Valčík, Bomba, Valentýn – příběh obyčejné víkendové noci TOP 09

Komentář Václava Kubaty

14. 2. 2010
Asi se ptáte, jak tato tři prostá slova mohou souviset? Je to vlastně jeden prostý příběh, kdy jsme si chtěli s manželkou zatančit, stejně jako další protagonisté z Olomouckého kraje, návštěvníci plesu TOP 09 a s hlavním hercem anonymem s bombou a to vše v předvečer svátku všech zamilovaných, tedy před dnem svatého Valentýna.

Byli jsme s manželkou pozváni tuto sobotu na ples TOP 09 do Olomouce. Moc jsme se těšili, protože jsme asi 7 let na plese nikde nebyli a podařilo se nám dohodnout hlídání pro naše dvě děti. Olomouc je sice z Prahy na plesání trochu daleko, ale protože jsme byli pozváni jako čestní hosté osobně paní Jitkou Chalánkovou, charizmatickou milou paní, lídrem TOP 09 v Olomouckém kraji a mimochodem skvělou matkou čtyř dětí, tak jsme neváhali a vyrazili.

Dostalo se mi té cti ples spolu s Jitkou Chalánkovou zahájit a vyzvat jí k úvodnímu valčíku. Jitka statečně snášela můj krok-sun-krok a okamžitě se v celém sále rozjela skvělá taneční zábava. Bylo to moc fajn, přeci jen jsme si s moji manželkou Lenkou vzpomněli nejen na kroky v rytmu polky a tanga, ale přidali jsme i pár pověstných barově těsných soulových vln.

Prvním vrcholem večera se pak stala dražba peněženky Miroslava Kalouska a především pak fajfky Karla Schwarzenberga. Výtěžek dražby byl určen polovinou na pomoc zdecimovanému Haiti a polovinou pak pro místní dobročinné organizace.

V okamžiku, kdy vše vrcholilo a již jsme se těšili na další tance a půlnoční bohatou tombolu, tak dražbu přerušila policie a oznámila nám, že ji volal anonym a oznámil, že v objektu je bomba. Slušně nás tedy vyzvali k urychlenému vyklizení sálu.

Umíte si představit, jaké emoce vytryskly na povrch. A to doslova včetně slz skvělé organizátorky večera Katky, která si tak dala záležet na tom, aby se lidé, kteří se sjeli z celého kraje, dobře pobavili a aby si ples skvěle užili.

Policie včetně psů obsadila parket a my jsme čekali a čekali. Hloupější pocit jsem na večírku ještě nezažil. My s manželkou jsme nakonec po půlnoci jeli domů, protože jsme se museli brzy ráno do Prahy pro děti. Ti, co vydrželi, se snad ještě do sálu vrátili, ale určitě se nevrátila ta skvělá nálada, co jsme všichni měli na začátku.

Ironií osude je, že v taxi co nás v noci vezlo zpět do hotelu, měl řidič zapnuté rádio, kde moderátor sliboval krásný valentýnský den plný radosti a lásky. Tak jsme si s Lenkou dali pusu a popřáli si nad ránem pěkného Valentýna.

Jestli ten, kdo volal, byl jen hlupák, co se chtěl bavit, nebo šlo snad o politicky motivovanou mstu či promyšlený čin, to není podstatné. Ten, kdo pak šel spát a měl radost z dobře vykonané práce, se nakonec snad i dobře vyspal. To mu určitě přeju, ale také mu přeju, aby mu policie další spánek přerušila a oznámila mu, že horní sazba za podobné trestné činy jsou tři roky vězení. Je jedno, zda se jedná o přerušení plesu politické strany, vyučování na střední škole, vnesení chaosu a strachu do chodu nemocnice nebo přerušení provozu mezinárodního letiště. Je to prostě a jednoduše trestný čin a tak by měl být pachatel po zásluze chycen a potrestán.

A jestli si myslí, že mu to k něčemu bylo, tak snad k tomu, že naštval asi 250 slušných lidí, kteří se šli pobavit. A možná ani to ne, protože s blbostí se nejlépe vyrovnáme s úsměvem. Nám ten úsměv zůstal a jemu ta blbost taky.

Václav Kubata
trojka pražské kandidátky TOP 09
kubata.blog.idnes.cz, 14. 2. 2010
Štítky
Osobnosti: Václav Kubata
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme