Otevřou se skříně s kostlivci

31. 8. 2009

„Jsme politická strana, ne shromáždění svatých,“ říká o případném selhání lidí TOP 09 Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg, politik, který s novou stranou TOP 09 rozčeřil hladinu české politické scény. Podle pátečního průzkumu veřejného mínění jejich preference raketově rostou - minulý týden byli čtvrtí. Na to, co strana konkrétního nabídne, i na to, co si myslí jako její lídr o předvolebním klání, odpovídal deníku Metro v prvním ze série rozhovorů s šéfy politických stran.

* Získal jste si velkou popularitu na Facebooku - navštěvujete ho i vy sám osobně?

Na Facebook sám moc nechodím, starají se o to lidé z mého okolí. Vím, že tam hodně píšou o mně. Popularita přichází a odchází. Držím se přísloví: Světská sláva, polní tráva. A polní tráva shoří nebo se z ní stane seno. To člověk nesmí brát příliš vážně. I proto na tyto stránky nechodím.

* Popularitu rychle získává i vaše strana. Jakou jistotu budou však mít voliči u lidí spojovaných s TOP 09, že se z nich nestanou rebelové nebo přeběhlíci?

Do lidí se nejde podívat. V zásadě bereme kandidáty, které známe. Žádná strana si není jista, že ji rebelie nějakých poslanců nepostihne. Je to prostě lidský faktor. Jsme politická strana, nikoli shromáždění svatých. Ano, může přijít i zklamání, to neovlivníme.

* Přes veškeré sympatie veřejnosti nebyl ale stále představen žádný volební program.

Program se objeví. Nesmíte zapomenout, že vytvořit program je dosti namáhavá práce. Nejde jen o přesné formulace, musí jej schválit i grémium strany. K tomu se vedou nekonečné diskuse, je to dost dlouhý proces. A my máme málo času. Proto se teď musíme soustředit hlavně na volby. Na programu se pracuje, bude zveřejněn ve stručném dokumentu každým dnem.

* Jaký například plánujete postoj k poplatkům ve zdravotnictví, ve školství?

Zdravotnictví bez spoluúčasti pacienta není možné. Hlavně při triviálních onemocněních. Bez jistých reforem to proto nepůjde. Musíme zachovat dobrou úroveň českého zdravotnictví. A situace je vážná. Lékaři nám odcházejí do zahraničí. Reforma se musí udělat včas, aby zůstala současná úroveň. Chceme přece, aby zdravotní systém byl k dispozici pro ty, co to opravdu potřebují. Říkat lidem, že nejsou potřeba poplatky, to považujeme za falešnou politiku.

* A co školství a školné?

Mělo by se platit. Musí to ale být doprovázeno takovými zákony a sociálními kroky, aby nedostatek peněz nikomu nebránil studovat. I to se dá vyřešit. Měly by existovat půjčky ze strany státu, které by člověk vracel po studiích. Zabránilo by to i tomu, aby se studenti na univerzitě jen flákali.

* Sociální dávky by podle vás mělo pobírat jen dvacet, třicet procent skutečně potřebných lidí. Podle čeho by se určovali?

Vypočíst to, to je důkladná práce a diskuse na několik měsíců. Považujeme ale právě toto za klíčové. Nejsme tak chudá země, aby tak vysoké procento obyvatelstva u nás pobíralo sociální dávky. Tolik skutečně sociálně potřebných u nás není. Musíme se konečně naučit stát na vlastních nohou.

* Politologové varují před velmi ostrou letošní předvolební kampaní. Nebojíte se, že budete do hašteření nejsilnějších stran zataženi i vy?

Nepochybuji, že se ze všech oken budou vylévat kýble se špínou, že se otevřou všechny skříně a kostlivci z nich vystoupí. Jsem přesvědčen, že už pracuje schopný tým lidí na tom, aby se něco i na mě našlo. A že něco najdou, o tom se také pochybovat nedá. A i když to nebude pravda, spousta lidí tomu bude věřit. I s tím jsem smířen. Čím víc porostou preference TOP09, tím bude větší pravděpodobnost, že něco ven vyleze. Už jsem jisté náznaky zaznamenal. A bude hůř.

* Je něco konkrétního, co by na vás mohlo „prasknout“?

Vždycky, vždycky se dá něco na každého vynalézt. Říkám například svým spolupracovníkům, že se může objevit někdo, kdo bude říkat, že mě pozoroval, jak jsem znásilnil nezletilého jezevčíka. Než přitáhnou údajné svědky, bude po volbách.

* Jaký vůbec máte názor na skandály politiků?

Na české politické scéně máme skandálů trochu moc. Na tak malý národ jsme v tomto směru až přespříliš výkonní. Mě osobně ale moc tyhle aféry nezajímají. Kdo s kým se vyspal, kdo s ním jel na dovolenou, kdo mu dovolenou platil. Klepy... I když třeba částečně pravdivé. V pomlouvání jsme totiž dobří. Ať dojedete do jakékoli vesnice, všude se pomlouvá. V  Česku není možné strávit dvě hodiny v hospodě, ať už na vesnici nebo v  Praze, aby se tam nepomlouvalo. Mně to jde poněkud na nervy a nezajímá mě to.

* Nemáte pocit, že se politická scéna u nás stále zhoršuje?

Snad ano. V naší zemi vymizel stud. Je považován za poněkud staromódní představu, za pocit, který neexistuje. Třeba lidi, kteří mají očividně velký majetek nabytý asi ne zcela poctivým způsobem, ho klidně ukazují beze studu na odiv ostatním. Jezdí největšími bouráky, postaví si před Prahou kromobyčejně ošklivou vilu ve falešném baroku a vyprávějí o  dovolených v Karibiku. Víte, ono vypovídá dost o současném stavu třeba i to, že první, co člověk vidí, když přejede české hranice, je sedm bordelů, ne-li více. To je vizitka naší země. Pokud se lidé nestydí tam, nestydí se ani jinde.

* Co říkáte na znovuotevření kauzy Jiřího Čunka? Nechával jste přece před časem zpracovávat audit celé záležitosti, domníváte se, že může přinést ještě něco nového?

Naprosto mě to už nezajímá. Já se držím slov Písma: Nechte mrtvé, mrtvé pohřbívati.

* Jste vystudovaný právník, ale také lesník - teď už se dlouhá léta angažujete v politice a veřejném životě. Jak často se dostanete do lesa?

Málo, to je bída. V Murau jsem sice letos byl, ale do lesa jsem se nedostal.

* Co po volbách? Vypravil byste se třeba na houby?


Když jsem byl kluk, byl jsem výtečný houbař. Také jsem spoustu hub nacházel. Ale pak jsem žil jednačtyřicet let v Rakousku, kde houbařství není takový kult jako u nás. A ztratil jsem pro to cit. Houby ale miluju teď aspoň v jídle. Po volbách se uvidí.

ALENA HECHTOVÁ, PETR HOLEČEK
Metro, 31. 8. 2009, rubrika / pořad: Rozhovor, strana / zpráva: 09
Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme