Plíšek: Vláda se zbytečně brzy nechala zatlačit do kouta

10. 2. 2015

(editovaný přepis debaty, jejímž hostem byl poslanec TOP 09 Martin Plíšek)

David BOREK, moderátor

V minulém týdnu to začalo spíše jako spekulace. Po pražských politických kuloárech se začalo mluvit o tom, že ministryně spravedlnosti Helena Válková skončí ve své funkci. Stále to jsou jen spekulace, ale ministryně každopádně dnes jednala s prezidentem Milošem Zemanem a potvrdila, že s ním řešila i otázku možné rezignace. Je to jistý paradox. Na dnešním jednání vlády si totiž připsala úspěch. Ministři schválili její návrh na částečné dorovnání platů v justici

Komentovat to bude Česká televize, i když teď musím tedy říci, že jsme celý den zkoušeli oslovit i zástupce hnutí ANO a ti setrvale odmítali. Zítra mají poslanecký klub, tak možná budeme moudřejší, každopádně po chvíli rozmýšlení odmítl například předseda poslaneckého klubu hnutí ANO, pan Faltýnek, potom mluvčí celého hnutí, ostatní koaliční strany se rovněž vyjadřovat nechtěly. Každopádně v našem vysílání teď zdravím předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Hezký večer.

Pavel ŠÁMAL, předseda, Nejvyššího soudu

Hezký večer.

David BOREK, moderátor

A je tu s námi také opoziční poslanec za TOP 09 Martin Plíšek, vítejte.

Martin PLÍŠEK, poslanec /TOP 09/

Přeji pěkný večer.

David BOREK, moderátor

Zdůrazním, teď bych v těch prvních minutách si nechtěl tolik povídat o platech soudců a pracovníků v justici, jako spíše o paní Válkové jako takové, jejíž osud je tedy trochu na vážkách. Výroky politiků jsou velmi skoupé.  Pojďme si poslechnout, co řekl na téma její budoucnosti ve vládě v minulém týdnu Andrej Babiš.

redaktor

Máte v plánu její odvolání, nebo že by ona sama odešla? Vylučujete něco takového?

Andrej BABIŠ, ministr financí /ANO/ /5. 2. 2015/

Ale jako vylučujeme. Nemůžeme vyloučit jenom jako smrť jako, takže jako já to nechci komentovat.

David BOREK, moderátor

Ano, nejsme příliš moudřejší, každopádně, pane Šámale, jak hodnotíte paní ministryni, pokud můžete tedy přidat jako matador české justice váš názor?

Pavel ŠÁMAL, předseda, Nejvyššího soudu

Samozřejmě hodnocení člověka, zvláště v této situaci, v jaké dneska se paní ministryně nachází, je velmi obtížné. Já bych nechtěl, aby to vyznělo tak, že jsem nějaký zásadní příznivec nebo zase zásadní odpůrce. Samozřejmě její nástup do funkce byl provázen určitým událostmi, které známe, a o kterých samozřejmě můžeme mít názory různé. Je potřeba vidět, že šlo především o otázku výběru  spolupracovníků. V tomto směru v některých směrech nebyly její postupy zcela správné. Na druhé straně je třeba uvést na její obhajobu to, že šlo samozřejmě o ty prvotní úkony. Pokud pak jde o další činnost v rámci ministerstva, tak nastartovala zase některé velké projekty. To znamená, začalo se pracovat na rekodifikaci trestního řádu, začalo se pracovat na rekodifikaci občanského soudního řádu a souvisejících předpisů a v současné době se připravuje určitá reforma justice, otázky, jako je Nejvyšší rada soudnictví a podobně a v tomto směru si myslím, že její činnost byla dobrá a je potřeba ji hodnotit kladně. Pokud pak jde o otázku platů, o tom jste se už vyjadřovali. Myslím, že i tam bylo její jednání úspěšné a dnešní rozhodnutí vlastně vlády celý ten postup potvrdilo.

David BOREK, moderátor

Dodávám, že k platům se ještě dostaneme. Pane Plíšku, průběžné vysvědčení paní ministryně?

Martin PLÍŠEK, poslanec /TOP 09/

Tak já musím říct, že je z mého pohledu negativní, když si vezmeme plnění legislativního plánu za minulý rok. Z těch priorit, které si ministerstvo loni stanovilo, ať už předložení nového zákona o státním zastupitelství nebo zákona o znalcích a tlumočnících nebo novely insolvenčního zákona nebo zákona, který upravoval činnost exekutorů a posílení dozoru nad exekutory, tak tady musím konstatovat, že Poslanecká sněmovna žádný z těchto zákonů dosud neobdržela. Takže tam to znaménko je veskrze negativní.

David BOREK, moderátor

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa dnes, když byl tázán na paní Válkovou, řekl, že neví o žádné fatální chybě, které, která, kvůli které by zasluhovala odvolání z  vlády a přidal takovou zajímavou věc, možná tedy postřeh trochu ze zákulisí české justice. On řekl, že podle, po některých ministrech, které on z minulosti znal, nezůstalo nic, zůstala po nich prý jenom spoušť, ačkoli byli miláčky médií a řekl tedy, že paní Válková miláčkem médií není, že to možná vypadá, že je nevýrazná, ale že to je spíš možná kvůli té spoušti z minulosti.

Martin PLÍŠEK, poslanec /TOP 09/

Tak já nevím. Je potřeba hodnotit skutky. Pan prezident se minulý týden vyjádřil, že paní profesorka Válková, pokud ho cituji správně, měla upřímnou snahu řešit problémy v resortu spravedlnosti. Já říkám, že upřímná snaha nestačí. Nutné jsou ty výsledky a jak už jsem řekl z hlediska legislativního plánu z těch zásadních priorit nebylo splněno téměř nic. Pokud jde o personální situaci na ministerstvu spravedlnosti, tak ze čtyř jejích původních náměstků byli v krátké době tři vyměněni, a to včetně ředitele Vězeňské služby. To znamená, že je ten resort personálně v nestabilní situaci.

David BOREK, moderátor

Možná ještě přidejme jeden z těch málo relativně dostupných politických výroků na adresu budoucnosti paní ministryně. Toto na její budoucnost řekl v minulém týdnu prezident Miloš Zeman:

Miloš ZEMAN, prezident republiky /4. 2. 2015/

Já sám se domnívám, že paní profesorka Válková je profesionálka, že se snaží poctivě řešit nakupené problémy v české justici.

David BOREK, moderátor

Pane Šámale, vy jste také, předpokládám, za ty dlouhé roky zažil vlastně všechny ministry, dejme tomu, v posledních 15 letech. Byl byste schopen zformulovat cosi jako kádrový profil ideálního ministra spravedlnosti vaší optikou?

Pavel ŠÁMAL, předseda, Nejvyššího soudu

To je tedy opravdu požadavek asi nesplnitelný. Já si nemyslím, že bych byl zde od toho, abych určoval, co má ministr spravedlnosti dělat, nebo nemá. To je věc spíše vlády.

David BOREK, moderátor

Pardon, mně nešlo, mně nešlo o agendu. Já jsem nechtěl, abyste psal ministrům agendu, ale spíše o to, jaký má být z hlediska manažerského, z hlediska ustrojení.

Pavel ŠÁMAL, předseda, Nejvyššího soudu

To je opět, opět velmi obtížná otázka. Samozřejmě každý ministr, a jak jsem jich poznal mnoho za dobu své, své působnosti v justici, přistupuje k těm otázkám různým způsobem. Je to dané i charakterem jeho osobnosti, určitými kvalitami, manažerskými schopnostmi a podobně. To samozřejmě lze velmi obtížně porovnávat. Je pravdou, že se vždycky hodnotí výsledky, ale je také pravdou, že je potřeba na ty výsledky mít určité období. Samozřejmě můžeme se bavit o tom, jestli ty zákony, o kterých hovořil kolega, který je u vás ve studiu, měly být přeloženy již před měsícem, nebo mají být předloženy až za měsíc, to já neposuzuji, protože to není, není otázka pro mě, to je spíše otázka pro paní ministryni. Samozřejmě vím o tom, že některé ty zákony, třeba jako zákon o státním zastupitelství, jsou provázeny různými spory o jeho podobu. Samozřejmě ty se musí řešit. Pokud je mi známo, tak právě v pátek bylo na ministerstvu důležité jednání v tomto směru a musíte se obrátit na paní ministryni a případně na pana nejvyššího státního zástupce, aby vám sdělil, jestli ten pokrok je dostatečný a jestli se dá předpokládat v dohledné době předložení tohoto zákona. To já opravdu nevím.

David BOREK, moderátor

Pokrok evidentně nastal v kauze platů ústavních soudců a dalších představitelů české justice. Pojďme si ale poslechnout jeden kritický výrok, konkrétně od Pavla Blažka, místopředsedy sněmovního ústavněprávního výboru z ODS.

Pavel BLAŽEK, poslanec, bývalý ministr spravedlnosti /ODS/

"Ve vyšších patrech justice vznikla obava ze ztráty na ruku jdoucí slabé ministryně a z nástupu kohosi cizího a možná silnějšího. Připravili proto výslednou dohodu, aby měla Helena Válková alespoň nějaký mediální a politický úspěch a její případné odvolání se tak minimálně ztížilo. Podíl Heleny Válkové na autorství a výsledku takzvané dohody je nulový, nepočítáme-li v to odkývání justičního takzvaného kompromisního návrhu."

David BOREK, moderátor

Pane Šámale, to byla poměrně ostrá slova. Poprosím o reakci.

Pavel ŠÁMAL, předseda, Nejvyššího soudu

Já nepoužívám ostrá slova, to přenechám panu bývalému ministru Blažkovi. Já si osobně myslím, že dohoda tak, jak byla připravena, byla připravena za spolupůsobení paní ministryně. My jsme se minulé úterý sešli u pana premiéra, my jsme s doktorem Baxou, předsedou Nejvyššího správního soudu požádali o účast na jednání o platech, původně jsme tam vůbec neměli být. Měly tam být jenom osoby ministrů a dalších vládních úředníků. My jsme požádali o tu spolupráci, pan premiér na to přistoupil. Potom jsme se zúčastnili tohoto jednání a na základě toho vlastně pak došlo k dalšímu posunu. Není to skutečně tak, že jsme tam přišli s nějakou dohodou. My jsme vůbec netušili, jakým způsobem se bude vlastně ten průběh toho jednání vyvíjet. To můžu zcela jednoznačně potvrdit. Přišli jsme tam s tím, abysme vysvětlili to rozhodnutí, vysvětlili jsme různé možnosti, přístupy a ta stanoviska, která byla na počátku zcela rozdílná, v podstatě zaznívaly hlasy i v tom směru, že stát nezaplatí nic, my jsme zase vysvětlovali, že to rozhodnutí je v právním státě velmi důležitým rozhodnutím, které by mělo být do značné míry respektováno, tak se začaly potom ty stanoviska přibližovat a na základě toho vlastně došlo k jednání vlády, potom ve středu došlo k přerušení toho jednání, kde vláda pověřila paní ministryni, aby svolala to jednání na pátek, o které jsme informovali a na základě toho potom z iniciativy vlády, a to chci výslovně zdůraznit, došlo k tomu, jak jsem to říkal i na dnešním brífinku, že vlastně přišla s návrhem dohody o narovnání, respektive s jejími, s jejími základními parametry, které se potom na té, na tom pátečním jednání ještě blíže specifikovali a na základě toho potom sama vláda prostřednictvím svých úředníků a ministrů formulovala ty základní principy, na základě kterých ta dohoda byla uzavřena. Já bych chtěl velmi ještě ...

David BOREK, moderátor

Pane Plíšku, ... pardon, ale jenom stručně poprosím.

Pavel ŠÁMAL, předseda, Nejvyššího soudu

Já bych chtěl ještě velmi poděkovat za to, že tedy vláda k tomu jednání přistoupila. Jestli má pan Blažek jiné informace, tak ať vám je sdělí, odkud je má. Já vám sděluji ty informace, které mám já jako bezprostřední účastník těch jednání a myslím si, že za ně můžu dát ruku do ohně.

David BOREK, moderátor

Pane Plíšku, vaše hodnocení té, zdůrazněme tedy, že jsme pana Blažka zvali do vysílání, odmítl dnes se dostavit do Událostí, komentářů. Vy hodnotíte jak vlastně onu dohodu?

Martin PLÍŠEK, poslanec /TOP 09/

Tak já si myslím, že se vláda zbytečně brzy nechala zatlačit do kouta v situaci, kdy tedy 1300 soudců podalo individuální žaloby. Já nepamatuji v historii platů ve veřejné sféře to, že by si nějaká skupina vymohla na státu vyplacení svých platů zpětně. I Ústavní soud, když loni posuzoval násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, ten nárok, který vrátil na trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, jasně přiznal do budoucna. Dokonce ve svém nálezu konstatoval, že nelze tento nárok uplatňovat zpětně, což se teď v obdobném případě stalo. Já si myslím, že vláda měla řešit tu situaci v tom smyslu, aby se k ní vyjádřil Ústavní soud a neměla tak rychle ustupovat tlaku těch žalob, které soudci na stát podávali.

David BOREK, moderátor

Ostatně vláda se na Ústavní soud stále obrátit hodlá. Poslechněme si dnešní vystoupení Bohuslava Sobotky, kde mimochodem zazněla velice adresná kritika na Nejvyšší soud.

Bohuslav SOBOTKA, premiér /ČSSD/

Součástí řešení, ať už bude jakékoliv, musí být využití té možnosti, kterou máme, podat ústavní stížnost a napadnout tu část rozhodnutí Nejvyššího soudu, která je zcela zjevně v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Já si myslím, že vláda, pokud už na to nedbá Nejvyšší soud, tak by to měla být vláda, která bude dbát na to, aby v naší zemi platily principy právního státu a je naprosto nezbytné, aby soudy nižšího stupně respektovaly rozhodnutí Ústavního soudu.

David BOREK, moderátor

Pane Šámale, to byla také ostrá slova a od premiéra.

Pavel ŠÁMAL, předseda, Nejvyššího soudu

Pokud jde o ostrá slova, já jsem už jednou říkal, že já ostrá slova nepoužívám. Já si myslím, že pokud jde o tu část toho rozhodnutí, které vláda chce napadnout vlastně tou ústavní stížností, tak v tomto směru si myslím, že je to samozřejmě její právo, pokud tak prostřednictvím účastníka nebo někoho jiného učiní. Podotýkám, že pokud jde o tu dohodu, tak ta se této části, která má být napadnuta tou ústavní stížností, nedotýká. Jde vlastně o tu část, o které hovořila v té relace předchozí i ta dotčená soudkyně.

David BOREK, moderátor

Pavel Šámal, Martin Plíšek, pánové, děkujeme za účast v Událostech, komentářích. Na shledanou, hezký večer.

Martin PLÍŠEK, poslanec /TOP 09/

Přeji pěkný večer.

Pavel ŠÁMAL, předseda, Nejvyššího soudu

Na shledanou, hezký večer.

zdroj: ČT 24, Události, komentáře, 9. 2. 2015

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme