Schwarzenberg: Nesmíme dělat zlobivé dítě

Rozhovor s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem

18. 6. 2011

Vláda vám zadala přepracovat koncepci zahraniční politiky. Jaké byly hlavní výhrady?

Ministr obrany Vondra zvedl otázku, že jsme se málo zaměřili na vztah k NATO. Neviděl důvod, proč by to tam mělo být, například kvůli Bílé knize o obraně od pana Vondry. Můžeme to doplnit, problém to není, je to pro nás klíčová otázka. Druhá věc je, že dokument je pro jistou část české politiky dle jejich názoru příliš evropanský.

V čem?

To se zeptejte jich. Jsem odlišného názoru, jinak by to tak nebylo napsáno. Myslím ale, že musím rozvést důvody, které mě k tomu vedou.

Hrozí konflikt ve vládě mezi ODS a TOP 09 ohledně zahraniční politiky?

Myslím, že ne. Ale řekněme, že TOP 09 a ODS mají lehce odlišný názor a někdy se to holt projeví.

Zohledníte názory ODS například menším akcentem na evropskou politiku?

Zajisté nesnížím akcent na evropskou politiku. To ode mě nemůže nikdo očekávat.

Nevyvolá to podle vašeho názoru obnovení debaty o evropském tajemníkovi, jehož chtěl loni jmenovat premiér Nečas a převést evropskou agendu pod úřad vlády?

Žádný posun není, evropská politika je v kompetenci ministerstva zahraničí. Debatu to oživit může, nicméně stanovisko MZV je neměnitelné.

A co názory prezidenta Klause?

Je známo, že prezident má jiný názor. Politika je demokracie, demokracie je diskuse, jak tatíček Masaryk říkal, a asi o tom bude velká diskuse.

Sám jste ale prohlásil, že nesnížíte akcent na evropskou politiku, tak jaká diskuse?

Nebudu o tom diskutovat, jak říkám, v některých bodech. Je nám ale třeba naprosto jasné, že ČR neplní podmínky pro to, abychom mohli zahájit proces pro přijetí eura. Úsporná politika je jediná možnost, že snad koncem tohoto legislativního období budeme schopni proces zahájit. Nejdřív musíme dát do pořádku naše hospodářství a náš rozpočet.

Z jakých bodů couvnout nechcete?

Musíme si uvědomit, že je nesmyslná diskuse EU a my. Musíme si uvědomit, že Evropská unie jsme my. Jsme několik let součástí EU, a tudíž se musíme velmi aktivně podílet na diskusi vně Unie a nedělat zlobivé dítě, které vše staví do protikladu.

(rsk)

Právo, 18. 6. 2011, Rubrika: Zpravodajství, str. 4

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Témata: EU, Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme