Válek: Arenberger do voleb nejspíš nevydrží. Ministra ale může dělat klidně sněhulák

20. 5. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) do voleb pravděpodobně nevydrží, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu opoziční TOP 09 Vlastimil Válek. Ten zároveň uvedl, že poslanci chtějí na mimořádné schůzi řešit Arenbergerovy kontroverze ohledně majetku a nemovitostí.

„Neznám rozpis pana premiéra, co se týče ministrů zdravotnictví na léto, ale vzhledem k frekvenci, v jaké je střídá, je nepravděpodobné, že by vydržel až do voleb,“ řekl Válek na adresu současného šéfa resortu zdravotnictví Petra Arenbergera.

Zároveň poukázal na to, že kauz kolem ministra stále přibývá. Poslanci je tak chtějí probrat na mimořádné schůzi v příštím týdnu. Zároveň plánují řešit i problémy z oblasti zdravotnictví. „Pro mě jsou jednotlivé kauzy, které se objevují, obrovským zklamáním, protože ho znám jako dermatologa, kterého jsem si vážil,“ doplnil šéf poslaneckého klubu TOP 09.

Arenberger ve středečním vysílání CNN Prima NEWS řekl, že kauzu kolem svých nemovitostí považuje za „nafouknutou“ a že prý nevlastní řadu domů, ale spíše „kousky políček“, které mají být roztroušeny na Mělnicku.

Rýsuje se spolupráce s MeSES

Aktuálně v mediálním prostoru rezonuje také konec Mezioborové skupiny pro epidemické situace (zkráceně MeSES). Skupina odborníků pod vedením epidemiologa Petra Smejkala náležící pod ministerstvo zdravotnictví v předešlých dvou měsících vydávala stanoviska, ve kterých vládě radila, jak by měla postupovat s protikoronavirovými opatřeními či s rozvolňováním. Nyní jejich činnost pod hlavičkou resortu zdravotnictví Arenberger ukončil.

MeSES by však podle svých členů měla pokračovat jakožto nezávislá a dobrovolná skupina, která bude i nadále vydávat doporučení týkající se zvládání epidemie koronaviru. Se skupinou by Válek podle svých slov chtěl spolupracovat. „Rád bych, abychom MeSES vtáhli do hry daleko hlouběji, protože je tam řada odborníků, kterých si velmi vážím,“ řekl Válek CNN Prima NEWS.

On sám je součástí politicko-odborné skupiny AntiCovid tým. Ta sdružuje politiky z řad opozičních stran, které jsou součástí předvolební koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Sám ale chce navrhnout, aby k debatám AntiCovid týmu byli přizváni i členové MeSES.

Konec odborníků pod hlavičkou ministerstva zdravotnictví vidí Válek jako velmi špatnou volbu. Poradní orgán totiž považuje za klíčový. „Kdo dělá ministra zdravotnictví, je z mého pohledu v podstatě úplně jedno. Tam může sedět bambula nebo sněhulák, ale klíčové je, aby ten tým poradců dlouhodobě měl nějaké konsenzuální stanovisko, které je schopen obhájit a prezentovat, a přesvědčoval politiky, aby ho akceptovali a realizovali. A to se bohužel neděje,“ dodal Válek.

Zdroj: cnn.iprima.cz, 19. 5. 2021

Štítky
Osobnosti: Vlastimil Válek
Témata: Zdravotnictví
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme