Pospíšil: Výhody ze členství v EU jednoznačně převažují

22. 3. 2018

Zákon o referendu je cesta k czexitu. Tak se staví k normě, kterou projednávají poslanci, předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. Za protievropské nálady podle něj ale mohou i politici, kteří se za Evropskou unii za posledních 20 let jasně nepostavili. Ekonomické výhody jsou přitom nesporné. Členství napomáhá obchodu a Česko je tzv. čistým příjemcem - více peněz z Unie dostane, než do Bruselu odešle. O situaci kolem možného referenda mluvil Pospíšil také v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Kde se vzaly ty nálady? To nemá ve střední Evropě obdoby…

Jedním z důvodů je, že čeští politici příliš občanům nevysvětlují výhody, které přináší České republice a hlavně občanům naše členství v EU. Pak je to i určitá přirozená skepse nás Čechů řekněme k něčemu, co přichází zvenčí. V neposlední řadě to budou, a to je potřeba přiznat, i určité chyby, které dělá Evropská unie. Je řízena politiky, lidmi, a ti se dopouštějí chyb jako každé lidské společenství.

Říkal jste, že politici nejsou schopni vysvětlit ty výhody, tak zkuste to teď vy, konkrétně…

Výhody jednoznačně, podle mého názoru, převažují. Na prvním místě to jsou ekonomické výhody. Není to jen otázka peněz, které plynou do Česka z EU. To bylo celkem přes 700 miliard korun – rozdíl toho, co jsme poslali a co jsme získali. Je to téma i obecně ekonomiky. Česká republika je krásná ale relativně malá země a spojení s ekonomikami ostatních států EU je obrovské. Přes 80 % vývozu jde do států EU. Zahraniční investice do ČR přicházejí opět z 80 % ze zemí EU.

Ekonomové jasně říkají, že kdyby dnes Česká republika vystoupila z Evropské unie, pak by to byla ekonomická katastrofa. I odpůrci by si měli uvědomit, že je to jednoznačná ekonomická výhodnost – být členem.

Mluví se o tom, že to má vliv i na platy zaměstnanců v Česku. Až o třetinu. Je to nadsazené číslo? Nebo by skutečně tak rapidně klesly platy v ČR na některých pozicích?

Někteří ekonomové to takto jasně říkají. Já nejsem ekonom. Odborníci říkají, že by klesl náš vývoz na Západ, stoupla by nezaměstnanost a určitě by to mělo vliv i na výši platů.

Vy už jste to nakousl na začátku. Stojí za tím i chyby Evropské unie. Jaké vy pociťujete ty nejzásadnější za poslední roky?

Snažím se na to koukat realisticky a nepodléhat chiméře, že Evropská unie je ráj na zemi. Jsou tu dílčí chyby. Například určité legislativní návrhy, třeba směrnice o střelných zbraních. Myslím, že je zbytečné, aby omezovala legální držitele střelných zbraní. To je regulace, která akorát naštve slušné lidi, a terorismus, proti kterému to bylo namířeno, to nevyřeší. Nebo otázka kvót – EU až měla dávno hledat jiné cesty, jak řešit migrační krizi. Ukázalo se, že jsou pouze projektem na papíru, nikoliv projektem pro reálný život.

Kdybyste měl tedy shrnout jednu největší výhodu a jednu největší nevýhodu členství v EU?

Největší výhoda je to, že žijeme ve společenství se zeměmi, které vyznávají hodnoty svobody, demokracie a spolu obchodují. Ta nevýhoda, třeba řekněme občas nadbytečná legislativa. Pokud regulujeme společný obchod, pak je logické, abychom měli jednu úpravu. Ale proč bychom tady měli regulovat otcovskou dovolenou?

V Česku panuje takový mýtus, že vše zlé pochází z Bruselu. Je to selhání národních politiků, kteří mají přeci jen co mluvit i do té evropské legislativy?

Když se podíváte na české politiky za posledních 20 let, málokdo byl ochoten vstát a říct, Evropa je pro nás důležitá, přináší nám ekonomické a politické výhody. Většina si vytváří image na tom, že z Evropy dělá démona. Dnes navíc není Evropa a my. My jsme součástí Evropské unie. Určitě nemáme všemu z Bruselu tleskat, ale když se nám něco nelíbí, pak máme být aktivní a ty věci měnit. Myslím si, že je to také dáno malou informovaností mladých lidí. Ne na každé škole se vysvětluje, co je EU, že to je nějaký přirozený vývoj, že vznikla v důsledku 2. sv. války. Je třeba jim dát informace, aby si sami udělali nějaký objektivní názor.

Je tu argument brexitu, zkuste nastínit, jak by v porovnání s Británií Česko dopadlo?

Británie je velmoc, země s druhou největší armádou v Evropě, jaderná velmoc, má ekonomické vazby na své bývalé kolonie. Kdyby náhodou s Evropou přerušila obchodní vztahy, tak si může ekonomické zázemí posílit ve třetím světě. Česká republika je bez kolonií, bez možnosti orientovat se na úplně jiné trhy. V případě odchodu se dá očekávat, že by vznikly nějaké bariéry a ten obchod by to obrovsky poškodilo. Nelze proto srovnávat brexit a czexit. Navíc EU Británii potřebuje.

Ani jako tranzitní uzel bychom neuspěli ve vyjednávání nějakých přijatelných podmínek?

Je úplný mýtus, pokud někteří politici tvrdí, že vystoupíme z EU a vyjednáme si lepší podmínky. To je přeci lež. To nemůže nikdo vážně slibovat. Proč by nám zbylé státy EU daly lepší podmínky, než máme jako členové? To by se Evropská unie mohla rozpadnout, popřela by sama sebe.

Chce v Česku skutečně někdo vystoupit z EU? Nebo to jsou v hlavách některých politiků spíš marketingové hry?

To se musíte ptát těch populistů, kteří o tom permanentně hovoří. Pana Okamury a dalších. Příběh z Británie ukazuje, že třeba pan Farage (lídr Strany nezávislosti a europoslanec - pozn. red.), který byl největším odpůrcem členství, to bral spíš jako politickou hru. Ve chvíli, kdy Británie řekla ano, on sám byl velmi zaskočen a víceméně jeho politická kariéra skončila. Neumím posoudit, jestli ti politici, kteří u nás horují za vystoupení z EU, to dělají cynicky jen proto, aby se udrželi v politice, nebo tomu sami věří. Ekonomická čísla jsou objektivně jasná pro naše členství v EU.

Zuzana Štíchová

Zdroj: Blesk.cz, 22. 3. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil
Témata:
EU, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme