Schwarzenberg: Prezident musí stmelit společnost

Rozhovor s prezidentským kandidátem Karlem Schwarzenbergem

21. 1. 2013

Hezký dobrý večer vám všem. Kdo koho podporuje, kdo koho bude volit? Známé i méně známé tváře v těchto dnech a hodinách vyjadřují podporu finalistům první přímé volby prezidenta republiky. Na stranu současného ministra zahraničí, předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga se například postavila manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová. Potvrdil to Michael Kocáb.

Michael KOCÁB

Ona mě zmocnila prohlásit, že podporuje volbu pana Karla Schwarzenberga, tedy Dagmar Havlová-Veškrnová podporuje volbu Karla Schwarzenberga na úřad prezidenta České republiky a zároveň podepisuje Výzvu tříkrálovou.

Konstatoval Michael Kocáb. Do druhého kola přímé volby prezidenta zbývají čtyři dny. Nejen o tom bude řeč v následujících minutách, protože hostem dnešních Impulsů je prezidentský kandidát, ministr zahraniční a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Vítejte v Impulsech, dobrý večer přeji.

Dobrý večer přeji.

Připomínám, že dnešní Impulsy jsme připravili i díky vám našim posluchačům. Vaše otázky na prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga jste v průběhu dne psali a posílali ve formě SMS zpráv na číslo 774999888. Máte-li však ještě jakoukoliv otázku pro dnešního hosta rádia Impuls Karla Schwarzenberga, stačí, když ji pošlete k nám sem do Impulsu. Ještě jednou číslo pro vaše otázky ve formě SMSek 774999888. S blížícím se termínem prezidentské volby pokud byste měl definovat stinné stránky, které má přímá volba prezidenta, jaké stinné stránky byste zmínil?

No jak bylo očekávání, postupně se objevují různé pomluvy, lži a podobné věci. Ale nechci se tím příliš zabývat.

Ale nedá, to předpokládám, prezidentskému kandidátovi, aby se tím nezabýval? Protože okolí, volební štáb to bezesporu s vámi řeší, jakou zvolit strategii?

No oni se tím musí zabývat. Ale víte, já jsem toho názoru, když člověk sám sestoupí do žumpy, tak smrdí taktéž. Takže mě to nebaví a nechci se takovými věcmi zabývat.

Myslíte, že slova o negativní kampani, kterou jste nechtěli ještě před šesti dny s Milošem Zemanem vést, už neplatí?

Zdá se, že to už neplatí, ano.

Jak těžké je tomu odolat při pohledu na vaše prohlášení, kde jste jasně naznačil v neděli, že Miloš Zeman je pokračováním Václava Klause?

To není žádná pomluva, to je skutečnost. A tím jak také celá rodina Klausových nastoupila do boje za Miloše Zemana, nejdřív syn, Václav mladší, posléze i jeho žena, paní Livie, která v přímém vysílání v televizi Prima vystoupila na podporu Miloše Zemana, a přitom trochu zapomněla, když řekla, že by nechtěla, aby první dáma na Hradě nebyla schopna mluvit česky, že paní Sharon Masaryková taky neuměla česky, mluvila pouze anglicky. Jenom tak lehce to připomenu. A poté dokonce pan prezident po návratu z Polska se plně vydal do boje, tak je to docela zajímavé. Prostě potvrzuje to, že jsou to spojené nádoby.

Když mluvíte o prezidentu Václavu Klausovi, ten už minulý týden řekl, že si přeje, aby jeho nástupcem ve funkci se stal člověk, který patří do této země a strávil v ní svůj život. Klaus to řekl minulý týden ve středu. Nepřímo tak podle očekávání podpořil Miloše Zemana.

Tady jsou slova Václava Klause:

Mně jde prostě o to, aby prezidentem se stal člověk, který patří do této země, který je součástí této země, který tady strávil svůj život, období těžká, lepší, nejlepší, horší. A v tomto smyslu to je můj jediný zájem. Jestli mně vůbec o něco kdy šlo, tak je to aby tato zemička přežila, vydržela a nerozplynula se v té Evropě jako kostka cukru v kávě, jak se v minulosti říkávalo.

Konstatoval minulý týden český prezident Václav Klaus. Počítal Karel Schwarzenberg, že se současný prezident i první dáma přímo zapojí do předvolební kampaně nebo jste s tím ještě před volbou nepočítal?

Já jsem spíše předpokládal, že pan prezident to bude říkat nepřímo, ale že dlouhodobě naznačuje, že mě nesnáší, tak jsem očekával, a taky už na začátku jednou říkal, že podpoří pana Zemana, což je jeho názor a má na to plné právo. Že se tak plně jako hlava státu do toho zapojí, to bylo trochu překvapení. A také je překvapení, že celá rodina svorně se vydala do boje.

Předpokládám, že pro budoucího prezidenta bude nejtěžší pak sjednotit zemi. Je to podle vás…

To je první úkol, poněvadž bohužel, bohužel ty politické rozpory se blíží u nás pomalu už nepřátelství. To už bylo než ten volební boj začal, teď se to spíše vyostřilo. A já mám z toho veliké obavy, abychom se nevydali cestou, řekněme, do situace, jaká je dneska například v Maďarsku, kde ty politické tábory nejsou schopny spolu řádně komunikovat. Bude první úkol budoucího prezidenta, ať je to kdokoliv, aby se pokusil stmelit. Já mám už docela promyšlený program na to a považuji to za moji první povinnost.

Můžete říci, alespoň naznačit, kterými kroky může budoucí prezident tu zemi stmelit, jestliže jsme čtyři dny, respektive pět dní před druhým kolem přímé volby prezidenta svědky toho, že někteří herci jsou vyřazováni z možných budoucích televizních seriálů jen proto, že podporují Miloše Zemana? Narážím na Martina Dejdara, byť se mu Jiří Stránský jako scénárista Zdivočelé země omluvil?

 

Já jsem se taky k tomu vyjádřil, že jsem celkem docela rád, že pan Dejdar aspoň jasně řekl svůj názor. Někteří lidé pořád ještě mlží a drží se slavné postavy z Pantáty Bezouška, já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde. Pan Dejdar řekl svůj názor, je jasný a za to jsem mu poděkoval. Poněvadž mám rád, když aspoň někdo se politicky vyjádří.

A vadí vám, že prohlášení scénáristy Jiřího Stránského, spisovatele, bylo tak tvrdé vůči Martinu Dejdarovi?

Myslím, že Jiří Stránský, který nesmíme zapomenout, je opravdový hrdina, co v životě dokázal, ve vězení a to jeho dílo Zdivočelá země je asi nejlepší osvětová akce, která o naší minulosti kdy proběhla. Že jemu někdy taky praskají nervy, je pochopitelné. Je mu už taky přes 80 a myslím, že to bylo zklamání z člověka, s kterým tak úzce spolupracoval.

Vraťte se, prosím, k té původní otázce, jestli můžete lehce načrtnout, kterými kroky byste mohl sjednotit zdivočelou zemi a rozdělenou zemi v souvislosti s přímou volbou prezidenta a tou hysterickou kampaní, která se vede?

Asi sotva bych opravdu se ujal úřadu prezidenta, v případě, že se tak stane, tak bych od začátku začal zvát lidi z odlišných politických táborů a z různých oblastí, skupin a tak dále v České republice ke mně na Hrad, aby se tam bez kamer, bez mikrofonů začali bavit.

Jinak řečeno, první setkání bude příznivců Miloše Zemana s těmi, kteří podporovali vás?

Zajisté by to tak bylo. A doufám, že se to uskuteční. A přizval bych taky ty, kteří podporovali Jirku Dienstbiera nebo paní Roithovou nebo Táňu Fischerovou.

Odbory podpořily Miloše Zemana. Podle nich je Zemanův protikandidát Karel Schwarzenberg nepřijatelný a to především proto, že je členem současné vlády. Tady jsou slova předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila:

Jaroslav ZAVADIL, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Karel Schwarzenberg je z té vládní garnitury, místopředsedou vlády, dokonce prvním místopředsedou vlády, která schvalovala všechny ty reformy, proti kterým jsme bojovali. Takže já si dokonce myslím, že kdybychom udělali něco jiného, tak bychom popřeli všechno to, co jsme dělali.

Prohlásil právě dnes předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Nakolik si Karel Schwarzenberg, prezidentský kandidát, host dnešních Impulsů, uvědomuje, že právě jeho angažmá ve vládě může velkou část voličů v tom druhém kole od jeho volby odradit?

Jak známo, kdo nic nedělá, ten taky nikoho neurazí. To je samozřejmé. Kandidáti, kteří v poslední době nic nedělali, to mají lehčí. Já jsem si řekl, že budu do posledního okamžiku pracovat a plnit ty úkoly, ke kterým jsem se zavázal. Je mi líto, že pan Zavadil se tak prudce proti mně postavil.

Spíš asi kvůli činnosti vlády, proti reformám, pod kterými jste podepsán, proti církevním restitucím. Nebylo z dnešního pohledu chybou, že jste, řekněme, čtvrt, půl roku před přímou volbou prezidenta, vaší kandidaturou z té vlády neodešel?

Myslím, že se člověk nemá zříkat odpovědnosti, kterou má. Já bych to byl považoval za spíš směšné a podbízivé, kdybych to udělal.

Ale zároveň byste mohl pak být více nestranným prezidentem, pokud se jím v sobotu stanete?

Ne, nestranným prezidentem budu na každý pád, poněvadž v okamžiku, kdy člověk přijme ten úřad, tak by ze sebe měl sundat veškerou stranickou příslušnost a jako kabát, který se při vstupu do Hradu odkládá a opravdu být prezidentem pro všechny.

Jeden z neúspěšných kandidátů, konkrétně muž, který skončil na pásce jako třetí v prvním kole, expremiér Jan Fischer, dnes podpořil kandidaturu Miloše Zemana, byť nepřímo. V prohlášení napsal, že na Pražský hrad nemůže z několika důvodů podpořit ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Kdy jste, Karle Schwarzenbergu, naposledy mluvil s Janem Fischerem?

Před několika dny, neboť já jsem mu zavolal a chtěl se s ním setkat a potom já jsem ho přímo nedosáhl, pak ho dosáhl někdo jiný, pozvu ho. Z úplně jiného důvodu než podpora prezidenta. Pan Fischer uvěřil lidem, kteří mu říkali, že ty plakáty nebo poutače, které ho zobrazily v uniformě Lidových milic, že tato akce byla mnou nebo mou stranou podporována.

Jinak řečeno, myslíte si, že…

Byla to ale Balbínova strana, platil to někdo úplně jiný a já jsem ho chtěl ujistit, aby tady nedošlo k nedorozumění. Tak jsem se s ním setkal a alespoň tuto otázku s ním objasnil.

Jinak řečeno, myslíte si, že i nepřímá podpora Miloše Zemana z úst Jana Fischere je dána tím, že si myslím, že jste byl za negativní kampaní vůči Janu Fischerovi?

Doufám, že jsem to vyvrátil. Jak se rozhodl, pro mě je zajímavé na tom jedna věc. Celá jeho kampaň byla vedena pod heslem „Potřebujeme změnu“. A teď najednou rozhodl na pokračování stávajícího systému. Neboť poslední dny a týdny prokázaly, Miloš Zeman a Václav Klaus jsou spojené nádoby. To taky podporou Klausových pro Zemana se jasně vyjevilo a já jsem to věděl předtím. Ale teď aspoň to bylo nabíledni, takže bohužel Jan Fischer podpořil údržbu toho systému místo změny.

 

Jan Fischer napsal v tom dnešním prohlášení, že jej o podporu požádaly tábory obou prezidentských kandidátů. To znamená, že vy jste přímo s ním vyjednával i to, aby vás podpořil?

Ne. Já jsem, se on mi sám předem říkal, že se k tomu nechce vyjádřit. To jsem respektoval.

Pro vás tedy ta jeho nepřímá podpora Miloše Zemana byla překvapením?

Ne, poněvadž tak, jak jsem s ním mluvil, měl jsem dojem, že jeho sympatie jsou na druhé straně.

Nemohl jste si to učinit sám? Protože Jan Fischer tu podporu, nepřímou podporu Miloši Zemanovi vyjádřil slovy, že vás nemůže podpořit, když místopředseda vlády v předvolební kampani srovná někdejšího prezidenta Edvarda Beneše s válečnými zločinci. Jasně řekl, že podkopáváte mezinárodní postavení České republiky a poškozujete její jméno.

Myslím, to s tím málo souvisí. Spíše jak známo, Jan Fischer ještě v prosinci prohlásil, že by nejspíše mě podpořil, ale potom přiznal, toto pravil pouze, poněvadž očekával, že jeho budu podporovat, když se dostane na druhé místo.

Jste si vědom toho, od čtvrtku, kdy jste v čtvrteční televizní diskusi reagoval na problematiku Benešových dekretů, kdy jste řekl, že neplatí, pak jste svá slova poopravoval, že jsou vyhaslé, což ostatně tvrdil i Miloš Zeman. Zároveň jste prohlásil, že poválečný odsun Němců z Československa by byl z dnešního pohledu posuzován jako porušení lidských práv a že někdejší vláda včetně prezidenta Edvarda Beneše by se mohla ocitnout před mezinárodní trestní spravedlností v Haagu. Myslíte si, že to byly šťastné formulace?

Já jsem výslovně říkal, že v poválečné době, když bylo to ohromné pobouření nad nacistickými zločiny, myšlení bylo úplně odlišné a taky, řekněme, posuzování takových událostí se během těch 65 let změnilo. Já jsem jenom říkal, že dneska, což dokazují případy, které se dostaly z Jugoslávie před mezinárodní soud, o tom svědčí.

Na těch slovech tedy trváte, nemyslíte, že to bylo nešťastně formulované?

My jsme se ještě pořád nenaučili se vyrovnávat s vlastní minulostí. Žádný evropský národ mimo Islanďanů, kteří byli mimo, a Dánů, kteří se opravdu zachovali vzorně, prošel období 20. století bez viny. Bohužel se to stalo nám také a měli bychom se s tím faktem vyrovnat. To, co se stalo po roce 45, bylo opravdu nešťastné a došlo k zločinům, to si musíme přiznat. Že je něco úplně odlišného, když někdo tvrdí, že tím zpochybňuji dnešní právní řád, to je blbost. Samozřejmě to není možné, po 65 letech je právní stav jaký je a nikdo rozumný ho nemůže zpochybňovat. Ale máme se sami vypořádat i s nehezkými stránkami naší minulosti. Dědek Freud vždycky pravil, že když se něco vytísní, tak se to objeví v horší podobě někde jinde. A to měl zlatou pravdu.

Otázky, které přicházely a přicházejí stále od posluchačů Impulsů na Karla Schwarzenberga. Například otázka, jak se stavíte k podpisu ACTA, tedy mezinárodní smlouvy? Podepsal byste ji?

Jak známo, to už není aktuální, už i Evropská unie se od této myšlenky odvrátila. Prosím.

Další otázka se týká toho, zda počítáte s tím, že budete-li prezidentem, zda se naučíte lépe zpívat českou národní hymnu?

Já zpívám falešně, to je naprostá pravda, nikdy jsem dobře zpívat neuměl, to přiznávám, už ve škole mě vždycky vyloučili ze zpěvu, právem, poněvadž to nebylo k poslouchání. Nicméně text znám už dobrých 65 let. A už jsem ji zpíval v roce 45, dokonce předtím. Takže to je blbost. Ale přiznávám, že když zpívám, tak je to žalostné.

Další otázka: Když budete zvolen, v případě, že byste sáhl k amnestii, jak by vaše amnestie vypadala a dal byste po svém zvolení hned amnestii?

Zajisté teď po zvolení amnestie je teď na dlouhou dobu zdiskreditovaná.

Dlouhá doba je co?

Na pár let zajisté. Na pár let zajisté. Poté, co se stalo, by asi národ další amnestii nepřijal. Když by jednou byla, může nastat nutnost, tak by to bylo opravdu jenom pro ty přečiny, které se mimo České republiky trestaly nikoliv vězením, nýbrž pokutou nebo domácím vězením a podobnými prostředky. Nebo čistě lehkovážné činy nebo například propustil bych staré a nemocné lidi a tak dále. Ale nikoli, nikdy bych nezasáhl, co se teď stalo, abych zasáhl do probíhajících procesů amnestií, tedy plošně.

Další otázka se týká toho, zda necítíte jistou schizofrenii, když zůstáváte ve vládě a přitom výrazně se distancujete od rozhodnutí premiéra Petra Nečase spolupodepsat amnestii Václava Klause? Necítíte schizofrenii?

Ne není to schizofrenní, neboť já jsem tím protestoval, právě že pan ministerský předseda kontrasignoval amnestii, čím dle Ústavy vláda převzala odpovědnost, aniž by nás o tom zpravil, aniž bychom dostali nejmenší informaci, že se toto připravuje. Teď víme, že se to už dlouhodobě připravovalo, musel o tom vědět taky ministr spravedlnosti a premiér. Vím, že to věděli od prosince a nepovažovali za potřebné, aby k tomu vládu svolali nebo nám o tom podali zprávu. A to jako první místopředseda vlády nemohu tolerovat. To je postup, který je v rozporu s Ústavou.

Miloš Zeman, váš protikandidát, už oznámil některá jména lidí, se kterými by spolupracoval. Řekl, že se největší pravděpodobností byl šéfem jeho prezidentské kanceláře byl současný šéf Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weeigel. Zároveň oznámil některá jména do bankovní rady či do Ústavního soudu. Počítáte s tím, že ještě před koncem prezidentské kampaně ukážete, jaké by bylo nejbližší okolí Karla Schwarzenberga a že by bylo dobré si srovnat i okolí lidí tedy Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga?

Nepředpokládám to, poněvadž já bych asi na nejdůležitější místa dosadil úředníky, kteří dneska v různých ministerstvech na různých postech pracují a pokud bych neuspěl, tak by jim to spíše škodilo. Ale mám už jistou představu, koho bych si vzal.

Máte tedy jistou představu o řediteli Kanceláře prezidenta republiky?

I tuto představu mám.

A byli by to úředníci, nikoliv…

Nikoliv politika, nýbrž úředníka.

A možná námitka, že když Miloš Zeman jasně říká, jaké ekonomy, mluví o hlavním makroekonomovi Českomoravské konfederace odborových svazů Martinu Fassmannovi, o bývalém ministru financí Jiřím Rusnokovi, tak máme představu, které lidi by Miloš Zeman dal do bankovní rady. Ani typologicky tuto věc nechcete říkat, abychom si uměli…

Typologicky vám říkám, ale právě beze jmen, já bych nepokračoval v systému, který teď byl, že by bankovní rada byla, řekněme, jednobarevná. Považuji za nutné, aby tam byly zastoupené různé směry. Pan Zeman uznává pouze dva, já jich vidím více, ale to je na odbornou diskusi. Na každý pád bych rád byl, kdyby i v bankovní radě byla živá diskuse, aby tam byly odlišné názory a to by bylo, myslím, velice prospěšné.

Který faul jste zatím v té předvolební kampani čtyři dny před druhým kolem přímé volby prezidenta zatím na svoji osobu zaznamenal? Který faul byste…

Je jich několik, ale o tom nechci mluvit. O špíně nerad mluvím.

O špíně nerad mluvíte?

Velice nerad.

Jak těžké je to pro vaši paní, když…

To je to nejhorší, promiňte, opravdu útoky na ní byly velice neférové. To mně vadilo nejvíc. Když na mě útočí, to mi nevadí. Jak říkal Truman, když nesnášíš horko, tak nejdi do kuchyně, když nemáš rád osobní útoky, tak nejdi do politiky. A já jsem starej kozák v půtkách tužený, jak Havlíček říká. Ale že zaútočili na moji ženu, která je bez toho těžce postižena a útočili na ni za věci, které opravdu ona nemůže, to je dle mého názoru opravdu neférové. A není hezké a je to podpásové a z toho jsem byl zhnusen.

A to je nejbolestivější část té předvolební kampaně, jak ji zatím vnímáte?

Já to považuji za nejhnusnější část.

Konstatuje Karel Schwarzenberg, prezidentský kandidát, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji za rozhovor, těším se na další.

Děkuji. Prosím.

Václav Moravec

Impuls, 21. 1. 2013, pořad: Impulsy Václava Moravce

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme