Plíšek: Chceme bojovat proti oligarchismu

15. 9. 2016

David BOREK, moderátor

Ministři napříště nebudou smět vlastnit média a jejich firmy nedosáhnou na veřejné zakázky ani investiční pobídky. Poslanci odsouhlasili zákon o střetu zájmů. Je to lex Babiš? Proč jste hlasovali proti v závěrečném hlasování? Ptám se proto, že pokud jste zčásti nebo z velké části ten návrh původně podporovali a hnutí ANO nerovná se Andrej Babiš, bavíme se o jednom významném politikovi hnutí ANO. Proč celá formace, celý poslanecký klub hlasoval proti?

Radek VONDRÁČEK, místopředseda ústavně-právního výboru, PS, místopředseda poslaneckého klubu /ANO/

Stal se z toho Lex Babiš. My jsme ale nehlasovali o tom, že je to na našeho pana předsedu, ale o nějakých principech. Ty některé nekorektní výroky, že oligarchové si musí vybrat. To není o oligarších, to je o všech. Je to o mně, o každém majiteli malého týdeníku někde na okresním městě, hudebním rádiu lokálního významu. Jak všichni přemýšlí pořád směrem Andrej Babiš, tak jim vůbec tyto souvislosti nedochází. Z toho důvodu jsme si mysleli, že je to tak trošku nedodělaný zákon a nemohli jsme pro něj zvednout ruku.

Martin PLÍŠEK, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Nerozumím tomu, o jakých principech tady pan kolega hovoří. V Poslanecké sněmovně dnes jednoznačně převážil princip, že se firmy členů vlády nemají ucházet o veřejné zakázky, nemají pobírat nenárokové dotace a investiční pobídky. Nevím, chce tento princip pan kolega Vondráček hájit. Aby firmy členů vlády sanovaly veřejné rozpočty, aby členové vlády na jedné straně rozhodovali o miliardových výdajích ze státního rozpočtu a současně aby byly jejich firmy příjemci veřejných peněz. Tento princip chce možná hájit hnutí ANO. Dneska mě mimochodem zaujalo, že oznámili, že mají volné hlasování. U toho volného hlasování jsme viděli, že nikdo z nich ten zákon nepodpořil, a to jenom proto, aby hájili podnikání svého předsedy. Prošly pozměňovací návrhy, které podle mého názoru snesou i test ústavnosti. Jak známo, neprošel totiž pozměňovací návrh, který se týkal zákazu být ovládající osobou. Prošly úpravy, které zamezují firmám členů vlády sahat na veřejné peníze a samozřejmě zákaz provozovat média, rozhlasové, televizní vysílání. Nejenom hnutí ANO, ale i ODS kritizovala údajnou neústavnost pozměňovacího návrhu týkajícího se zákazu být ovládající osobou. Existují sice právní analýzy, které říkají, že i toto šlo upravit, nicméně jsme přistoupili na určitý kompromis tak, aby prošly návrhy, které směřovaly k veřejným penězům a firmám členů vlády a zákazu vlastnit média.

David BOREK, moderátor

Mimochodem Bohumil Pečinka, komentátor Reflexu, tvrdí, že podle kuloárních informací se před několika týdny zformovala neformální protibabišovská koalice. Iniciačním momentem mělo být zpravodajské ztvárnění reformy policie, reorganizace policie deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny. To byl moment, kdy se strany jako TOP 09 a ČSSD, které jinak stojí socioekonomicky proti sobě, spojily. Je to tak?

Martin PLÍŠEK, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

K té údajné koalici, která se měla formovat… Návrh zákona na omezení střetu zájmů byl dlouhodobě projednáván na ústavně-právním výboru, hlasovalo se i o jiných pozměňovacích návrzích. Tvrdilo se, že to všechno zinscenoval Miroslav Kalousek. To jsme se dočetli na iDNESu. Nevím, jak Miroslav Kalousek zařídí, aby se Bohuslav Sobotka, Pavel Bělobrádek a Petr Fiala nezúčastnili předvolební debaty. Je jasné, že když nějaké médium patří členovi vlády, tak v něm zcela logicky panuje určitá autocenzura. Protože ti, kteří v těch médiích pracují, samozřejmě vědí, kdo je jejich majitelem. A protože tam samozřejmě není pluralitní prostředí pro volnou soutěž politických stran, tak tito předsedové naznali, že nemá smysl, aby se účastnili debat v deníku jednoho z konkurentů. Musím odmítnout debaty o nějaké koalici k tomuto zákonu. Hnutí ANO ještě nedávno hovořilo o tom, že chce ten zákon jako celek podpořit. Dnes byli proti vládnímu návrhu zákona kvůli dvěma pozměňovacím návrhům. Je to třeba číst takto.

David BOREK, moderátor

Občas se stane, že se partneři pohádají a rozejdou se. Ale tak se tedy ptám, proč jste pořád ve vládní koalici? I když váš předseda nazval lidi, kteří podporují ten dnešní zákon, zoufalci?

Radek VONDRÁČEK, místopředseda ústavně-právního výboru, PS, místopředseda poslaneckého klubu /ANO/

Okopávání kotníků je čím dál silnější. Já chápu, že jsou volby.

David BOREK, moderátor

Ale budete tedy v psané koalici se zoufalci.

Radek VONDRÁČEK, místopředseda ústavně-právního výboru, PS, místopředseda poslaneckého klubu /ANO/

Toto hlasování pro nás ještě neznamená, že vystoupíme z koalice a přestaneme se snažit.

Martin PLÍŠEK, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Myslím si, že to je kolorit, který tady je. Akorát mě zaujalo, že první místopředseda vlády dnes označil 135 poslanců Poslanecké sněmovny jako zoufalce.

David BOREK, moderátor

Předseda vlády zase ministra označil nepřímo za oligarchu, což myslím, že není úplně jednoznačně pozitivní konotace.

Martin PLÍŠEK, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Určitě to není pozitivní, ale styl vládnutí a uvažování pana prvního místopředsedy určitě spěje k oligarchismu. Proti tomu aspoň my chceme bojovat.

David BOREK, moderátor

Tak, pane Plíšku, vy jste v Událostech České televize dostal otázku, proč jste něco podobného neřešili a proč jste něco podobného neprohlasovali, když byl pan Schwarzenberg ve vládě a jeho firmy také pobíraly dotace Mimochodem i pan Schwarzenberg měl aktivity v mediální sféře. Vy jste odpověděl, že se nechcete vracet do minulosti. Já se ale chci vracet do minulosti, proč jste to nenavrhli?

Martin PLÍŠEK, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Klidně se do minulosti vracejme. Já jsem v té době, zdůrazním, ještě nebyl poslancem Poslanecké sněmovny. Jestli se tedy chceme bavit o tom, co kdo v minulosti dělal, nedělal.

David BOREK, moderátor

Protože divím, že se to neobjevilo jako třeba jedna z agend TOP 09.

Martin PLÍŠEK, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

To je jednoduché, protože tehdy nebyl střet zájmů u nikoho tak kolosální, jak jsme toho svědky teď. Nebyla po tom ani poptávka v Poslanecké sněmovně. Tuším, že tehdy žádná z politických stran v Poslanecké sněmovně nenavrhla takové úpravy. Opakuju, žádná politická strana. Každý zákon musí v průběhu času samozřejmě reagovat na nějakou situaci. Jenom zmíním, že i v Itálii po tom, co byl premiérem Silvio Berlusconi, v některých ohledech zpřísnili podmínky pro střet zájmů u členů vlády.

zdroj: Události, komentáře, 14. 9. 2016, ČT24

Štítky
Osobnosti: Martin Plíšek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme