Pospíšil: Voliči dali najevo, že mě chtějí v politice

Absolutně největší počet preferenčních hlasů v eurovolbách získal Jiří Pospíšil, který jako nezávislý kandidoval za TOP 09. "Je to jeden ze dvou vrcholů mé politické kariéry," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz. Voliči podle něho dali jasně najevo, že si přejí, aby dál v politice působil.

26. 5. 2014

Získal jste nejvíce hlasů ze všech kandidátů. Co říkáte na tento úspěch?
Je to pro mě mimořádný okamžik v mé politické kariéře. Řekl bych jeden ze dvou vrcholů. První byl, když jsem byl odejit bezdůvodně z Nečasovy vlády a pak jsem vyhrál na podzim krajské volby v Plzeňském kraji. To byla jasná reakce voličů, co si myslí o mém vyhazovu z vlády. Toto je druhý vrchol, kdy voliči dávají najevo, co si myslí o tom, že delegáti ODS se mnou dál nepočítali. Já si toho strašně vážím, je to obrovský závazek a budu se ho snažit naplnit. Jsem rád, že voliči pochopili, že mi nejde o funkce, že jsem nikam nepřebíhal, že jsem zkrátka odešel z ODS a pak jsem následně dostal nabídku jako nezávislý kandidovat za TOP 09. Nejvíce mě těší, že jsem vyhrál ve svém Plzeňském kraji.

Je to pro vás určité zadostiučinění?
Já nemám radost z toho, že ODS má jen dva mandáty, nepřeju jí nic špatného. Ale samozřejmě mě těší, že když mě ODS odepsala, tak že voliči se takto vyjádřili. Dali mi jasně najevo, že chtějí, abych se  v politice dál angažoval. A já se tuto výzvu pokusím naplnit.

Uvažujete, že vstoupíte do TOP 09?
Zatím o tom neuvažuji. Jsem připraven prosazovat politiku TOP 09 v Evropském parlamentu. V žádném případě se nechci od TOP 09 odklonit, protože oni mi tu šanci a nabídku učinili. Zda vstoupím či ne, o tom se dál budu bavit s panem předsedou, Miroslavem Kalouskem i s Markem Ženíškem, což je místopředseda strany a můj blízký kamarád. Od něj přišel ten impuls, abych za ně kandidoval.

Přestěhujete se do Bruselu?
V žádném případě. Já tam samozřejmě budu poctivě jezdit, ale v době, kdy nebudou zasedání, se nebudu povalovat po kavárnách v Bruselu.

Co bude vaše hlavní agenda, na kterou se v Evropském parlamentu chcete zaměřit?
Celou dobu se věnuji justici a boji proti organizovanému zločinu. A chci se tomu věnovat i v Bruselu.

Zdeňka Trachtová

iDNES.cz, 26. 5. 2014, rubrika: Zprávy

Štítky