× Pojďte do toho s námi.

Schwarzenberg: Kurz je kromobyčejně inteligentní a politiku umí

1. 10. 2019

Třiatřicetiletý Sebastian Kurz bude ještě tento týden pověřen sestavením budoucí rakouské vlády a podruhé v kariéře se stane kancléřem. Jeho lidovci dokázali v nedělních předčasných volbách největším rozdílem v poválečných dějinách země porazit své soupeře a navzdory skandálům, které vedly k rozpadu jeho bývalé koalice se Svobodnými, zůstává Kurz největší hvězdou rakouské politické scény. Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Karla Schwarzenberga (TOP 09) totiž Kurz politiku navzdory svému nízkému věku umí. Uvedl to v pořadu Události, komentáře.

Vedle Kurzova přístupu k politice Schwarzenberg také míní, že bývalý a zároveň budoucí rakouský kancléř je i kromobyčejně inteligentní.

Za pravdu mu v tomhle směru dává i ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

„Je velmi zkušeným politikem, je konzervativní a autentický. Poprvé jsem ho začal registrovat v roce 2009, kdy se stal předsedou mladých lidovců. Jeho podporovatelem byl mimochodem Markus Figl, prasynovec prvního poválečného rakouského kancléře Leopolda Figla. Takže Kurz je politickým člověkem od narození,“ řekl Jindrák.

Návrat tradiční velké koalice?

V nejbližších dnech však politický um Sebastiana Kurze důkladně prověří jednání o nové vládní koalici. Nejčastěji se zatím v rakouských médiích objevuje možnost spolupráce se Zelenými, kteří se po dvou letech vracejí do parlamentu a vedle lidovců jsou považováni za největší vítěze voleb.

Schwarzenberg ovšem nevidí možnost vzniku takzvané tyrkysově-zelené koalice (podle barev stran) příliš reálně: „Zelení si stanoví velmi tvrdé podmínky a nevím, jestli Kurz a jeho strana na ně přistoupí. Já bych dokonce nevyloučil, že by se lidovci vrátili ke staré dobré koalici se sociálními demokraty, kteří hodně ztratili a byli by rádi, kdyby se do vlády dostali.“

Mimořádně složité rozhovory lidovců a Zelených očekává také Jindrák. „Nevylučoval bych proto návrat velké koalice, na kterou jsou Rakušané zvyklí. Sociální demokracie by po dvou letech v opozici byla ráda znovu u moci,“ odhaduje.

Podívejte se na celý díl pořadu Události, komentáře s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem.

Zdroj: ČT24, Události, komentáře, 30.9.2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Karel Schwarzenberg
Témata:
Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme