcí. Ta první věc je, jak jsem řekl, dokončení a velmi rychlé zveřejnění vzdělávacích programů tak, aby se lékaři, kteří v červnu nastoupí do nemocnice, mohli připravovat k atestaci podle vzdělávacích programů. V současné době se nemají podle čeho připravovat. Druhá věc, která ho čeká, je opravdu velmi pečlivá analýza nedostatku zdravotních sester a akutní řešení tohoto nedostatku. Třetí věc je řešení záchranné služby vrtulníků, kdy je situace neudržitelná a může se stát, že do dvou let v České republice nebudou vrtulníky létat. Čtvrtá věc, kterou jako bývalý předseda akademického senátu lékařské fakulty považuji za velmi důležitou obzvláště kvůli mladým lékařům, je to, že dodnes ministerstvo nevydalo vyhlášku, kde by byly jasně definované odpovědnosti lékařů po promoci, tedy co může samostatně dělat lékař po promoci pod dohledem a pod dozorem. Tato vyhláška je připravená. Chystalo ji několik odborníků z lékařských fakult. Leží ale na ministerstvu zdravotnictví a stále nevychází.

moderátorka

To je poměrně široká agenda. Dá se vůbec zvládnout za jedno funkční období?

Vlastimil Válek, poslanec a člen zdravotního výboru pro zdravotnictví PS /TOP 09/

Pevně věřím, že tato agenda se dá zvládnout do prázdnin.

moderátorka

Může tyto zásadní kroky vůbec podnikat pan Vojtěch jako ministr v demisi? 

Vlastimil Válek, poslanec a člen zdravotního výboru pro zdravotnictví PS /TOP 09/

Podle mého názoru ano. Jsou to kroky, které jsou zásadně nutné k tomu, aby fungovalo zdravotnictví. Pacienty nezajímá, jestli je ministr v demisi nebo ne. Pacienty zajímá, jestli zdravotnictví funguje, jestli dostanou kvalitní péči a jestli je ta péče dostupná. Tyto kroky jsou potřebné k tomu, aby ta péče dostupná byla a aby byla kvalitní.

Zdroj: ČT24, 3. 4. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Vlastimil Válek
Témata:
Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme