Schwarzenberg: Přímá cesta na Hrad mě láká

Rozhovor s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem

22. 8. 2011

Čas, kdy se v Praze schylovalo k odchodu TOP 09 z vlády kvůli několika slovům kontroverzního státního úředníka Bátory, trávil předseda strany KAREL SCHWARZENBERG v Rakousku na zdravotní dovolené. "Podstatou mé léčby tady je, že hladovím," stěžoval si redaktorce TÝDNE, která ho v sanatoriu v korutanském městečku Maria Wörth minulý týden navštívila.

Urazil vás Ladislav Bátora tím, že vás nazval prskajícím starým chudáčkem?

Popravdě ne. Jsou lidé, kteří mě s odpuštěním urazit ani nemohou. Zajímavé na tom je, že nikomu neprozradil, co jsou to ty tři důvody, kvůli kterým mě nemůže vyzvat na souboj. Že bychom šest hodin proti sobě stáli ve Stromovce a on mi chtěl říci: „Ctihodný kmete, vystřelte“?

Ministr Dobeš se vám za něj v esemesce omluvil. To nestačí?

Já jsem Dobešovi odpověděl, že zde opravdu nejde o šprochy pana Bátory. Člověk, který zastává názory jako pan Bátora, je na ministerstvu školství nemožný. Kdyby byl hlavní vrátný na zemědělství, tak prosím. I kdyby byl účetní - Kalousku, promiň - na financích, taky by mi nevadil. Ale na ministerstvu školství je to nemožné. A vysoce postavený státní úředník by měl znát své meze. Proto zdvořilou omluvu zdvořile přijímám, ale ztrácí smysl, dokud se meritum věci nevyřeší.

Stojíte o omluvu přímo od Bátory?

Ne.

Vy jste ho ale předtím také urazil. Řekl jste o něm, že se na ministerstvo hodí jako pazdeří na jistou část těla. Nejste si vlastně kvit?

Ano, řekl jsem, že se tam hodí jako pazdeří. Ale ona je to pravda! Mně opravdu nevadí, co on o mně říká. Ale jeho další výroky jsou takové, že proti nim musíme něco udělat.

Proč žádá i Karel Schwarzenberg odchod Ladislava Bátory z vysoké funkce na ministerstvu:

Pro mě jsou důležité jeho rasistické výroky a chvála antisemitské knihy. A spolupráce s Národní stranou. To mi vadí.

My zde chceme demokratickou republiku, která stojí na jistých zásadách. Celé naše angažmá v politice by nemělo smysl, kdybychom budovali bezzásadový stát. Proto je to tak důležité.

Já jsem Dobešovi odpověděl, že zde opravdu nejde o šprochy pana Bátory. Člověk, který zastává názory jako pan Bátora, je na ministerstvu školství nemožný.

 

Které výroky?

Pro mě jsou důležité jeho rasistické výroky a chvála antisemitské knihy. A spolupráce s Národní stranou. To mi vadí.

Proč až teď? To všechno jsou staré věci.

Moji milí spolustraníci se toho chopili teď. A pravda je, že státní úředník má mít meze. Kdyby pan Nováček říkal, že jsem dědek plesnivej, tak mi to nevadí. Ale moji kolegové usoudili, že už to je příliš, aby státní úředník takhle mluvil o prvním místopředsedovi vlády. V jedné firmě to tak nejde.

Ministři TOP 09 přestali chodit na vládu. Konzultuje s vámi Kalousek tyto kroky?

Co si myslíte? Že vy mi sem můžete telefonovat, a Kalousek ne? Samozřejmě to konzultujeme.

Trváte na tom, aby Bátora skončil, i kdyby to znamenalo odchod topky z vlády?

Ano a nevylučuji, že to takhle dopadne. Podívejte, pan Bátora je nedůležitá figurka. Ale my zde chceme demokratickou republiku, která stojí na jistých zásadách. Celé naše angažmá v politice by nemělo smysl, kdybychom budovali bezzásadový stát. Proto je to tak důležité.

Co byste vy udělal s takovým státním úředníkem?

Pokud není možné ho vyhodit, je možné ho odstavit z vedoucího místa. A pověřit ho třeba vedením skladu.

Takže kdyby Bátora hlídal sklad s kancelářskými potřebami, topka by zase začala chodit na vládu.

Kdyby Bátora hlídal sklad s tužkami, byl bych ochoten tento kompromis přijmout.

Za Bátorou stojí Hrad. A už se objevily spekulace, že se tímto krokem Kalousek snaží vrazit klín mezi Nečase a Klause.

Proč by to měl dělat? To nedává smysl. Kalousek má po léta letoucí s Klausem dobrý vztah. Klaus si Kalouska váží jako ekonoma a bez Kalouska by Klaus nikdy nebyl prezidentem.

Pomineme-li kauzu Bátora, jak se mění váš pohled na vládu, když jste sedm set kilometrů od Prahy?

Jak jsou daleko ode mě a já je nemusím každý týden vidět, je tu překrásná příroda, samé nádherné kostely, najednou mě ovládá smířlivý duch. Na lidi, kteří mi jdou strašně na nervy, dokonce mile vzpomínám.

Na koho obzvlášť?

Snažím se nevzpomínat na ně vůbec. A daří se mi to, pokud se někdo z nich nepřipomene sám. Zatím se mi takto připomíná kromě Bátory jen prezident a samozřejmě mě tu dosti zaměstnala celá ta Šumava. Ta mě opravdu nesmírně štve.

Byl dobrý krok instalovat tam Jana Stráského?

Popravdě řečeno, já jsem si ho taky velice cenil. A to z doby, kdy byl krátkodobým posledním ministerským předsedou federace. Ano, myslel jsem si, že on je správná volba. Navíc jsem věděl, že má vztah k Šumavě, protože je velký turista. Takže když se mě na něj ministr Chalupa ptal, řekl jsem, že to můžu doporučit.

A čím vás tady zaměstnává prezident Václav Klaus?

Svou starostlivostí o pražské pochody.

Rozčílil vás jeho postoj k výrokům Petra Hájka o homosexuálních deviantech?

Ano, jeho poskok Hájek to za něj řekl. Prezident má na tohle své lidi. Je to populismus: Klaus samozřejmě ví, že u většiny populace a hlavně u svých voličů tím boduje. To je jasné.

Myslíte, že Češi nejsou k homosexuálům tolerantní?

Podle mě jsou homosexuálové Čechům naprosto fuk. Češi jsou velice tolerantní národ. Ale najednou je štve, když se homosexuálové přespříliš předvádějí, dělají pochody, zdržují dopravu. Zadruhé jsme pokrytci, takže samozřejmě nám dělá dobře se alespoň někdy morálně pohoršit nad těmi novými mravy. A naproti tomu je náš prezident přísný starý pán, který dodržuje mravy a dbá na ně. Toto nám vyhovuje.

Kdyby homosexuálové požádali o záštitu nad svou akcí vás, dal byste jim ji?

Nejsem si jist. Popravdě řečeno mi tyto demonstrativní akce jdou na nervy. Jednou jsem to viděl v Německu a jednou ve Vídni a musím říct, že mě to zvláště neoslovilo.

Za jakých podmínek by Karel Schwarzenberg uvažoval o prezidentské kandidatuře?

Šel bych do toho, jen kdybych věděl, že musím zabránit nějakému opravdu neštěstí.

A bude taky záležet na tom, jaká bude volba. Kdyby byla přímá, pak by mě to lákalo, protože volební boje mám rád.

Zvedal se vám nad tou "obscénností" žaludek jako Tomáši Halíkovi?

Ne, já mám kachní žaludek. Ale prostě se mi to nelíbilo. A to jsem svého času dal v Rakousku záštitu bálu homosexuálů…

A byl jste tam osobně?

Ano, ale nelíbilo se mi tam.

Takže záštitu byste jim nedal, ale popřál byste jim jen hodně štěstí?

To jo. Ať si mají kluby, ať mají všechno. Ale ať mi nelezou na nervy tím předváděním. To je na mě příliš.

A stalo se vám někdy, že jste vy sám nějakého muže zaujal?

Ano! To byla strašná sranda. Už je to dlouho a vlastně to bylo padesát kilometrů odsud. A bohužel všichni, kteří v tom hráli roli, už jsou na onom světě. Měl jsem tady známého a ten importoval finské lesní stroje. A tudíž se jednoho dne stal finským honorárním konzulem. Při příležitosti jeho instalace do funkce ho navštívil finský velvyslanec a můj známý tady na jeho počest uspořádal večeři. Byla to příjemná večeře, až na to, že pan velvyslanec se ožral jako Fin. A vyhlédl si mě. Celý stůl včetně mé manželky se nesmírně bavil. On ale bohužel pil a pil a pil a ztrácel všechny meze. Nakonec mě pronásledoval kolem stolu. To už byla poněkud trapná situace. Všichni přítomní, kteří během večera také dosti pili, se chechtali jako šílení. Mně to ovšem připadalo poněkud blbé.

Ještě jste pana velvyslance někdy potkal?

Ne. Na finské velvyslanectví jsem pak už nikdy nešel. On byl opravdu milec bývalého finského prezidenta, který ho sem v rámci jakéhosi odškodnění poslal právě coby velvyslance.

O vás se mluví jako o kandidátovi na prezidenta. Kdy se rozhodnete, jestli byste do toho šel?

Někdo mi to zlomyslně přeje, pořád o tom někdo mluví. Šel bych do toho, jen kdybych věděl, že musím zabránit nějakému opravdu neštěstí.

Jakému? Kdyby byl vážným kandidátem třeba Jiří Paroubek?

Tedy… Přímo jste se trefila. Ale myslím, že to Paroubkovi nehrozí.

Proti komu dalšímu byste šel?

Na to si asi musím zapálit… Ještě nejsem úplně rozhodnut. A sem jsem odjel, abych na všechny zapomněl. Aby ta jména nepadala. Ale dobře, tak dejte ta jména.

Proti Janu Švejnarovi byste šel?

Asi ne.

Proti Janu Fischerovi?

Nerad.

Proti Přemyslu Sobotkovi?

Sobotka by byl zajisté slušné řešení.

Takže byste proti němu nešel?

Asi ne. Ale uvidíme, jak se to vyvrbí.

Co by se mohlo vyvrbit?

Pro mě je důležité, jak se budu cítit v roce 2013. Tohle bude pětiletý závazek, takže bych z toho vylezl teprve v roce 2018. To mi bude přes osmdesát - a už nikdy v životě bych neměl dovolenou.

Když se budete cítit dobře, půjdete do toho?

Musím být pohromadě, to je klíčové. Abych to vydržel. Nemá smysl do toho jít a po dvou letech říci, že už nemůžu. Ostatně zatím mi to ani nebylo příliš přesvědčivě nabídnuto. A bude taky záležet na tom, jaká bude volba. Kdyby byla přímá, pak by mě to lákalo, protože volební boje mám rád.

A do nepřímé byste šel také, i když nerad?

Tak. Když jsem byl naposledy na Hradě volit, připomínalo mi to výpadovku. Jak lidi běhali na hajzl a nabízeli tam všechno za volbu toho a toho.

Byl jste přímo u nějaké takové nabídky?

Ne, jen jsem to celé pozoroval. Bavil jsem se intermezzem paní Bobošíkové a bylo mi od začátku jasné, že vyhraje Klaus.

Jaký je Klaus prezident?

Klause je škoda. Je to v zásadě vzdělaný a sečtělý člověk. A má dokonce v zásadě dobré vlastnosti. Ale teď uhnul do tak extrémních pozic, že některá jeho rozumná kritika se vedle toho úplně ztrácí. To je jeho tragédie. Když si vzpomenu, jak říkal, že nebude aktivistickým prezidentem, popadá mě lehký úsměv. Kdyby se uklidnil, co se to týče Evropy či gay pochodu či klimatu… Můžeme diskutovat o všem, ale argumenty profesora Klause jsou prostě nešťastné. On může mít v některých věcech i pravdu, ale formuluje to tak, že má jen samé protivníky. Proto je škoda nadaného, inteligentního a sečtělého člověka, který sám sebe nešťastně postavil do kouta.

A co byste říkal variantě, o níž se mluví: vy na Hradě, Klaus předsedou spojené ODS a TOP 09, Kalousek jejím prvním místopředsedou?

To je zajisté zajímavá kombinace, ale nepovažuji ji za realistickou.

Proč?

Protože ODS není dnes tak pohromadě, že by to mohla udělat. Teď zrovna se objevil nějaký průzkum, v němž ODS dopadla katastrofálně.

Komunisti mají větší podporu veřejnosti než ODS.

Ano, Ježíši Kriste! Nevidím to dobře. ODS stojí za Nečasem, ale s dýkami v ruce. Kdyby byli v pohodě, mohlo by se o spojení s TOP 09 uvažovat.

Třeba by se ODS dostala do té pohody právě ve chvíli, kdyby se do čela spojené partaje postavil Klaus.

Taky nevím, jestli se mu to ještě podaří. Vyrostla nová generace, je to přece jen několik let. Nevím, jestli by ho všichni spolkli. Je to ale každopádně zajímavá úvaha.

Co byste vy jako prezident dělal jinak?

Ještě mám dva roky čas o tom uvažovat, ale kdybych se stal prezidentem, zajisté bych si uvědomil zásadní věc. Podíval bych se na světovou mapu a zjistil bych, kolik velkoměst na světě už má víc obyvatel než celá Česká republika. Pak bych se podíval na půlku Evropy a zjistil bych, že kolem nás jsou pouze státy EU. A z toho bych musel vyvodit důsledky. My si musíme uvědomit, že naším nejdůležitějším spojencem bylo, je a bude Německo. Za svůj první úkol bych proto považoval co nejlepší vztah s Německem. A druhý úkol: prezident to musí hrát společně s vládou. Snažil bych se mít velmi pravidelná setkání s premiérem i ministrem zahraničí, abychom se sladili. Abychom nepůsobili, že tady každý kecá o něčem jiném.

Působíme kvůli tomu ve světě trapně?

Úkolem ministra zahraničí je bránit svou hlavu státu, jo? Berte, prosím, toto na vědomí.

Vyznamenal byste jako prezident Mašíny?

Zůstává už jenom Pepa, Ctirad nám zemřel.

Tak in memoriam.

To je takové trapné. Spíš bych se snažil Mašínům postavit pomník.

Chystáte se na podzim opět kandidovat na předsedu TOP 09?

Teď ještě jo. Na čestného ještě ne, teď budu kandidovat na normálního.

To bude Miroslav Kalousek rád, prý v to doufá. Souhlasíte s Ludvíkem Vaculíkem v tom, že…

Obyčejně s ním souhlasím ve všem. Já ho mám hrozně rád.

…že Kalousek je čestný člověk?

Ano! A říkám to na základě zkušeností s ním. Ty různé pomluvy… Kdykoli se ho pokusili při něčem nachytat, nikdy nikdo k ničemu nedospěl. Vidím, jak se chová ve vládě. Vidím, jak se vyjádřil k velectěnému personálnímu šéfovi ministerstva školství Bátorovi. Prostě on má ty správné instinkty.

A vidíte kolem sebe v politice hodně tak čestných lidí, jako je Kalousek?

V zásadě za čestného považuju Nečase, ten se opravdu snaží. Že ale někdy uhne, je jiná věc. V některých věcech by měl být tvrdší.

Třeba?

Třeba v tom, že se mu nechce do služebního zákona. Nečas v ODS bohužel nemá silné postavení. Jinak si vážím Hegera, naprosto. A doufám, že se Sašovi Vondrovi podaří od té jeho aféry očistit. Já ho přece jen znám pětadvacet let a mám ho strašně rád.

Má šanci se po tom všem očistit?

Poslouchejte, já nejsem detektiv. Nevím, co v tom vězí.

A nenajmete si na něj auditory, jako jste to udělal u Jiřího Čunka?

Ne, to se jak známo nepodařilo. Jsem už poučen v tom, že toto je naprosto nesmyslný postup. Člověk prostě dělá chyby.

A věříte Vondrovi?

Já osobně mu věřím. Byť samozřejmě vím, že je to člověk velmi ctižádostivý. A teď samozřejmě hrozně trpí.

Proč?

Protože když se zkracují rozpočty, je nelidský úkol s armádou něco udělat. A jeho předchůdci prachy na obraně nesmyslně prošustrovali. To všechno ho frustruje. No a samozřejmě si taky myslí, že by byl lepší ministr zahraničí, než jsem já. Což ale chápu, protože on na tom pracoval celá léta.

Vážíte si ve vládě někoho z Věcí veřejných?

Uvidím, jaká bude nová kolegyně Peake. Prozatím se zdála velice bojovná. Vítek Bárta je inteligentní…

Ten už ale není ve vládě.

…a Dobeš je milý člověk, ale dělá strašné chyby. Chalupa se stejně jako jeho předchůdci o životní prostředí nestará. Já teď dodržuju dovolenou, ale kdyby byla zahraniční politická krize, příští den bych seděl v Černínu! Ale ministr Chalupa strávil krásnou dovolenou, zatímco se lidi řezali na Šumavě. Člověk musí vědět, čeho je ministrem.

A když teď vypukla vládní krize, v níž topka bojkotuje jednání kabinetu, vy o návratu neuvažujete?

Ne, to se ještě nic neděje. Kdyby byla Gruzie ve válce, ihned se vrátím, stejně jako minule. Ale kvůli stranickým potyčkám se vracet nebudu.

Na svých webových stránkách si libujete, že kuchařina je dobré a poctivé řemeslo. Řekl byste totéž o politice?

Politika dobré a poctivé řemeslo nikdy nebude. Když něco uvaříte, výsledek je ihned zkoumatelný. V politice nikoli, což svádí k podvádění. Když do guláše místo poctivé kližky dáte šlachy, ihned to zaznamenáte.

Zatímco v politice platí - po nás potopa?

Ano.

I pro vás?

Doufám, že ne, poněvadž popravdě řečeno jsem dědek starej a už mi to za to nestojí. Snad kdybych byl mladší, taky bych tomu podlehl. Ale teď si říkám - proč?

Musel jste někdy v politice, když už ne sám konat nepravosti, tak alespoň zavřít nad nějakými nepravostmi oči, abyste tam mohl zůstat?

Nad menšími asi ano. Stává se, že kývnu na něco, o čem vím, že to není úplně šťastné rozhodnutí. A mlčel jsem. Ano, přiznávám se.

Ale nebudete konkrétní.

Co se týče mého ministerstva, nemůžu si vyčítat nic. Ale u jiných ministerstev, když jsem byl v minulé vládě, v níž jsem neměl silné postavení, kladl jsem občas otázky, které mi nebyly zodpovězeny. Když třeba pan ministr Řebíček předkládal povinnou zprávu o stavbách silnic a dálnic, zvedl jsem ruku, Topolánek se na mě úzkostlivě podíval a já jsem řekl: „Poslouchejte, já jsem jedenačtyřicet let žil v Rakousku. To je poněkud hornatější země než Česká republika. Můžete mi proto, pane ministře, vysvětlit, jak to, že dálnice jsou u nás dražší než v Rakousku?“ Odpověď jsem nedostal.

V této vládě se vám nikdy nestalo, že byste se nedočkal odpovědi?

Ne. Je ale pravda, že nyní jsem předseda koaliční strany - a to je jiná pozice.

Má TOP 09 ambici příští volby vyhrát a mít premiéra?

Bylo by to krásné. Nicméně my jsme záměrně převzali ministerstva, u nichž jsme si byli vědomi toho, že tam budou zapotřebí největší kroky. Vzali jsme to na sebe. A když jste ve válce v první linii, máte nejvíc ztrát.

Třeba už to bude jedno. Australský mikrobiolog Frank Fenner tvrdí, že lidstvo do sta let vyhyne.

Doufám, že do sta let ne, ale pěkně na tom pracujeme.

Údajně přijdou války o jídlo.

A o vodu, samozřejmě. Myslím, že zlatou dobu máme za sebou. Nikdy už si nebudeme žít tak hezky, jako jsme si žili doteď.

Kdy ta zlatá doba skončila?

Na začátku devadesátých let. Posledních patnáct let - i na Západě - reálné mzdy už nerostly. Čísla ano, ale reálně ne. Tohle si musíme uvědomit.

Až nebudete v politice, zůstanete v Česku, nebo se na důchod přestěhujete k ženě do Rakouska?

My se vídáme řekněme průměrně tak jednou za měsíc. Když jsem teď tady v Rakousku, někdy za ní zajedu. Ale ona má svůj vlastní život, já mám svůj vlastní život. Asi bych sem přijel častěji, ale z domova bych už nikdy nešel. Tohle nechápe člověk, který dlouho nežil venku. Já jsem vždycky doufal, že se někdy vrátím domů, ale ve skutečnosti jsem nevěřil, že se mi to podaří. A když jsem se pak opravdu vrátil, byl to nejkrásnější okamžik mého života, splnění neskutečného snu. A že se mi tady navíc něco podařilo pro tuhle zemi udělat, víc jsem od života nechtěl. Ne, kdyby čert na koze jezdil, já už se z Česka nehnu.

Renata Kalenská

Týden, 22. 8. 2011, Rubrika: Rozhovor týdne, str. 22

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme