Snad po volbách převládne zdravý rozum

Komentář Ludmily Müllerové

8. 2. 2010
Protikrizová opatření tvrdě dopadají i na zdravotně postižené.

Jedním z úsporných opatření, která mají vést ke snižování deficitu státního rozpočtu je změna výše příspěvku na provoz motorového vozidla pro zdravotně postižené.

Bohužel velmi tvrdě dopadá na i skupinu osob hendikepovaných, kteří vzhledem ke svému postižení mají problémy cestovat hromadnými dopravními prostředky a jsou odkázáni na dopravu vlastním motorovým vozidlem.

Vyhláška platná od 1. ledna 2010 snižuje příspěvek na provoz motorového vozidla zdravotně postižených a to o 50% u osob, jejichž zdravotní stav odůvodňuje přiznání mimořádných výhod II. stupně, a o 20% u osob, jejichž zdravotní stav vynucuje přiznání mimořádných výhod III. stupně. Nově tak příspěvek na provoz motorového vozidla v roce 2010 činí 7 920 Kč pro zdravotně postižené III. stupně, 3 000 Kč pro občany zdravotně postižené II. stupně. Jedinou pozitivní zprávou zůstává, že snížení se netýká rodičů dětí s onkologickým onemocněním, kde činí 9 900 Kč pro rodiče dětí s uvedeným onkologickým onemocněním.

Přestože ministerstvo práce a sociálních věcí vyhovělo zásadním připomínkám Národní rady zdravotně postižených ČR a pro rok 2010 byl tak akceptován kompromisní návrh, dopadá snížení dávek na nejvíce postižené občany velmi tvrdě.

Sice současně dojde ke snížení počtu ujetých kilometrů (z 9 000 na 7 000), které zakládají nárok na zvýšení příspěvku na provoz motorového vozidla, a navrhované opatření by mělo být dočasné pouze pro letošní rok, vzhledem k některým populistickým návrhům předkládaným ve sněmovně, které nadále prohlubují deficit státního rozpočtu, bohužel nedokážu předvídat, jaká bude další realita.

Ludmila Müllerová
místopředsedkyně TOP 09
ParlamentniListy.cz, 8. 2. 2010, Rubrika: Politici voličům
Štítky
Osobnosti: Ludmila Müllerová
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme