Polčák: Daně obcím, TOP 09 vs ODS

Rozhovor s poslancem Stanislavem Polčákem

24. 11. 2011

Poslanci TOP 09 a Starostů mají vlastní návrh rozpočtového určení daní. Po novém způsobu přerozdělování, připomeňme, volá mnoho starostů po celé České republice. A já teď zacituju z koaliční smlouvy: "Pro stabilní a předvídatelné financování života a rozvoje obcí navrhne koalice nový zákon o rozpočtovém určení daní." Zatím tedy neprošel a je otázka, jestli projde a v jaké podobě. Zeptáme se Stanislava Polčáka, poslanec TOP 09 a Starostů. Dobrý den.

Dobré ráno.

Tak, pane poslanče, ujasněme si úvodem pojmy s dojmy. Teď tedy poslanci TOP 09 a Starostů mají svůj vlastní návrh, to je proč?

Je to z toho důvodu, že byť pan ministr Kalousek splnil jaksi vládní zadání a vládní programového prohlášení, které vy jste zde četli, tak doposud pan premiér nezařadil tento zákon, který byl již panem ministrem předložen v červenci. Do vládního legislativního procesu tak nebyl doposud zařazen na pořad jednání vlády, takže.

Tak vy to chcete urychlit.

My máme pocit, že samozřejmě legislativní proces realizovaný poslanci je rychlejší. To je nesporné. V rámci to trvá, zdá se, daleko déle než již i my jsme ochotni jaksi takhle dlouho čekat.

No, není tedy něco v koalici špatně?

V tomto směru samozřejmě ano, protože my jsme čekali, že všechny 3 koaliční strany a tady toto není na újmu Věcí veřejných, toto je na újmu zejména tedy Občanské demokratické strany a konkrétního slibu panu, pana premiéra, který on dal více než tisícovce starostů, kteří oni za ním přišli, myslím, že to bylo někdy v září tohoto roku, a on slíbil, že tento zákon bude vládou projednán do konce října. My jsme již nyní de facto na hranici konce listopadu a pořád tento zákon není projednán. Na vládu jej může zařadit, na program jednání vlády ji může zařadit pouze pan premiér, takže tento nesplněný slib a tlak starostů, kteří vyvěšují vlajky, připomínají tak slib pana premiéra, nás donutil k tomu, abychom tento návrh zákona podali my jako poslaneckou iniciativu.

Tak asi to není špatná symbolika v případě těch vlajek, protože jestli se nemýlím, tak jsou bílé.

Bílé s černým nápisem.

Já jsem se snažil nějakým způsobem odlehčit, ale tak co vám říká premiér v tuhle chvíli? Zařadí to, nezařadí to, nebo opravdu už teda půjdete jenom cestou toho poslaneckého návrhu?

Já doufám, že samozřejmě vláda tuto otázku projedná, protože bez vládního konsenzu může být to hlasování velmi divoké. Na druhou stranu my chceme ten slib splnit stůj co stůj, tudíž předpokládáme, že takový to nosič, pokud už bude v parlamentu, tak může být rovněž využit. Ten vládní návrh bude mít bezesporu zpoždění, protože nebude už asi zařazen ani na prosincovou schůzi a tudíž lednová schůze není a jsme tedy na hranici února a ten slib pana premiéra byl tedy na podzim tohoto roku.

No, ale řekněme si, promiňte, pane poslanče, proč, vy přece víte proč, když si vzpomenete na to, co si ODS odhlasovala na svém kongresu? Ona nesouhlasí s tím, co navrhuje ministr financí a váš stranický kolega, aby se zjednodušeně řečeno těm malým obcím přidalo z rozpočtu 4 velkých měst. ODS to prostě nechce. Ministr a vás stranický kolega na tom dosud trval, takže tam je jasný koaliční rozpor. Co předpokládá vůbec ten váš návrh? Jdete tou cestou ministra financí nebo chcete trošku odlehčit tomu ubrání hlavním městům, tedy těm největším v České republice?

Náš návrh předpokládá to, že vychází z určitý, z určité rozpočtové odpovědnosti. ODS návrh předpokládá, že se někde zázračně vytvoří 14 miliard. Tyto peníze zde v takovém to objemu nejsou a ten návrh pana ministra financí vychází z toho, že zde jsou určité úspory na straně národních dotačních titulů, které jsou rozdělovány nenárokově a velmi netransparentně. Je to v objemu 7 miliard. Pak jsou zde určité částky v objemu asi 1,5 miliardy, které jsou jenom rozdělovány, to je jenom účetní operace z kapitoly ministerstva školství. Tyhle peníze by se do toho daly. A potom podle našeho přesvědčení v tuto chvíli nejsou žádné volné peněžní prostředky. Pokud je ODS někde vidí, tak by je měla tedy do toho koaličního jednání přednést.

Tak jednoduše teď, ten váš návrh chce brát velkým městům nebo ne?

Ten náš návrh, tohle to pojetí samozřejmě ano, ale nejedná se o nedůvodné obrání, jedná se o systémové odůvodněné ubrání, protože v tuto chvíli prostě jinde peníze nejsou a hlavně tyto 4 města podle našeho přesvědčení jsou postavena mimo systém a takhle nadhodnocena. Rozdíl mezi občanem Plzně a Českých Budějovic je skoro dvojnásobný, přitom ty města mají prakticky podobnou míru veřejných úkolů, které plní, takže to se týká i Liberce a jiných velkých měst /souzvuk hlasů/.

Vy jste tedy kolegy v Praze vystavili docela, docela do nepříjemné situace, protože oni teď jednají o tom, že vstoupí do pražské vlády a zároveň budou muset voličům říkat - fajn, my chceme v Praze vládnout, ale chceme Praze i brát peníze.

To není teď. My to říkáme dlouhodobě a bylo by velmi podivné, pokud bychom teď měnili názor. Je pravdou tou, že Praha je jako kraj, protože Praha je nejen hlavní město, obec, ale i krajem, tak v oblasti krajského financování, protože to financování má z hlediska toho zákona část krajskou a část obecní, tak v té krajské je skutečně a to je skutečností, Praha podfinancována.

Dobře a není to teď právě šance jaksi pro TOP 09 opravdu třeba ustoupit a dovyjednat tu pražskou koalici? Nenecháváte si zadní vrátka nebo nedovolili byste v uvozovkám pražským kolegům nějak vstoupit do toho návrhu o rozpočtovém určení daní, aby Praze tolik odebráno nebylo, a oni měli munici pro to jednání s ODS?

My můžeme uvažovat pouze o tom, že jsme schopni narovnat financování v rámci systémů krajů. To znamená, je možné v rámci krajů Praze určité peněžní prostředky přidat, ale v rámci obecního RUdu, to je ten obecní, obecní rozpočtové určení daní, tak zde není skoro žádný prostor pro to, abychom řekli, že Praha rovněž v tomto části daně, svého daňového výtěžku nepadne. Do jisté míry samozřejmě musí i Praha se uskromnit. Ten poměr, který dneska je, rozdílů mezi tím, kolik získávají občané menších měst a obcí vůči Praze, je 4,5násobný. Připomenu, že třeba Vídeň a menší rakouské obce prostě ten poměr mají 2,25, na Slovensku je to 2,5násobek. Takže ten 4,5násobek je příliš vysoký.

Já se ještě závěrem zeptám na jednu věc, jestli v okamžiku, kdy třeba ODS poté, co jste vlastně takhle obešli premiéra, řekne - fajn, pro nás je to nehlasovatelné ve sněmovně, tak jestli se dočkáme nějaké další koaliční nevěry, jestli budete hledat hlasy napříč celým spektrem?

My budeme hledat hlasy na to, abychom nalezli naplnění naší koaliční dohody, to znamená, budeme se snažit v případě, že se skutečně nedohodneme.

Vaši koaliční dohody s jinými poslanci?

To je dost možné, protože tento návrh podle našeho názoru bude přijatelný pro řadu poslanců.

A ještě tedy k Praze. Opravdu to bude tak, že TOPka bude chtít vládnout v Praze a bude zároveň říkat ODS /nesrozumitelné/ tedy stále stojíme za tím návrhem brát hlavnímu městu?

A my bychom se zachovali velice licoměrně, kdybych teď pod dojmem toho, že se v Praze hroutí koalice, ustoupili od návrhu, o kterém jsme přesvědčeni, že je skutečně potřebný pro občany této země. To by bylo značně populistické gesto, spíše takové mocenské a do toho my se skutečně natlačit nenecháme. Na druhou stranu chceme říct zodpovědně, že Praze ten, to množství těch prostředků, které by se mělo sebrat, je 2 miliardy korun. Když si vezmete, že to všimné, které, o kterém se tady uvádí, je 10 %, tak z těch 44 miliard pořád těch 5 % zbývá, to znamená pořád ti kmotři budou mít z čeho případně týt. Pokud by ta koalice zůstala.

Je zajímavé, že jsou poslanci s tímhle.

Matematika vám jde.

Že jsou poslanci takhle s tímhle smířeni, ale tak to už proti gustu.

My jako poslanci s tím nemůžeme nic udělat.

Stanislav Polčák, poslanec TOP 09 a Starostů, děkujeme, na shledanou.

Na shledanou.

Barbora Kroužková, František Lutonský

ČT 24, 24. 11. 2011

Štítky
Osobnosti: Stanislav Polčák
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme