Rychlík: Radní, kteří byli zvoleni s cílem škodit České televizi, nemají právo volit jejího ředitele

9. 5. 2025

Generální ředitel České televize Jan Souček byl v úterý ze své funkce předčasně odvolán. Shodlo se na tom 15 ze 17 členů Rady České televize, jimž se nelíbila jeho personální rozhodnutí, komunikace k radě i veřejnosti a zásahy do programu. „Problém je, že takto špatně poskládaná Rada nemůže podávat kvalitní výkony. A na konci je zdůvodnění ve stylu: ‚Prostě jsme ho chtěli odvolat, tak jsme dali dohromady několik důvodů‘,“ kritizuje senátor a režisér Břetislav Rychlík.

Někteří radní podle něj postrádají kredit, aby jako zástupci koncesionářů mohli v televizi o čemkoli rozhodovat. „A někteří by vůbec neměli mít právo vybírat příštího ředitele,“ zdůrazňuje.

Rychlík připomíná odvolání Dozorčí komise České televize v roce 2020, které bylo podle Nejvyššího správního soudu nezákonné.

„Radní porušili zákon. Poslanci je měli odvolat. Sněmovna toho ale není schopná ani v případě prokazatelných selhání, jako třeba v případě Luboše Xavera Veselého, natož v případě radních, kteří způsobili škodu koncesionářům a jsou jejich dlužníky. Celkem šlo o 4 miliony korun,“ pokračuje.

Pokusy o odvolání Veselého ovšem ve Sněmovně narážejí na obstrukce, pro což má Rychlík jednoduché vysvětlení.

„Ti lidé byli do Rady zvoleni se špatným úmyslem, o čemž svědčí Veselého výrok, že Součka zavazoval k tomu, aby neprosazoval zvyšování poplatků. Byli zvoleni, aby médiu veřejné služby a občanům škodili,“ tvrdí místopředseda senátní komise pro sdělovací prostředky.

(Ne)napravitelná škoda?

Rychlík podle svých slov už léta prosazuje změnu volby mediálních rad a jejich odpolitizování, politici se podle něj ale nechtějí vzdát svého vlivu.

„Když jsme přesvědčili spoluautora naší Ústavy Vojtěcha Cepla, aby kandidoval do rady, a on řekl, že každý telefonát od politiků zveřejní, tak dostal jeden hlas. Politici tam prostě potřebují mít lidi, které ovládají,“ soudí režisér a senátor.

Zasahování politiků označuje za příčinu celého dění okolo odvolání generálního ředitele, které prý zásadně poškodí Českou televizi. „A podle mě to nepůjde napravit. Ve společnosti, která má tendenci žít různými dezinformacemi a je manipulovaná v občanské hybridní válce, ty fámy půjdou dál,“ domnívá se Rychlík.

„Člověk marně hledá jinou cestu než odpolitizování mediálních rad a volbou velmi silných, kvalitních kandidátů, kteří předstoupí s programem, jak naplňovat obsah médií veřejné služby. Protože to očekávám po přijetí velké mediální novely, že televize i rozhlas ho začnou naplňovat,“ dodává směrem k většímu prostoru, který veřejnoprávní média po zvýšení poplatků získají.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ovšem volá po změně financování těchto médií a sloučení televize a rozhlasu. Tím by se ale podle Rychlíka nic neušetřilo, jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, a odmítá i státní financování.

„Za prvé to budou platit všichni, kdo platí daně, a za druhé pak bude televize i rozhlas čekat na to, jestli jim vláda, která bude momentálně u moci, vůbec nějaké peníze schválí. To je tak čitelné a průhledné, že by k tomu občané měli jít do ulic,“ vyzývá občanskou společnost.

Štítky
Osobnosti: Břetislav Rychlík
Témata: Kultura, Média
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme