Pecková: Konečně lepší ochrana spotřebitele!

Komentář poslankyně Gabriely Peckové

10. 12. 2012

Firmy už nevnutí úvěr těm, kdo na něj nemají. Žádné směnky a šeky, žádná předražená volání poskytovatelům úvěrů. Větší ochrana seniorů, kteří nejvíce odnáší nekalé praktiky neodpovědného úvěrování.

TOP 09 prosadila novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Chceme totiž, aby lidé měli možnost brát si půjčky jen u solidních firem a nedostávali se do situací, kdy je i malý úvěr může lehce připravit o střechu nad hlavou. TOP 09 prosadila zákon, který dovolí firmám a bankám poskytnout půjčky lidem jen v případě, že je jsou schopni splácet.

I sebemenší firma podle novely zákona bude muset odborně prověřit, jestli ten, kdo ji o půjčku žádá, má také na její splácení. Zákon navíc firmám při spotřebitelských úvěrech zcela zakáže používání směnek a šeků. A také provozování tolik kritizovaných předražených telefonních linek – začínajících číslovkou 9, na kterých se dnes nabízí spotřebitelské úvěry.

TOP 09 prosadila novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Chceme totiž, aby lidé měli možnost brát si půjčky jen u solidních firem a nedostávali se do situací, kdy je i malý úvěr může lehce připravit o střechu nad hlavou. 

Zákon zatočí s praktikami některých firem, které píší smlouvy o úvěrech takovým způsobem, že od nich není možné jednoduše odstoupit. TOP 09 proto navrhla, aby měl každý žadatel možnost zrušit svůj souhlas se smlouvou o zprostředkovávání spotřebitelského úvěru do 14 dnů, a navíc bez jakékoliv sankce. Norma vyřeší také provize pro zprostředkovatele úvěrů. Ti na svou odměnu budou mít nárok až poté, kdy lidem, kteří o půjčku požádali, doloží výsledek své práce. Tedy poté, co firma jejich úvěr schválí.

Stát musí chránit i ty občany, kteří nemají dostatečné finanční vzdělání, nedokážou se sami bránit a často tak končí v obrovských problémech. Důkazem je fakt, že dnes hrozí exekuce třetině seniorů!

Za porušení zákona budou hrozit firmám vysoké pokuty. Česká národní banka a Česká obchodní inspekce dostanou pravomoc uložit pokutu až 20 milionů korun.

V případě problémů se mohou občané obrátit také na finančního arbitra.

Gabriela Pecková
poslankyně

parlamentnilisty.cz, 10. 12. 2012

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Gabriela Pecková
Témata:
Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme