Schwarzenberg: Evropa by přežila i bez eura

17. 12. 2011

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se zapojil do debaty o krizi eurozóny. V rozhovoru pro německý deník Rheinische Post prohlásil, že z eura by se neměl dělat fetiš, na němž závisí vše. Pád jednotné evropské měny by sice podle něj znamenal těžkou krizi, Evropa by ale ani v tomto případě neztroskotala.

"Evropa, to je politický projekt," připomněl Schwarzenberg. "To, že tento projekt byl ekonomicky obrovsky úspěšný a jedním z nástrojů tohoto úspěchu je euro, je dobré, ale euro nebylo nejvyšším politickým cílem, a proto bychom z něj nyní neměli dělat fetiš, na kterém údajně všechno visí," myslí si šéf české diplomacie.

Podle Schwarzenberga by hlavní roli při záchraně eura mělo hrát Německo. "V zásadě sdílím názor mého polského kolegy Radka Sikorského," připomněl prohlášení šéfa polské diplomacie, jenž nedávno vyzval Německo k tomu, aby ukázalo své vůdčí schopnosti a zabránilo rozpadu eurozóny.

Kořeny současné krize, která sužuje hlavně eurozónu, ale ohrožuje celou Evropskou unii, Schwarzenberg vidí v nedostatku morálky, v jistém "blahobytném zpustnutí". "Politici po desetiletí nechávali státy úmyslně žít nad poměry a rozdávali s vidinou příštích voleb," říká český ministr zahraničí. Suchou nit nenechal ani na finanční branži. V ní podle něho "letěla přes palubu všechna tabu, hrálo se o prachy, které těm gamblerům vůbec ani nepatřily".

ČTK

aktualne.cz, 18. 12. 2011, Rubrika: Ekonomika

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Témata: EU