UNESCO? Výhody převažují

Rozhovor s lídrem TOP 09 v Karlovarském kraji Josefem Malým

21. 4. 2010
O zápisu Karlových Varů na seznam světového dědictví a o památkách vůbec hovoříme s Josefem Malým z TOP 09

Karlovy Vary už nebudou bojkotovat zápis Západočeského lázeňského trojúhelníku na seznam UNESCO. Co by pro lázně vstup do této prestižní světové organizace znamenal, i o dalších problémech kolem karlovarských památkových objektů hovoříme s krajským zastupitelem Josefem Malým (TOP 09):

* Karlovarští radní po půl roce rozhodli, že v platnosti zůstává usnesení zastupitelstva, které souhlasilo se záměrem Karlovarského kraje dosáhnout zápisu Západočeského lázeňského trojúhelníku na seznam památek světového dědictví UNESCO. A není jej možné měnit. Myslíte si, že radní ustoupili proto, že došlo k informačnímu šumu mezi Karlovarským krajem a magistrátem, nebo se radní navrhovanou změnou snažili skutečně vyjít vstříc stavební lobby a zápis bojkotovat?

Víte, že jsem krajským zastupitelem v opozici. Nicméně patřím k iniciátorům záměru zapsání našeho lázeňského trojúhelníku na seznam UNESCO od samého počátku. To přece není politikum! Při posuzování výhod a nevýhod zápisu převažují jednoznačně výhody, což by si měli politici uvědomit napříč politickým spektrem. Váhání a otálení karlovarského magistrátu v této věci jsem, přiznám se, nerozuměl.

* Nebyla podle vás celá polemika o tom, zda do UNESCO ano, či ne, poněkud zbytečná? Nebo se Karlovy Vary skutečně zamyslely nad tím, že lázeňské město, jehož centrum je zařazeno do chráněné památkové zóny, stojí za to chránit? Tedy včetně léčivých pramenů, bez nichž by toto město před více než pěti sty lety nevzniklo?

Byla. Spíše mi připadá, že se některým lidem na karlovarském magistrátu rozsvítilo trochu později, ale ještě že tak... Jinak by to svědčilo o jisté krátkozrakosti a malosti. Dovolte mi příměr - když přijel Obama s Medveděvem do Prahy, taky se našla řada škarohlídů, co říkala, jak nás to bude stát spoustu peněz a efekt že nebude žádný. Přitom se Praha stala na dva dny mediálním „pupkem" světa a takovou reklamu bychom jinak nezaplatili! Ale zpátky k lázeňství - máte pravdu, že velká část kraje stojí a padá na lázeňství a cestovním ruchu a my mu v našem volebním programu TOP 09 věnujeme velkou pozornost. A to nejenom proto, že zde zaměstnává nejvíce lidí, ale právě také pro svoji tradici.

* Císařské lázně se po šestnácti letech otevřely veřejnosti. Vy sám jste byl jedním z iniciátorů jednání s Ministerstvem kultury, aby byl tento objekt zařazen mezi Národní kulturní památky, stejně jako kostel sv. Maří Magdalény. Mají po tomto prestižním ocenění Císařské lázně větší naději, že do jejich opravy bude ministerstvo prostřednictvím kraje investovat? Budete Karlovarskému kraji nápomocen i v této snaze?

Tak je logické, že když jsem už něco inicioval, takže budu nápomocen jak při shánění investic, tak při samotné realizaci. Ten objekt si to přece zaslouží! Přece nemůže být jen pouhou filmovou kulisou Jamese Bonda nebo večírkovým místem při festivalu. Takže je naší povinností peníze sehnat. Naděje se statutem Národní kulturní památky samozřejmě vzrostly.

* Kandidujete do parlamentních voleb za TOP 09, ale stále jste krajským zastupitelem. Jaké problémy, podle vás, trápí nyní kraj nejvíce? Jak je řešit a co je vaší prioritou?

Kraj trápí léta stále stejné problémy - nezaměstnanost, chaotické zdravotnictví a špatná dopravní infrastruktura. To vše má pak pochopitelně negativní dopad na hospodaření kraje. Priority TOP 09 jsou zřejmé - co nejrychlejší dostavba silnice R6, aby měl zmiňovaný lázeňský trojúhelník a na něj navazující turistická místa jako Kynžvart, Loket nebo Valeč a Chyše lepší dostupnost. A s tím také souvisí i výstavba průmyslové zóny na Sokolovsku. Podpoříme lázeňství a cestovní ruch, kde dodnes bohužel platí lázeňský zákon ze šedesátých let minulého století! Nejsme vytrženi z reality - TOP 09 je provázána s běžným životem spoluobčanů prostřednictvím starostů nejrůznějších měst a obcí, jejichž potřeby a starosti chceme přenášet na úroveň celostátní politiky a legislativy. Neslibujeme nesmysly, jejichž životnost je dána koncem volební kampaně, krachem a státním bankrotem.

Ivana Kalinová
Karlovarský deník, 21. 4. 2010, Rubrika: Karlovarsko, Strana: 3
Štítky
Osobnosti: Josef Malý
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme