Poláček: Má smysl vydávat nové občanské průkazy?

29. 3. 2016

V blízké době nás čeká cesta na úřad. Pro novou evropskou občanku. Kdybych na ten úřad musel dnes vrtaly by mi hlavou tři otázky.

1. Budu občanku používat jako dosud, nebo budou aspoň nějaké služby, kde svou občanku využiji jako ověření své totožnosti?
Přiznejme si to – ta minulá čipovka neuměla nic a navíc nadšenci, co si ji koupili, stejně musí mazat pro nový průkaz. Nikde (jako vůbec nikde) se nemluví o tom, jaké systémy a jak se připravují na možnosti prokázat se i v digitálním světě. Takže budu mít čip jen pro kontrolu policajtů?

2. A s tím souvisí i praktická otázka. Kolik bude stát úprava všech IT systémů na novou občanku a následně, kolik bude stát nákup čteček na úřady, až to ty systémy zvládnou?
Je trochu zvláštní, že se o této „drobnosti“ vůbec nemluví. Podle dostupných informací také neprobíhají úpravy stávajících systémů. Nebudou-li služby, tak jediný přínos toho, že se projdeme na úřad, bude naše identifikace v rámci Evropy. To sice není nic, ale v dnešním světě trochu málo, ne?

3. Minulý týden jsem se na Lupě dočetl, že systém, který občanky potřebují, je hotov. Hurá. Ale zároveň existuje obava, že si stát vybuduje nový. Protože tak nějak chybí informace, že ten už hotový se využije. A stát má IT systémy rád. A tak by se mi hlavou honila poslední otázka: opravdu i nové občanky musí posloužit nafutrování nového státního podniku NAKIT?

Jaroslav Poláček, expert TOP 09 pro informační technologie

zdroj: echo24.cz, 29. 3. 2016 

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme