Projev byl celonárodním kázáním

Komentář Romana Šmuclera

3. 1. 2010
Jistě lze souhlasit s tím, že se minulý rok ukázal nejkrizovějším nejenom z pohledu HDP v historii České Republiky, ba šlo by přidat, že i z hlediska politického jsme si „sáhli na dno" a jen doufáme, bez opory v datech, že nebude hůře.

Chybu vidím v tom, kde projev končí. Pan prezident řekl, že nedlužíme nic ani našim předchůdcům a ani našim následovníkům. V tom je kořen té bídy. Ztratili jsme smysl pro pravidla hry, která nás ještě za Rakouska-Uherska dostala na výsluní a z nichž jsme skoro století setrvačností žili. Pracovat, učit se, nekrást, nelhat, neuplácet, chovat se slušně k lidem i k věcem a k přírodě. Být hrdý na svoji zemi znamená starat se o ni a spotřebovávat její produkty, ne mávat vlajkou.

Není to raketová věda, podívejme se, jak úspěšné jsou ekonomiky Německa a Rakouska, zničené válkou a nám nejpříbuznější. Novoroční projev u nás nahrazuje každonedělní slavnostní „promluvu do duší", jak ji známe ze zemí, které si zachovaly křesťanské tradice. Nemyslím si, bůhvíjak jsou třeba Němci hluboce věřícími. Leč je potřeba, aby se obec jednou za týden potkala, lidé se pozdravili, podali si ruce, popřípadě si odpustili. A též aby si hodinu připomněli hodnoty, které mají dodržovat. Novoroční projev prezidenta republiky je takovým celonárodním kázáním v ateistické zemi. To letošní skončilo slovy jak z filmu Wall street: „Chamtivost je dobrá". Opravdu není.

Roman Šmucler
lídr kandidátky TOP 09 v Karlovarském kraji
ParlamentniListy.cz, 3. ledna 2010, rubrika: Politici voličům
Štítky
Osobnosti: Roman Šmucler
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme