Pospíšil: Výběr nových soudců by měl být jednotný

4. 5. 2018

(editovaný přepis rozhovoru s předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem)

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

"Výběr a příprava kandidátů na soudce, je jediným nástrojem, který ministerstvo spravedlnosti má k formování justice." To jsem citoval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který se takto vyjádřil ke své reformě, která mění systém výběru soudců. Podle Roberta Pelikána je potřeba odstranit podezření z klientelismu a příprava na výkon pozice soudce musí být jednotná a soustavná. V praxi jde především o sjednocení přípravy justičních čekatelů. Zájemci o tuto funkci budou nově procházet centrálním písemným testem, poté konkurzem u příslušného krajského soudu a nakonec bude následovat psychotest. Po složení justiční nebo jiné odborné zkoušky pak budou uchazeči navíc procházet výběrovým řízením a následně pak i dvouletou přípravou, kterou zakončí simulovaným soudním jednáním. Největší změna vypadá následovně. Kandidáty na soudce by teď měla vybírat komise jmenovaná výhradně resortem spravedlnosti. Jejích 5 členů bude rozhodovat na základě bodového hodnocení z testů a následného pohovoru. Proti těmto změnám pravidel se ovšem postavila prakticky celá odborná veřejnost, kupříkladu Soudcovská unie nebo i zástupci Ústavního soudu, a připomínek mají celou řadu. Mezi zásadní patří kritika způsobu provedení reformy. Ministr Pelikán totiž nezměnil samotný zákon o soudech a soudcích, ale pouze vydal ministerské instrukce a novelu dvou vyhlášek. Taková změna v procesech si ovšem navíc podle odborníků zaslouží důkladnější a dlouhodobější diskusi. V neposlední řadě se pak předsedům soudů nepozdává to, že kandidáty na soudce už nevybírají oni. Nová komise, kterou zřizuje ministerstvo, totiž podle nich může budit podezření z případné politické objednávky. Pane předsedo, teď mě opravte, jestli se pletu, ale centrální výběr soudců a vyšší role ministerstva spravedlnosti v tomto směru je skoro, jako by člověk četl Váš návrh z roku 2011. Je tomu tak?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany, bývalý ministr spravedlnosti /TOP 09/

Je tomu tak. Musím říci, že s principem, aby byla jedna centralizovaná pravidla pro výběr nových soudců, souhlasím. Bohužel jsem byl tehdy vyhozen z vlády a už se ten návrh nestihl dokončit. Dnes víceméně základní výběr činí 807 krajských soudů a i když jim nechci vnukávat špatné úmysly, tak přeci jenom nejsou ta pravidla úplně jednotná. A to u takto důležité profese není dobré.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor

Tehdy námitky soudců, že by si měli sami předsedové krajských soudů rozhodovat o tom, kdo pod nimi bude fungovat a že je to nepřípustné vměšování, nezaznívaly? Z čeho vlastně pramení to, že by to mělo být jinak?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany, bývalý ministr spravedlnosti /TOP 09/

Myslím, že základní problém této kauzy je, že pan ministr Pelikán sahá po instrukci ministra. To znamená, že to je fakticky interní předpis a nemá sílu zákona. Osobně si myslím, a tady je kritika z řad soudců podle mě oprávněná, že nová pravidla pro výběr soudců mají mít zákonný charakter. Takto jsem o tom kdysi uvažoval. Mimo jiné i proto, aby se vedla veřejná debata v Poslanecké sněmovně a mohly se zapojit soudcovské kapacity. Tady je víceméně instrukcí ministra kabinetní rozhodnutí, o kterém pořádně nikdo nic neví a které mění velmi důležitou část personální politiky justice, a to je výběr nových soudců. Opravdu si myslím, že pravidla mají být pro výběr každého soudce stejná a centralizovaná. Mělo to ale projít debatou na úrovni předsedů soudů, na úrovni zákonodárců a mělo se to dostat do zákona o soudech a soudcích. Tam by podle mého názoru byl vyřešen problém, jestli tato instrukce vůbec je v souladu s Ústavou České republiky.

Zdroj: 90', ČT24, 3. 5. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil
Témata:
Soudnictví a spravedlnost
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Jsme jediná pravicová proevropská strana.
Děkujeme