Tůma: Tentokrát bez chyb

Komentář Zdeňka Tůmy k situaci v Praze

V sobotních LN publikoval Bohuslav Svoboda rozsáhlý rozhovor, kde interpretuje události posledních týdnů ve vedení Prahy. Potíž je v tom, že tvrzení jsou, řekněme, nepřesná a považuji za nutné je uvést na pravou míru.

27. 5. 2013

Není pravda, že bychom měli gentlemanskou dohodu o prohození pozic po příštích volbách. Gentlemanskou dohodu jsme spolu měli, ale ta zněla tak, že Bohuslav Svoboda nebude v příštích volbách kandidovat na primátora v Praze. Mně nešlo o to, abych tento post získal já. Karlu Schwarzenbergovi jsem v létě 2010 slíbil, že povedu kandidátku do pražských voleb, ale od začátku jsem to bral jako výzvu pro příští čtyři roky a neměl jsem v úmyslu v příštích volbách znovu kandidovat. Šlo mi o něco jiného. Jakmile jsme připustili, že si ODS podrží post primátora, bylo zřejmé, že jakýkoli úspěch bude započítáván v prvé řadě „jedničce“ ve vedení hlavního města. Bohuslav Svoboda ale před pár týdny oznámil, že hodlá vést ODS i do dalších voleb, což je - po porušení předběžné dohody po volbách o utvoření společné koalice - druhý podraz, kterého se vůči mně dopustil.

Není pravda, že by mě „topka“ zařízla po odvolání pana Liche z vedení dopravního podniku. S odvoláním Liche jsem sice nesouhlasil a byl jsem v tom v našem klubu osamocen, nicméně důvod pro moje osobní rozhodnutí odstoupit z vedení finančního výboru to nebyl. V prvé řadě jsem si uvědomil, že není možné dělat souběžně více věcí naplno. Také jsme se ocitli v polovině volebního období a já jsem byl od počátku rozhodnutý, že se začnu touto dobou stahovat z pozice lídra. Pro TOP 09 je jedině dobře, když se začnou veřejně profilovat další členové klubu právě s výhledem na další volby. Je tam řada kvalitních a zkušených manažerů a velice rád některého z nich podpořím jako šéfa příští kandidátky. V této souvislosti je na místě dodat, že ze stejného důvodu neusiluji o post primátora pro zbytek tohoto volebního období.

Není pravda, že bych byl odstaven od rozhodování klubu TOP 09, zejména ve finanční oblasti. Shodou okolností jsem to byl minulý týden já, kdo věnoval celé odpoledne jednání s bankami, které organizují emisi eurobondů. Formálně sice spadá oblast financí exekutivně pod primátora, ale přišlo mi logické, že s ohledem na moje a primátorovo rozdílné odborné zázemí já snáze najdu společnou řeč s bankéři. Bude-li zájem, rád v obdobných záležitostech i nadále pomohu, a to bez ohledu na složení rady.

Není pravda, že by to byla TOP 09, která přišla s nápadem na odkup podílu v Pražské plynárenské (PP). S touto myšlenkou přišel dlouholetý předseda představenstva PP Pavel Hurda a následně se mě a náměstka Pavla Richtra zeptal primátor, co my na to. My jsme souhlasili, neboť pokud by bylo možné odkoupit podíl v PP za rozumnou cenu, pak z pohledu investora dává smysl takovou transakci udělat. Pokud ale nebude pro odkup dostatečná podpora v zastupitelstvu, nemá smysl to dělat. A není také pravda, že bychom se zasekli na tom, že by „topka“ nechtěla posudek od soudního znalce. Na pořízení posudku od soudního znalce byla v koalici shoda. O zadání posudku byla požádána PP holding, kde to uvázlo; důvody jsou spíše technické a jdou již za rámec tohoto textu.

Není pravda, že by cokoli v rozhodování pražské „topky“ inicioval Miroslav Kalousek. Nejsem nyní sice ve vedení klubu, ale mám stále dobré povědomí o tom, jak jsou vztahy mezi vedením na národní a pražské úrovni nastaveny. Když jsme před rokem a půl připravovali koalici s ODS, společně s Tomášem Hudečkem jsme v určité fázi Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska informovali. Byli jsme rozhodnuti do koalice jít, ale pokud bychom ze strany obou jmenovaných slyšeli vážné výhrady, určitě bychom je zvážili. Nemyslím, že by to v současné době probíhalo jinak. Konečná a osobní odpovědnost ovšem je a bude na pražských zastupitelích.

Vážím si Bohuslava Svobody za to, že odmítl hrát podle karet rozdávaných někým jiným a podle pravidel z minulosti. Z dlouhodobého pohledu je pro pražskou ODS určitě dobře, že se snaží vypořádat s problémy z minulosti a Bohuslav Svoboda v tomto procesu sehrává pozitivní roli. Nicméně potíže pražské ODS nejsou evidentně překonány, což se nakonec projevovalo v rozhodování o Praze, které bylo paralyzováno u řady klíčových problémů. Je ale nefér tyto vnitřní problémy ODS nyní přenášet na TOP 09. 

Ze strany našich radních a zastupitelů je jejich rozhodnutí naopak sebevražedně odvážné. Pražští pravicoví voliči se totiž nebudou dívat na rozpad pravicové koalice s pochopením a bude potřeba ukázat na konkrétních rozhodnutích, které věci vázly a které se nyní konečně daří řešit. Zastupitelé TOP 09 teď navíc svým rozhodnutím přebrali hlavní odpovědnost. Přitom před radou a zastupitelstvem stojí klíčová a do značné míry i riziková rozhodnutí, chyby si není možné dovolit.

Zdeněk Tůma

Lidové noviny, 27. 5. 2013, Rubrika: Názory, Strana 11

Štítky
Osobnosti: Zdeněk Tůma
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme