U klíčových osob v kauze Čapí hnízdo vyšetřování pokračuje

4. 5. 2018

(editovaný přepis rozhovoru s předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem)

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Státní zástupce zrušil trestní stíhání u čtyř obviněných osob v kauze Čapího hnízda. Z vyšetřování vyňal mimo jiné i prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Naopak šéf strany Andrej Babiš mezi obviněnými figuruje i nadále. Podobně se státní zastupitelství rozhodlo i u zbytku z celkem 11 osob, které čelí podezření z padesátimilionového dotačního podvodu. Vrhá pro Vás krok pražského státního zástupce výrazně jiné světlo na celou kauzu Čapí hnízdo?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany, bývalý ministr spravedlnosti /TOP 09/

Pro mně osobně nikoli. Jsme ve fázi přípravného řízení, kdy policie vyšetřuje. Státní zástupce nad touto věcí dohlíží a dohledový státní zástupce vyhodnotil stížnosti obviněných a konstatoval, že pan Faltýnek se pravděpodobně nedopustil trestného činu a zastavil to trestní stíhání. Na druhou stranu je třeba říci, že trestní stíhání pana Babiše ale zůstává. Vyhodnocení státního zástupce říká, že pan Babiš je dále podezřelý ze spáchání trestného činu. To, že státní zástupce dnes takto rozhodl, je pro mě důkazem toho, že neplatí teze, kterou zde permanentně říká Andrej Babiš, že je to účelové trestní stíhání, které si objednala mafie proti hnutí ANO a proti Andreji Babišovi a panu Faltýnkovi. Dnešní rozhodnutí je důkazem, že v dané věci rozhodují nezávislé státní orgány a že to není účelovka, která by byla tažena dál. 

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Neznamená to procesně, že ne všechny důkazy, které policie shromáždila, musejí být tak silné, aby celým řízením prošly? Byť zatím ani státní zástupce neshledal důvody k zastavení trestního stíhání Andreje Babiše. Není to ale pro policisty do jisté míry komplikace a znevěrohodnění jejich rozhodnutí?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany, bývalý ministr spravedlnosti /TOP 09/

Je to tak, že jiný právní názor má vyšetřovatel a jiný právní názor má státní zástupce. V praxi je to relativně běžná věc. Právě proto nad činností policie dohlíží státní zástupce a má-li jiný právní názor, jeho slovo je konečné. Říká se, že vyšší bere, v tomto případě je to státní zástupce. Nemyslím si, že dnešní rozhodnutí je znevěrohodnění činnosti celé policie, protože u klíčových osob, které byly obviněny, trestní stíhání dále pokračuje. Státní zástupce má pouze jiný názor na to, kdo všechno má být v této kauze obviněn. To, že si státní zástupce myslí, že byl spáchán trestný čin, vyplývá z toho, že většina lidí, kteří byli obviněni, jsou i po přezkumu státním zastupitelstvím dále obviněni. Pouze se liší okruh osob, které spadají pod ta obvinění.

Zdroj: 90', ČT24, 3. 5. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil
Témata:
Soudnictví a spravedlnost
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme