Silný ekologický program mají Spojenci pro Evropu

Silný ekologický volební program má koalice Spojenci pro Evropu, která pro letošní volby do Evropského parlamentu spojuje strany TOP 09, Starostové a nezávislí (STAN) s podporou Zelených a Liberálně ekologické strany. Následují Piráti a hnutí ANO, méně se na ekologii ve volebním programu zaměřuje například ODS a ČSSD. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovaly a na dnešní tiskové konferenci představily Hnutí Duha a Asociace ekologických organizací Zelený kruh. Kromě volebních programů stran hodnotily také práci europoslanců za uplynulé volební období. Většina z nich podle analýzy prosazovala v EP lepší péči o krajinu a zdraví lidí. Stranám zasílaly také konkrétní dotazy k jejich programům.

15. 5. 2019

V analýze se ekologové zaměřili na osm stran, které se v únorovém a dubnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění dostaly nad jedno procento preferencí. Ve své analýze se pak zaměřili na témata znečištění ovzduší, redukce odpadů, zemědělské hospodářství, zmírňování změn klimatu, podporu obnovitelných zdrojů a další.

Spojenci pro Evropu podle svého programu chtějí mimo jiné podporovat inovace a rozvoj technologií pro uchovávání energie z obnovitelných zdrojů, omezovat spotřebu plastů a podporovat zavádění zálohových obalových systémů. Podporují vytváření oběhového užívání výrobků a obalů, a technologie pro udržitelné přírodní zdroje. Obnovitelné zdroje a udržitelnost přírodních zdrojů podporují také Piráti. Chtějí zavádět také větší sankce pro znečišťovatele a lepší přístup lidí k informacím o životním prostředí.

Na třetím místě se v ochraně ovzduší umístilo hnutí ANO, které podle programu chce podporovat revitalizace vodních toků, budování mokřadů, posílení retenční schopnosti krajiny nebo realizace protierozních opatření. Chce se také zaměřit na oběhové hospodářství a snižování emisí skleníkových plynů. Na dotazy, zda podpoří cíl, aby EU snížila emise v roce 2050 na nulu, odpověděli zástupci hnutí záporně.

Podle ekologů se vybraným tématům méně věnují ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. Ve svém programu se ČSSD zaměřuje hlavně na lepší hospodaření s vodou a udržení vody v krajině obnovením rybníků a vodních toků. Vodu řeší také ODS, která chce také podpořit předcházení odpadů a důsledné třídění.

Na zemědělství se zaměřují KSČM a lidovci. Podle svých programů chtějí usilovat o stejná a vymahatelná pravidla dotační politiky pro zemědělce v členských státech. Komunisté podporují pěstování plodin, které neznehodnocují půdu, a odmítají biopaliva první generace i dovoz palmového oleje.

Podle ekologů proti zlepšování životního prostředí se staví SPD. Podle volebního programu chtějí zabránit, aby evropské dotace šly mimo jiné do boje proti oxidu uhličitému.

Zdroj: ČTK, 15. 5. 2019

Štítky
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme