× Pohněme s tím. Společně!

Snížíme dávky všem, kdo neplatí pokuty či nájem

Rozhovor s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem

25. 7. 2010

A.cz: Pomoc od státu mají nově dostávat jen lidí, kteří ji opravdu potřebují. Dosud je ale rozhodující momentální měsíční nebo čtvrtletní příjem, nikoliv celkové majetkové poměry žadatele. Změní se to?

Žadatel o jakoukoliv podporu státu - tedy vlastně od svých spoluobčanů - bude muset čestně prohlásit, že se bez té podpory skutečně neobejde. Zní to sice jako formalita, ale chceme to pak kontrolovat - sice namátkově, ale důsledně. Aby bylo jasné, že dodržování pravidel se prostě nevyplácí.

A.cz: Takže člověk, který má oficiálně minimální příjem, ale současně vlastní třeba dvě auta a domy, už podporu nedostane?

Ano, rozhodující bude, zda tu podporu skutečně potřebuje. #infobox

A.cz: Úřady práce při kontrolách zjistily, že v roce 2008 bylo na sociálních dávkách zhruba 100 milionů korun vyplaceno neoprávněně. Teď chcete kontroly výrazně zpřísnit. Máte nějaký odhad, kolik díky tomu budou muset podvodníci vrátit zpátky?

Rádi bychom, aby přísnější kontroly omezily počet těch, kteří neoprávněně čerpají dávky, alespoň o 10 až 20 procent. Díky tomu bychom ušetřili něco kolem deseti miliard. Do toho ale počítám nejen sumu, na kterou díky přísnějším kontrolám přijdeme, ale taky sumu, kterou vůbec nevyplatíme díky tomu, že přísnější postup odradí řadu lidí už předem.

A.cz: Chcete, aby úředníci častěji kontrovali příjemce sociálních dávek přímo v terénu. Současně ale musíte - jako jiné rezorty - ušetřit v rozpočtu 10 procent, což se dotkne počtu úředníků nebo jejich platů. Zjednodušeně řečeno jim tedy nabízíte více práce za méně peněz...

Ano, říkáte to přesně, bohužel ta úsporná opatření jsou daná. Budeme muset ušetřit 10 procent. Chceme zvážit, které agendy v rezortu jsou nezbytné - tak, aby současně mohlo dojít k posílení té kontroly dávek i práce na černo. Protože tam státu uniká plno peněz. A to jsou peníze všech lidí, kteří se chovají podle pravidel.

Od roku 2012 chceme ušetřit také zjednodušením sociálních dávek. Dnes jich je kolem dvaceti, vyplácí a kontrolují je tři úřady. Dávky chceme sjednotit do tří až čtyř, úřady do jednoho. Kromě toho, že ušetříme na administrativě, bude nový systém méně náročný i pro žadatele.

A.cz: Plánujete zrušit dosavadní omezení, podle kterého nejsou sociální dávky postižitelné exekucí?

Ano, budu se to snažit zrušit co nejdříve. Nevím, jestli to stihneme hned od 1. ledna, ale brzy určitě.

A.cz: A tu možnost, aby úřady mohly ze sociálních dávek předem strhávat různé dluhy, omezíte jen na dluhy vůči veřejné správy, typicky třeba na nájemné obecních bytů nebo na pokuty? Nebo půjde o exekuce obecně, tedy nejen o dluhy vůči státu a obcím?

Tohle musíme ještě pečlivě zvážit. Ale myslím, že pokud už nyní mají zaměstnavatelé povinnost vymáhat některé srážky ze mzdy, tak je velmi těžko principiálně obhajitelné, aby státní správa nedělala totéž - tedy aby neměla stejné povinnosti srážek ze sociální podpory. Ale každopádně dál bude platit, že určitá část dávek musí zůstat příjemci a nelze ji zabavit.

A.cz: Většina lidí zřejmě souhlasí s tím, že pomoc od státu mají dostávat jen ti, co ji opravdu potřebují. Proč ale tedy rušíte také sociální příspěvek pro lidi s nejnižšími příjmy?

Budu se tam snažit najít nějaké řešení u případů, kdy je ten příspěvek skutečně potřebný. V současnosti se ten příspěvek obvykle pohybuje ve stokorunách měsíčně. Zkusíme jej nahradit něčím, co je méně administrativně náročné, na co nebude potřeba speciální formulář a podobně.

A.cz: Omezujete také příspěvek na péči pro lidi, kteří jsou závislí na péči ostatních. V první skupině, tedy u lehké závislosti, klesne z dvou tisíc na 800 korun měsíčně...

Ten chceme omezit jenom v první skupině a jenom u dospělých, nikoliv u dětí. Bohužel musíme šetřit a právě proto, že nechceme škrtat u skutečně závažných postižení ve 2., 3. a 4. skupině, rozhodli jsme se pro redukci v 1. skupině, kde příspěvek pobírá přes 100 tisíc lidí. V tuto chvíli nedokážeme z fiskálního pohledu udělat nic jiného než tu dávku plošně snížit, určitě to ale brzy budeme řešit systémově. Tak, abychom lépe rozlišili mezi lidmi v aktivním věku a mezi lidmi, kde jde o omezení dané stářím.

Petr Kučera

aktualne.cz, 25. 7. 2010, Rubrika: Peníze- finance

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jaromír Drábek
Témata:
Sociální politika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme