Schwarzenberg: Kdo navrhuje třinácté důchody, měl by přijít o svéprávnost

13. 1. 2010

Nečekaně ostré vyjádření směrem k ČSSD použil dnes šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Když v situaci ohrožení důchodového systému někdo navrhuje vyplacení třináctého důchodu, měl by být okamžitě zbaven svéprávnosti," prohlásil Schwarzenberg. Právě sociální demokraté s návrhem vyplatit letos každému důchodci 2400 korun navíc přišli.

Výrok o "zbavení svéprávnosti" Schwarzenberg použil po jednání s premiérem Janem Fischerem, kde ho ujistil, že TOP 09 nepodpoří žádný z návrhů, které bude levice prosazovat na lednové schůzi Poslanecké sněmovny.

Vedle třináctých důchodů jde ještě o zrušení poplatků u lékaře, zvýšení mateřské na loňskou úroveň a obnovení vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci.

Na dotaz iDNES.cz, zda mu výrok o zbavení svéprávnosti nepřipadá až příliš ostrý, Schwarzenberg odvětil: "Je mi líto, když někdo říká, co zdravý rozum zakazuje."

"V předvolební kampani si i na takové ostřejší výrazy zřejmě musíme zvyknout," reagoval první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Schwarzenbergova strana TOP 09 by si podle něj měla především zamést před vlastním prahem.

"Bývalý ministr financí Kalousek, který je místopředsedou této strany, prosadil na loňský rok rozpočet, který skončil s historickým schodkem," prohlásil Sobotka.

Podle údajů ministerstva financí jde o 192,2 miliardy korun, Sobotka dodal, že ve skutečnosti - se  započítáním rezerv - to bylo 224 miliard.

O Karlu Schwarzenbergovi je známo, že neváhá i v politické mluvě použít jadrné vyjádření. Před časem třeba na adresu Rakušanů, kteří blokovali hranice kvůli jaderné elektrárně Temelín, použil slovo "magoři".

Jeho dnešní výrok o zbavování svéprávnosti těch, kteří chtějí třinácté důchody, nebyl jediný velmi kritický, jenž použil na adresu těch, kdo podle něj chtějí zadlužovat stát.

"Pomátli jsme se a vyhazujeme peníze oknem..."

"Zdá se, že jsem se úplně pomátli a vyhazujeme peníze z oken," prohlásil třeba Schwarzenberg. A dodal, že by politikům přál dovolenou v Řecku, ale Česku by nepřál, aby se vydalo řeckou cestou. Tato balkánská země nyní bojuje s velkým zadlužením, které ji táhne dolů.

"Když otec rodiny prochlastá třikrát po sobě měsíční výplatu a pak řekne, že to vydělá, není jeho věrohodnost vysoká," tak zněl dnes další razantní Schwarzenbergův výrok, když okomentoval to, že šéf sociální demokracie Jiří Paroubek mluví o nachystaných návrzích jeho strany, které by měly pomoci snížit zadlužení státu.

Po jednání s prezidentem Klausem dnes Paroubek na Hradě řekl, že až desítky miliard korun by se daly ušetřit levnějším pořizováním majetku pro státní úřady, auditem na ministerstvech či při stavebních zakázkách.

Schwarzenberg také Fischerovi řekl, že může počítat s podporou TOP 09 při přijímání protikorupčního balíčku. Jediné, s čím má jeho strana problém, je prý protikorupční agent, který by mohl předstírat zájem podílet se na trestném činu, aby pomohl odhalit pachatele korupce.

Josef Kopecký
iDNES.cz, 13. 1. 2009, rubrika: Domácí
Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme