TOP 09 bude spolupracovat se starosty

2. 7. 2009 | 13:26
Odmítáme nástup KSČM k moci, nepřijatelná je i vláda ODS a socialistů, říká šéf starostů Gazdík

Strana TOP 09 se definitivně dohodla s hnutím Starostové a nezávislí na dlouhodobé spolupráci do roku 2012. Text dohody podepíší lídři zřejmě začátkem příštího týdne. „Není to projekt na jedno použití před mimořádnými volbami do sněmovny. Budeme spolupracovat i v krajských a senátních volbách," řekl E15 zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. „Chceme nabídnout věrohodnou alternativu a přesvědčit voliče, aby šli k volbám. Hlavním cílem je zabránit koalici ČSSD a KSČM. Stejně tak je nepřijatelná vláda ODS a socialistů. Vznikl by mocenský blok. Vnitrostranické zájmové skupiny by zcela ovládly nejen exekutivu a parlament, ale i krajskou politiku," dodal předseda starostů Petr Gazdík.

TOP a starostové si určili také pevná pravidla pro sestavování kandidátek. Prioritou budou podle Kalouska i Gazdíka morální a odborné kvality a zároveň snaha získat co nejvíce žen. „Kandidátky sestavíme vždy na základě vzájemné dohody. Hlavním lídrem a kandidátem na premiéra je Karel Schwarzenberg," zdůraznil Kalousek. „Cílem je dostat na kandidátky osobnosti z veřejného života a akademické sféry. Rozhodně to nebude přetahování a handlování mezi námi a TOP o první místa," poznamenal Gazdík. Právě on by měl být podle neoficiálních informací lídrem na Zlínsku, Kalousek má zase vést kandidátku v Jihočeském kraji. Oba se k tomu však odmítli vyjádřit. „Kandidátky sestavíme do poloviny srpna, některá jména ale zveřejníme o něco dříve. A jestli bude Karel Schwarzenberg lídrem v Praze, se teprve ukáže. Musíme počkat, až se vrátí. Nicméně neskrývám, že bych o to velmi stál," konstatoval Kalousek.

Oba subjekty si v dohodě určily i otázky financování kampaně a konečně i programové priority. Mezi nimi jsou například zamezení korupci a klientelismu, posílení místních samospráv, důraz na celoživotní vzdělávání a prosazení daňové, penzijní i zdravotnické reformy. „Starostové akceptují ideová východiska TOP jako konzervativní strany, TOP zase podporuje zájem starostů změnit zákon o rozpočtovém určení daní a snížit byrokracii," vysvětlil Kalousek.

Na pravém politickém spektru vznikne v pořadí druhé uskupení, které bude v mimořádných volbách usilovat o přízeň voličů. Začátkem týdne informovaly o podobné dohodě Věci veřejné a SNK Evropští demokraté. „Budeme s nimi dál jednat. Spolupráci s těmito stranami se rozhodně nebráníme," dodal Gazdík.

Pavel Otto
E15, 2. 7. 2009, rubrika: Události, strana: 2
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme