Schwarzenberg: Nechci ustupovat s Českem do ústraní

Rozhovor s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem

13. 1. 2012

Pane ministře zahraničí, co budete dělat, když ODS nebude chtít k rozpočtové unii přistoupit?

To bude na jednání, ale rýsuje se kompromis, který bude snad přijatelný pro všechny. Nemůžete být členem například fotbalového spolku v Horních Počernicích, a neplatit příspěvky a nestarat se. To je stejné v Unii.

Co by se stalo, kdybychom tam nevstoupili?

Nic, ustupovali bychom čím dál víc do ústraní. A to já nechci.

Vy byste kvůli tomu povalili i vládu?

Tak daleko nejsme. Proevropská politika je hlavní důvod našeho setrvání ve vládě. Jinak řečeno, že brod je ještě daleko, kalhoty ještě nestahuju, ale chci svým partnerům říct, že ten brod jsem ochoten přejít.

Prezident Klaus vám vzkázal, že se politika nedá dělat pohrůžkami odchodem z koalice.

Já jsem ničím nevyhrožoval. Ale je samozřejmě pravda, že my jsme jasně proevropská strana, a kdyby hrozilo odklonění České republiky od hlavního proudu Evropské unie, tak ztrácí pro mě smysl – kdybych tomu nemohl zabránit – býti ministrem zahraničí. Poněvadž nemá smysl dělat ministra proti svému hlubokému přesvědčení. Žádné ultimátum neexistuje. Zdá se ostatně, že smlouva bude naprosto přijatelná pro všechny. Myslím, že v nějaké formě budeme muset na ni přistoupit. Takže všechno není tak horké, jak se to vidí. Já to nepovažuji za otázku toho, že bych teď někam odešel. Opravdu ne. To bylo v novinách trošku přehnáno. (Ministr reagoval na včerejší LN, podle nichž Schwarzenberg pohrozil odchodem TOP 09 z vlády, pokud se ČR k dohodě bezpodmínečně nepřipojí.). Noviny to strašně vyhrocují, což nemá mnoho smyslu.

Šlo o reakci prezidenta.

No jo, samozřejmě, ten má z toho radost, což o to. Budiž mu přáno každé jeho potěšení.

(dan, luk)

Právo, 13. 1. 2012, Rubrika: Zpravodajství, str. 2

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme