Stát chceme řídit jako manažeři své firmy

Rozhovor s Jaromírem Drábkem

17. 6. 2009 | 11:10

* Ve slibech nízkých daní a snížení administrativní náročnosti už řadu let soutěží většina jiných politických stran. Co nového a úžasného může nová strana nabídnout podnikatelům? Nepůjde rozhodně o dalšího hráče soutěže o procenta sazeb z daní. Stát je ale poslední roky pro podnikatele občas nesrozumitelný, občas nesrozumitelné připadá občanům i chování politické reprezentace. Poslanci například řeší, zda se mají či nemají zákonem sloučit dvě zdravotní pojišťovny nebo zákonem rozhodnout, zda se má nebo nemá privatizovat letiště. Jedna vláda daně sníží, druhá zvýší. Stát si stanoví jasné priority, kam chce investovat, které ale najednou populisticky přeskládá. 

To chceme změnit. Podnikatelské prostředí musí být dlouhodobě čitelné, jasné a předvídatelné. Politici sdružení v této straně, možná proto, že značná část z nich prakticky řídila firmy, se začnou chovat normálním manažerským způsobem. Budou řešit to, co je prioritní, a chování státu budou posuzovat manažersky. 

* To jsou hezká slova. Tak mi řekněte, jak chcete například jasně prosazovat euro, když rostou schodky rozpočtu, protože je krize? 

I přes to, že rostou schodky, má smysl debatovat o termínu eura. Už jen proto, že dnes 90 procent našeho zahraničního obchodu probíhá v eurech. Země, kde se platí eurem, jsou pro nás rozhodujícím partnerem. Každé výkyvy vůči kurzu eura nám způsobují velké problémy, do každého podnikatelského záměru se musí například započítávat kurzové riziko. Jasné slovo místo různých výmluv a odkladů a mlžení by mohlo vypadat tak, že bychom zcela po pravdě řekli – nyní jsou problémy a termín se odsouvá. Je třeba ale říci, že se budeme snažit, abychom kritéria pro přijetí společné měny splnili co nejdříve, například k tomu a tomu datu. To není fráze či formalita. 

Podnikatelé dostanou jistotu, jakým směrem a jakými pravidly se bude ekonomika dlouhodobě řídit, politici dají jasně najevo, že schodky rozpočtu se nebudou zvyšovat. Tato konstatování spoluvytvoří dlouhodobý jasný obraz Česka u našich obchodních partnerů.

* To musí znít pro uši podnikatelů příjemně. Nemusí se ale bát zaměstnanci, že nová strana se stane stranou jen pro podnikatele? Vydělává například soustružník všude v Evropě stejně?

Rozhodně ne. V zemích, kde je několikanásobně vyšší průměrná mzda než u nás, je současně i velmi dobré podnikatelské prostředí, snadno se zakládají firmy, je výkonná ekonomika. Čím lepší je výkonnost ekonomiky, tedy podnikatelské prostředí, tím lépe se mají zaměstnanci. 

* Netvrdíte to proto, že jste byl roky prezidentem Hospodářské komory a nyní jste předsedou Mezinárodní obchodní komory?

Praxe prostě potvrzuje, že čím jsou lepší ekonomické podmínky pro velké firmy, ale i pro živnostníky, tak se to odrazí stejným způsobem i u řadových zaměstnanců. 

* Když jste tak naladil zaměstnance, jaký bude mít nová strana vztah k odborům? 

Odbory jsou důležitou součástí občanské společnosti. Já jsem vždy komunikoval s představiteli odborů, stejně jako s řadovými odboráři, vážím si toho, co dělají pro zaměstnance. 

Jde jen o to, aby při prosazování zájmů jednotlivých zájmových skupin – zaměstnanců i zaměstnavatelů – byly vymezené mantinely a aby si představitelé každé takové skupiny uvědomovali, co je reálné, co a jak je možné dosáhnout pro dobro celé společnosti. Rozumné hranice se nemají překračovat ani při vyjednávání, protože to jde vždy na úkor jiných lidí, jiných skupin. Ohlídat to, vymezit, to je právě úkolem politiků. 

Jiří Vavroň
Právo, 17. 6. 2009, rubrika: Zpravodajství, strana: 3
Štítky
Osobnosti: Jaromír Drábek
Témata: Hospodářství
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme