Štětina: Je potřeba porazit ISIS, s naší pomocí

23. 10. 2015

Už více než čtyři miliony Syřanů opustilo svou zemi a doufají že v Evropě najdou lepší domov. Víme, co od Evropanů očekávají? Mají se kam vrátit, když nesplní podmínky pro udělení azylu? A je vůbec možné zastavit uprchlickou krizi?

„Je třeba porazit ISIS, protože to je ta příčina zla a příčina toho, že statisíce lidí ze Sýrie odcházejí," uvedl v pořadu Pro a proti europoslanec  TOP 09/STAN Jaromír Štětina.

Podle něj je nutné Islámský stát porazit soustředěnou vojenskou akcí pozemní, podporovanou leteckou přípravou.

„Dnes v noci jsem se vrátil ze Sýrie, kde jsem se setkal s kurdským vedením ozbrojených sil. Oni jsou schopni ISIS porazit, pokud bude koordinovaná letecká příprava. Jsou vděční Američanům, kteří tam bombardují, ale říkají, že je to málo."

Europoslanec je přesvědčen, že je nezbytné pracovat s „vojenským detailem, kterým je kurdská síla," a proto je ji třeba podpořit.

„Potřebují zbraně, výcvik, léčení zraněných, lepší koordinaci bombardování, odminování, detektory výbušnin pro ochranu před sebevražednými atentátníky," připomněl Štětina.

Ten podle svých slov slíbil kurdskému vedení, že tuto otázku otevře v branně-bezpečnostním výboru Evropského parlamentu, jehož je místopředsedou.

„Je třeba, aby byli slyšeni. Já jsem je pozval na listopadové slyšení Evropského parlamentu a tiskovou konferenci," řekl europoslanec.

Renata Kalenská, Ondřej Čihák

zdroj: rozhlas.cz, 22. 10. 2015

Štítky
Osobnosti: Jaromír Štětina
Témata: Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme