Růžička: Pro povinnou maturitu z matematiky neexistuje argument

31. 10. 2019

Platy učitelů vzrostou příští rok o 8 % tarifu. Na pohyblivou složku půjdou 2 % z celkového navýšení. Po jednání vlády o tom informoval premiér. Kabinet se také postavil proti povinné maturitě z matematiky, která měla začít platit za 2 roky. Podle ministra Plagy se nejdřív musí zlepšit kvalita výuky. Návrh míří do Sněmovny, která ho má projednat ve zrychleném řízení.

(editovaný přepis rozhovoru s místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou)

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Pane senátore, jak mají studenti a učitelé vlastně tento stav číst? Nejprve povinná maturita z matematiky ano, teď zase to vypadá, že nebude. A není to tedy úplně nejhorší stav?

Jiří RŮŽIČKA, místopředseda Senátu

Je to úplně nejhorší stav. Protože ti, co jsou dneska ve třetím ročníku, si budou už za rok podávat přihlášky, ze kterých předmětů budou maturovat. A oni dneska ještě nevědí, jestli matematika bude povinná nebo nebude povinná.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

A jak tedy máme rozumět Vašemu prohlášení, že jste uvítal zrušení povinné maturitní zkoušky z matematiky?

Jiří RŮŽIČKA, místopředseda Senátu

Od té doby, co se prosadilo, že by měla být povinná maturita z matematiky, tak si myslím, že to je nejhorší rozhodnutí, které se před těmi dvěma třemi lety udělalo. A je to rozhodnutí, které nesmírně ublíží samotné matematice.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Proč? Myslíte si, že je tím jedním jediným důvodem argument, že z ní propadá víc než čtvrtina maturantů, kteří z tohoto předmětu chtěli maturovat dobrovolně?

Jiří RŮŽIČKA, místopředseda Senátu

Já si myslím, že neexistuje jediný argument pro to, proč by matematika měla být povinným maturitním předmětem. Všechny argumenty, které jsou snášeny ze strany příznivců povinné maturitním matematiky, tak jsou argumenty pro to, aby se matematika učila hodně, dobře a správně tak, jak se učit má.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Já Vám s dovolením jeden takový argument předestřu. Matematika je základ, říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Děti se podle ní mají naučit číst, psát a počítat. Je důležitá pro život, pro rozvoj logického myšlení i pro finanční gramotnost. Vy si to nemyslíte?

Jiří RŮŽIČKA, místopředseda Senátu

To je argument pro to, aby se matematika učila dobře a hodně, protože matematika, když se bude učit správně, tak rozvíjí logické myšlení, učí systém a učí studenty dojít k ověřitelnému výsledku. To jsou všechno skvělé věci, ale to přece nezajistí maturita. To zajistí ta dobrá výuka.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Není to nejlepší bič na studenty, aby se tomu opravdu věnovali, že z tohoto předmětu budou maturovat?

Jiří RŮŽIČKA, místopředseda Senátu

Jestli má být motivací k učení, že to je bič na ty studenty, tak si myslím, že je to ta nejhorší cesta, která by nás mohla potkat.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Ale není to vlastně nejlepší cesta, jak někoho motivovat k tomu, když ví, že to bude jeho maturitní předmět? Teď se třeba matematice, když nebude povinným maturitním předmětem, tak se tomu studenti nebudou třeba tolik věnovat.

Jiří RŮŽIČKA, místopředseda Senátu

Matematice se věnuje již teď a ano, patří k neoblíbeným předmětům. Matematika není jednoduchá. Ale právě v tom je možná její krása, že učí překonávat určité překážky a postupovat systematicky. My učíme matematiku, ale neučíme ji podle mě dobře, a ne v tom, že by ti učitelé byli špatní, to v žádném případě, ale protože ji učíme v nedostatku času, v časové tísni.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Proč se tedy v osnovách nevyhradí více prostoru pro matematiku?

Jiří RŮŽIČKA, místopředseda Senátu

To dneska záleží na ředitelích, ti se mohou rozhodnout, kolik hodin matematiky dají, ale zase středoevropský systém vzdělávání je založen na tom, že předmětů je poměrně hodně. Matematika se neučí také dobře v tom, že se vyloží, chvíli se to procvičí, udělá se prověrka a jde se dál. Není čas na to procvičit tu látku.

Podívejte se na celý díl pořadu Události, komentáře s místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou.

Zdroj: ČT24, Události, komentáře, 30.10.2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Růžička
Témata:
Vzdělání, věda, výzkum
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme