Štětina: Vladimir Putin je chladně uvažující kágébácký důstojník

Rozhovor s europoslancem za TOP 09 a Starostové Jaromírem Štětinou

Už nyní jsme na okraji světového konfliktu, jen před tím zavíráme oči, tvrdí bývalý senátor a nově europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09/STAN) v rozhovoru o letu MH17 pro Lidovky.cz. Sankce vůči Rusku podle něj nestačí. Moskva totiž rozumí jen silnému protivníkovi. Evropa by proto už měla demonstrovat sílu - a nečekat, až za ni horké kaštany začnou vytahovat opět Spojené státy.

21. 7. 2014

Sám jste na Ukrajině byl i během největších protestů na Majdanu, máte v zemi svoje kontakty. Kdo podle nich má sestřelení letadla na svědomí?
Ty názory se různí. Ale převažuje přesvědčení, že letadlo bylo sestřeleno ze strany ruských sil. Já úmyslně nepoužívám termín proruští separatisté, neboť to není občanská válka. To je válka, kterou Rusko vyhlásilo Ukrajině. Myslím si, že možná došlo k omylu, ale určitě ta raketa byla původu z Ruské federace.

Komu se teď víc hodí, aby se situace na Ukrajině takto vyostřila?
Já si myslím, že Kreml postupuje tradičně. Snaží se vyprovokovat chaos, aby mohl - tak jako to dělá dlouhá desetiletí - využít tohoto chaosu a předstírat v budoucnu mírotvorný zásah a bratrskou pomoc ubohému ukrajinskému lidu. A k tomu, aby mohli zasáhnout ruští vojáci s modrými čepicemi na hlavě, k tomu je potřeba co nejvíce mrtvých. Bohužel, to je ta smutná pravda.

Sdílíte pochyby, zda se svět dozví pravdu?
Tyto provokace těžkého kalibru řídí vždycky tajné služby, ať už to byly tajné služby sovětského svazu nebo ať je to Federální služba bezpečnosti dnešního Ruska. A k jejich výzbroji patří lži velkého kalibru.

Dovedete si představit, že by Putin oznámil, že letadlo sestřelili proruští separatisté?
Tak mohlo by se to také stát, ale já si nemyslím, že konspirační teorie o tom, že by se Putin chtěl distancovat od separatistů, mají reálný základ. Já si myslím, že to Putin udělat nemůže. Protože tu válku vyvolal on. A separatisté jsou jen takový stín ruských speciálních jednotek. To jsou převlečení ruští vojáci - zcela v nesouladu s mezinárodním právem, kdo celý ten konflikt vyvolal. A skuteční separatisté, kteří pocházejí z civilního obyvatelstva, to je jen takový závěs, který se používá k tomu, aby se přikryla agrese Ruské federace.

Jaké reakce čekáte od EU, Spojených států ale i dalších zemí, které jsou nyní do konfliktu zaangažovány třeba i tím, že jejich obyvatelé byli na palubě letadla?
My jsme ve čtvrtek přijali v Evropském parlamentu rezoluci o Ukrajině. Ta rezoluce byla dosti ostrá, ale jak vidíte, během čtyř nebo pět hodin zastarala. My jsme ji přijímali v poledne a letadlo spadlo někdy odpoledne.

V jakém směru ostrá?
Byl tam jasný poukaz, aby evropské země nevyvážely zbraně a munici do Ruska. Česko vyváží produkty svých muničních továren do Ruska houfně. Dokonce i pan premiér Sobotka se v čase vyjádřil, že mu to nevadí. V rezoluci byly poukazy i na to, že Francie prodává válečné lodě jako zboží. To si myslím, že jsou věci, které měla EU a všechny státy vyslyšet.

Když už je rezoluce teď zastaralá, tak jaké reakce čekáte od evropských lídrů? 
Vina na sestřelení letadla a smrti všech těch lidí se už netýká jen Moskvy. Jistý díl viny už má samotná Evropa. Nikoli Evropský parlament, poněvadž ten nerozhoduje, ten pouze doporučuje. Jestli někdo nese část viny na tragédii, tak jsou to představitelé Evropské rady, včetně paní Merkelové(německá kancléřka, pozn. red.)a včetně našeho premiéra pana Sobotky. Neboť ti nejsou schopni adekvátně reagovat na válečné zločiny, kterých se Moskva na Ukrajině dopouští.

Dosavadní sankce byly tedy podle vás Moskvě jen k smíchu?
Sankce jsou zcela neúčinné. Jediné, čemu Moskva tradičně rozumí, je silný protivník. A silný protivník je ten, kdo ukáže stejnou sílu, jakou používá Moskva. Já si myslím, že je už na čase, aby na Ukrajině byly připraveny vojenské manévry - nikoli vstup do konfliktu, ale demonstrace síly ukrajinské armády spolu s armádami některých evropských zemí a Spojených států.

A myslíte, že teď to přijde? Že skutečně dorazí armády, aby demonstrovaly sílu? Nebo zbytek světa bude vyčkávat na kroky Moskvy?
Jsem nováček v Evropském parlamentu, jsem tam asi půl druhého měsíce. Ale za tu dobu jsem už pochopil, že tradiční země europarlamentu nemají vůbec historickou zkušenost, kterou máme my - země bývalého sovětského bloku. A snahy omlouvat nebo relativizovat činy Moskvy jsou velmi silné. A obávám se, že i tento strašlivý zločin, který se tam stal, nedokáže Evropu vyburcovat. Čekám na to, kdy přijde iniciační okamžik a Evropa se vzpamatuje, ale kolik to ještě bude stát lidských životů...

Takže Evropa i třeba USA jsou vyděšeny, že by měly stát na pokraji nějakého dalšího světového konfliktu?
My už jsme na okraji světového konfliktu. Jen zavíráme oči před tím, jak je situace vážná. A myslím si, že je to zlomový okamžik pro Evropu. Pokud Evropa neobstojí, zůstane jediný fenomén, který v tom může něco udělat, a to jsou Spojené státy. Ty už mnohokrát za Evropu vytahovaly kaštany z ohně. A Evropa by měla ukázat, že už je samostatná a dospělá a že si s tím dokáže poradit sama.

Pokud k ničemu takovému nedojde, bude to podle vás znamenat, že Putin výrazně posílí svou autoritu a sílu směrem?
I kdyby se zesílily hospodářské sankce tak, že by to mělo dopad na všechny obyvatele Ruska, například by to znamenalo pokles životní úrovně, tak i to posílí Putina. Protože Rusko vydrželo tak strašné věci, jako byly gulagy, jako byla druhá světová válka, a Putin dokáže udělat vítězství i ze své prohry. Ono se tomu rusky říká „malá vítězná válka"(Štetina uvedl pojem i v ruštině, pozn. red.)a to ruští vojáci vždycky, když jim teklo do bot, používali. Vyvolali válku, pokud v ní prohráli, tak prohru prohlásili za vítězství a posílí se v očích svého lidu, jak by se to v jiné zemi nestalo. To je specifikum Ruska.

Šárka Pálková

lidovky.cz, 18. 7. 2014, rubrika: Domov

Štítky
Osobnosti: Jaromír Štětina
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme