Politici vlezli kvůli volbám poprvé až do obýváku

Ve dvoupatrové vilce v pražských Modřanech se servíruje domácí bábovka a Tramín ročník 2006, pozdní sběr. Nad tácem chlebíčků se na sebe trochu rozpačitě usmívá kandidát TOP 09 do Senátu Jaroslav Vondráček a majitelé nemovitosti. Manželský pár, který zde bydlí, doplňují v obýváku ještě tři pozvaní sousedé.

20. 8. 2012

Právě začíná první schůzka předvolební kampaně, které dali píáristé TOP 09 název Politik v obýváku. Má přesvědčit voliče, že kandidáti mají o jejich problémy a názory skutečný zájem, a v plánu je, že se do ní zapojí víc než dvacet kandidátů senátních a krajských voleb. Pozvat domů si je může každý, podmínkou je, aby otevřel politikům své soukromí a sehnal na návštěvu další čtyři lidi. Do plánu přímé agitace už jsou v TOP 09 přihlášeni lídři kandidátek ve Zlínském a Jihomoravském kraji Petr Gazdík a Jan Vitula, v Praze, kde se obýváková kampaň právě testuje, můžete objednat čtyři politiky.

Právník Jaroslav Vondráček, s nímž míříme do domu v Modřanech, je mezi nimi. Několik let žil ve švýcarském Bernu a zdůrazňuje nám, že na tamní fakultě také vystudoval práva. Považuje to za výhodu, kterou se liší od ostatních kandidátů. "Já rád diskutuji. Manželka chudák to pořád musí poslouchat, tak jsem rád, že mám nějakou jinou oběť," odlehčuje atmosféru po přivítání s prvními hostiteli.

Pán domu Bořivoj Kůla říká, že se rozhodl pozvat politika domů, aby se dozvěděl co nejvíce informací. Je prý konzervativní volič a v Česku podle svých slov nemá mezi stranami příliš na výběr. Ač svolil, aby kromě politika přišli také novináři, na své soukromí je obezřetný. Upozorňuje, že obrazy nebo osobní věci by se na fotografiích z kampaně neměly objevit.

Na schůzku s Vondráčkem se pak Kůla poctivě připravil - v záloze má i seznam s téměř třemi desítkami otázek. "Nevěděl jsem, jak bude kandidát výřečný, a také jsem nechtěl na nic zapomenout," vysvětluje. Když si ale fotografka chce tahák vyfotit, příliš přívětivě se na to netváří.

Já vám to zalobbuju

První volič pak kandidujícího právníka oťukává nekonfliktními otázkami typu: Proč kandidujete do Senátu? Jak byste v Senátu využil svou právnickou kvalifikaci? Postupem času ale otázky přitvrzují, jeden ze sousedů pana Kůly chce například vědět, k čemu je vlastně Senát dobrý a jakou má legitimitu, když do něj téměř nikdo nevolí.

A vůbec, proč vlastně Vondráček kandiduje za Prahu 12, když tam ani nebydlí? Ví něco o problémech této části velkoměsta? "Základní informace mám. Když to řeknu opravdu upřímně, z pozice senátora nemáte bezprostřední vliv na exekutivu. Ale budu za vás lobbovat," slibuje politik.

Když voliči začínají kritizovat politiku TOP 09, například zvyšování DPH nebo rodinnou politiku, začíná být prostředí napjatější. Vondráček namítá, že byl vždycky spíš trochu individualista. "Chybí tu zdravá pravicová strana. Vzorem je mi německá CDU," dodává pak politik. "Je to kandidatura osobnosti, ta strana tam není tak důležitá," pomáhá mu nakonec paní domácí a uvolňuje napjatou debatu.

Soukromí především

Pak se jde na bábovku a politik využívá situace k připomenutí, že je také člověk z masa a kostí. "Babička mi ji jako malému vždycky pekla, to neodmítnu," svěřuje se hostitelům a pochválí i víno.

"Jsem rád, že vám chutná. To je nejlepší, co doma máme," říká zdvořile domácí pan Kůla. Mezi sousty pak kandidát Vondráček ještě stihne zkritizovat připravovaný zákon o referendu nebo dotační politiku a po hodině a patnácti minutách je čas pomalu rodinnou pohodu opustit.

"Neříkám, že ho budu volit, ještě jsem se nerozhodl," konstatuje na odchodu pan domácí. Dotaz, zda už někdy TOP 09 volil, odmítá jako příliš intimní, ale ukazuje se, že by odpověď měla pro dnešní večer svou cenu. Pohled na kandidátku TOP 09 z posledních regionálních voleb v Praze 12 totiž říká, že pan Kůla jako člen TOP 09 za stranu sám kandidoval.

Lucie Kudláčková

aktualne.cz, 20. 8. 2012, Rubrika: Domácí

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme