Procházka Prahou s tajnými v zádech

Karel Schwarzenberg o roku 1989

21. 10. 2009

V říjnu 1989 to byla docela mela. Přijel jsem z Vídně do Prahy za Václavem Havlem, kam mě vyslal Mezinárodní helsinský výbor. S dnešním biskupem Václavem Malým a Vladimírem Hanzelem jsme šli do restaurace U Piaristů, ale už při východu z metra nás Hanzel varoval, že celý místní Helsinský výbor nakládají do policejních antonů. Zmizeli jsme tedy rychle v Obecním domě, kde Václav Havel sepsal prohlášení o této policejní šťáře, a já ho pak dal rakouskému poslanci, který přijel se mnou.

To už se na nás ale nalepili tajní a Havla s Malým nesebrali asi jen proto, že nás doprovázel ten rakouský poslanec. Šli jsme po Celetné a byli šmírováni takovým nemožným odposlouchávacím zařízením, až jsme z toho měli legraci. Zahrál jsem si trochu na průvodce a vysvětloval poslanci, kde že je ten slavný hampejz Go-go. A ti fízlové furt za námi.

Když pak pouštěli Ladislava Lise, říkali si policajti mezi sebou: „Kam jen to asi dotáhne?" No a dotáhl to po Listopadu až na předsedu bezpečnostního výboru parlamentu.

Karel Schwarzenberg
Mladá fronta DNES, 21. 10. 2009, rubrika: Z domova, strana: 4
Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme