Online rozhovor s Karlem Schwarzenbergem

30. 11. 2009

*RodoDendron: Dobrý den pane Schwarzenbergu, když jste nechal prověřit pana Čunka firmou Kroll, nestálo by Vám za to prověřit i pana Kalouska? ( Transakce se zásobováním AČR, nový byt a tajemných 5 milionů, které mu někdo půjčil? ) Nezvažujete vytvoření nadace, která by shromažďovala finance na vyšetřování státu nezávislými auditory? (Rád bych přispěl) Můžete mi prosím sdělit, jaký názor máte na registrované partnerství osob stejného pohlaví / homosexuálů?

Dobrý den, jak známo, pokus svého času, který byl velmi nákladný, vyzněl do ztracena, z čehož jsem se poučil. Takový postup mnoho smyslu nemá. Zásadně jsou zde státní instituce, které jsou povolány podezřelé záležitosti prošetřit, na to také platíme daně.

*Sharkee: Dobrý den, ve Švýcarsku rozhodli v referendu o zákazu minaretů. Jaký je na to Váš názor? Neuvažuje konzervativní TOP 09 o něčem podobném, aby ochránila české, evropské a kulturní tradice před postupující islamizací? PS: Budete odpovídat na všechny otázky popořadě nebo si budete vybírat jen ty podbízivé otázky, jak to někteří politici činí?

Jsem toho názoru, že u nás má býti svoboda vyznání, tudíž také islámu. Zákaz věžiček nezmění nic na duchovní prázdnotě u nás, do níž může vrazit jakákoliv víra či pověra. Nebudu si vybírat, žel asi na všechny otázky odpovědět nestihnu.

*Jan: Vážený pane kníže, gratuluji a moc Vám to přeji. V nejvyspělejších zemích světa včetně USA v posledních letech zavedli daň z velkých silných osobních vozů s velkou spotřebou a emisemi. Výnosy z této daně použili na podporu hromadné dopravy. Myslím, že je to dobrý nápad. Individuální doprava je u nás v Praze největším znečišťovatelem a zdrojem kluku. Prosím navrhněte něco podobného. Takováto daň je učitě mravnější než daně z nemovitostí, z příjmu a podobně. Co si o tom myslíte?

Asi by bylo velice užitečné přistoupit k omezení individuální dopravy ve městě. Londýnský příklad není tak úplně špatný.Co se týče nesmyslného pojíždění ohromných teréňáků s motory vysokých objemů po městě, sdílím váš názor.

*Tomáš: Dobrý den, Četl jsem Váš volební program a v zásadě s nim souhlasím. Provedeni reforem je nezbytné. Avšak ve Vašich reformách navrhujete zvýšení spoluúčasti občanů ve zdravotnictví, to znamená zvýšení výdajů, ale už nikde nepíšete, kde lide mají tyto peníze navíc brát. Chápu, ze pokud někdo bere např. 30000 čistého, tak 3000 pro něho není existenční částka, ale lide, kteří berou průměrnou mzdu nebo nižší, a těch je velká většina, toto zatížení neunesou. Děkuji

Nerozumím tomu, jak jste dospěl k částce 3.000, ale například 30 korun, o kterou se teď vedly dlouhé diskuse se rovná polovině ceny krabičky cigaret. To je podle mého názoru částka, která je pro valnou většinu lidí přijatelná.Jakmile bude v nejbližší době zveřejněn, seznamte se prosím s naším podrobným programem pro oblast zdravotnictví. Doufám, že celé směrování naší zdravotní reformy tak lépe pochopíte.

*jjumbik: Dobrý den, v závěru sobotního sněmu byl v přímém přenosu na ČT24 (asi 16:43) rozhovor s panem Kalouskem. Ten byl bohužel opilý, paní Schinabeková z ČT ho tam musela dokonce podpírat, jak se tam klátil. Toto je politika jakou se chcete prezentovat?

Pokud vím, pan míastopředseda Kalousek nebyl opilý. Vím ale, že měl velmi těžkou chřipku, kterou mne mezitím bohužel též nakazil.Aby vydržel do konce sněmu, vzal si dosti silné léky.

*jiří maria: Pane kníže, upřímně, nakolik je TOP 09 řízena či spřízněna s okultní skupinou Bilderberg a globálními elitami, které připravují nástup nového světového pořádku, což bude nová globální totalita? Z mé badatelské činnoti vyplývá, že to spojení existuje, chci jenom vědět, jakou výmluvu zvolíte. Díky a přeji Vám i Vašim sou-druhům doma i ve světě hodně spravedlnosti, jsem si již jist, že se Vám Váš ďábelský plán realizovat nepodaří.

Je mi vás velice líto, že propadáte takovým spikleneckým teoriím.Obsah vašich otázek je naprosto nesmyslný.

*Radek: Pane Schwarzenbergu, přeji Vám dobré odpoledne. Zajímalo by mě, zda si opravdu myslíte, že se najde dostatek voličů k tomu, abyste mohli být ve vládě a pokusit se o reformy. Sice Vám průzkumy připisují obdivuhodná čísla, nicméně si nejsem jist, zda opět voliči neskočí na populistická gesta. Vy sice řeknete pravdu o stavu našeho státu a nabídnete řešení, které nás bude muset svým způsobem zabolet, ale určitě p. Paroubek přispěchá s řešením, na kterém všichni „vyděláme" a mám strach, aby to nedopadlo jako „Třicetikorunové volby". Přeji hodně úspěchů a pevné zdraví. Budeme Vás potřebovat.

Děkuji mnohokrát za milé přání.Český volič není tak hloupý, jak si někteří politici myslí.Máte ale pravdu, že v tom postoji musíme vydržet a bude to do voleb i poté perná práce.

*Filip: Dobrý den pane předsedo, jako dlouholetý volič KDU v Praze mám asi jedinou možnost volit Vaši stranu - protože KDU se nemá šanci v Praze prokousat přes 5 procent. Jen mě trochu mrzí, že více neakcentujete tradiční konzervativní hodnoty - ochrana života - boj proti eutanazii, ochrana základního modelu rodiny, či řešení prostituce a potratů. Plánujete vytáhnout do voleb i s těmito body? A jak? Děkuji Vám, velmi si Váš jako člověka vážím. Buďte stále tak pln elánu jako doteď. A nebojte se zařvat na neposlušné spolustraníky jako na novináře, který se Vás po tiskovce snažil mámit na rozhovor - to jsem koukal :-) Hodně štěstí do voleb. Filip

Dobrý den Filipe,hodnoty a cíle, o kterých mluvíte, sdílím taktéž. Řešení prostituce se bohužel během posledních deseti tisíc let nalézt nepodařilo. Svatý Augustín psal, že tak jako má domácnost záchod, tak město má hampejzy.Ale je pravda, že se těmito otázkami i lidskými tragédiemi, které jsou s nimy spojeny, málo zabýváme. Snad se v příští sněmovně o ně podaří vzbudit alespoň nějaký zájem.

*sir humprey: Rád bych se zeptal, jestli jste hlasoval pro registrované partnerství. Děkuji za odpověď.

Ano. Považuji za nutné do těchto svazků přinést právní řád.

*Andy: Dobrý den, jak hodláte bojovat s politickými turisty, kteří se na Vaší TOP09 nalepí s vidinou rychlé kariéry a budou chtít Vaší stranu využít pouze jako výtah do funkcí ve státní správě? Dále by mě zajímalo jak se budete bránit proti účelově přijímaným členům, tzv. černým duším? Děkuji za odpověď a přeji mnoho úspěchů

Úplně zamezit tomu nelze. Nastavili jsme jisté filtry, takže doufám, že těch případů bude poměrně málo.

*J: Milý pane kníže, prosím, podpořte jako strana v letošním rozpočtu zvýšení financí pro české univerzity. Je to slušná investice do budoucna, ještě mnohem lepší než fotbalové stadiony nebo parkoviště.

To, že podpora vědy a výzkumu je naší prioritou, je již známo. Ovšemže by poslanci museli souhlasit, že seškrtáme jiné rozpočtové kapitoly ve prospěch našeho vzdělání.Zde, obávám se, narazíme.

*V.Poustka: Dobrý den, slyšel jsem, že se Vám nelíbí, jak se Česká republika zadlužuje. Co byste tedy vzkázal poslanci M. Kalouskovi, který hlasoval pro všechny ty ohromně deficitní rozpočty od roku 2002 do dneška? Děkuji

Každý člověk, jak Miroslav Kalousek, tak i já, se musíme poučit z chyb v naší minulosti.

*Kelt: Jak jste si užil letošní Trutnovský festival?

Bylo to skvělé!Bohužel jsem měl čas pouze jeden večer, ale hudba byla dobrá, nálada báječná, potkal jsem spoustu kamarádů, tedy vše, co člověk od letního festivalu očekává.

*imax: Nedávno jste lidovce označil za černoprdelníky. Proč jsou čtyřmi místopředsedy TOP 09 černoprdelníci?

Upozorňuji vás, že jsou najnejvýš bývalí, neboť tento rys nemá vlastnost, jak my katolící říkáme "character indelibilis".

*Marty: Dobry den, jak se stavite k homosexualite a moznosti adopce deti homosexualnimi pary? Zajima me i Vas osobní postoj. Dekuji za odpoved.

To jsou otázky, kde je možný pouze osobní postoj, neboť jsou to problémy dotýkající se individuálního svědomí. Politická strana by k tomu neměla zaujímat stanoviska, měla by to přenechat každému členu.Co se mně týká, popravdě řečeno je mi to cizí, ale mám spoustu dobrých přátel a známých, kteří v takovém svazku žijí a já to respektuji.Pokud jde o adopci, z vlastní zkušenosti vím, že dítě ve svém vývoji potřebuje otce i matku a dva otcové či dvě maminky to plnohodnotně nahradit nemohou. Může to být někdy řešení vzešlé ze situace, není to ale něco, co bych podporoval.

*Leporelo: Guten Tag, ich werde lieber deutsch fragen, da konnen Sie tschechisch nicht gut. Sie waren ein Mitglied ODA, dann Senator fur US, minister fur SZ und jetzt der Vorsitzende TOP 09. In welchen Farben konnen wir Sie im Jahre 2013 finden? Danke fur Ihre Antwort.

Ať žije pestrost!

*Xavon: Dobrý den, Karle. Máte rád sluníčko, kytičky, zvířátka a přírodu vůbec? Udělal jste si letos čas a vyrazil do jarní přírody v rozkvětu a rozpuku? Pociťujete na jaře zvýšenou potřebu něhy?

Někdy na jaře, pokud vím, jsem si udělal malou procházku. S potřebou něhy nečekám na jaro.

*Student: Vážený pane kníže, proč je systém odpisů z daní nastaven tak neužitečně? Proč si podnikatelé mohou odepsat své luxusní automobily, které ani nejsou vyrobeny u nás, zatímco chratitativní činnost jde z daní odepsat jen ztěžka?

To máte sice pravdu, ale celý náš daňový systém je strašně složitý, neúčelný a nepraktický. Zásadně potřebuje být zreformován. Budeme se o to snažit.

*Janiczek: Vážený pane Schwarzenbergu, ze včerejšího vysílání na ČT 24, kde jste redaktorům odpovídal na otázky ohledně programu TOP 09, jsem nabyl dojmu, že se v programových záležitostech příliš neorientujete. Zajímalo by mne proto, kdo má ve straně program na starosti? Také jsem si všiml, že v dokumentu, který máte na internetu, hodně kritizujete stávající stav, ale nenabízíte prakticky žádná řešení.

Program se teprve tvoří, máme zatím rozpracovány hlavní zásady, tzv. desatero a základ programu, který jsme měli připraven na předčasné volby. Ten teď podrobně rozpracováváme, veřejnosti jej představíme na přelomu března a dubna.Politické strany na vytvoření komplexního programu potřebují průměrně rok až rok a půl.

*jana: Jak muzu mit dite kdyz nejsme schopni manzelem slusne vydelavat? Nebo Vam pripada slusny plat 7000 cisteho jako ucetni po 15letech. Jak si z toho mam usetrit na operaci kyly a zaludku? Jak budete setrit Vy ze 100 000 platu na ktere Vam platime MY???? Prosim odpoved Nezavidim Vam to je je nehozazne ze ja protoze nemuzu vydelavat tisice a nezajistim lekarskou peci svemu diteti tak si nespnim sen. Nechci byt nezodpovedna mama.

Neodkladná lékařská péče, což je i operace kýly či žaludku, je hrazena ze zdravotního pojištění. V naší zemi funguje poměrně rozsáhlý systém sociálního zabezpečení. S touto výší příjmu máte jistě nárok na podporu ze strany státu. Doufám, že přeci jen najdete odvahu k radosti z dítěte. TOP 09 navrhla razantní snížení poslaneckých a senátorských platů, náš návrh však ve sněmovně neprošel.

*Flyblown: Dobrý den, usnesení sněmu TOP 09 říká, že nepůjdete do vlády, která by zvyšovala zadlužení ČR. Přitom je ale jasné, že v současné době není možné sestavit přebytkový rozpočet, tak k čemu jste se to vlastně zavázali, když ať bude vládnout pravice či levice, tak rozpočet prostě bude mít nějaký schodek a zvýší se tak naše zadlužení?

Je realistický cíl snižovat během přístí legislativní periody schodek, je možné šetřit ve státní správě. Existují různá opatření, jejichž výsledek se projeví až za několik let. Pokud s tím však nezačneme ihned, propadneme se úplně.

*Staršina: Zdravím předsedo. Abych řekl pravdu, chtěl jsem vás volit (TOP), ale jak jste chtěli kvůli Lisabonu měnit zákony a prezidenta prohlašovat za blázna a odebírat mu mandát ... to už bylo hodně silné. Tak máte o jednoho míň.

Odkud máte tyto informace? Zdá se, že jste někomu naletěl.

*Ferda: Dobrý den, TOP 09 mi byla zpočátku sympatická, ale příliv bývalých lidovců mě celkem rychle vyvedl z naivity. Rovněž jsem neměl dobrý dojem z vašeho sjezdu, kde se staří političtí šíbři v podstatě jen plácali po zádech.

Je mi velice líto, myslím, že naprostá většina našich členů jsou noví lidé, kteří dosud v žádné politické straně nebyli. Podívejte se na naši práci do voleb.

*Jitka: Dobrý den, neobáváte se, pane předsedo, že budete v jakémsi stínu schopného rétora p. Kalouska? Jinak přeji hodně zdravíčka a úspěchy. Děkuji.

Milá Jitko, děkuji za přání. Uznávám, že kolega Kalousek je velmi schopný řečník, ale mám takový dojem, že jsem se svými proslovy také nedopadl tak špatně.

*Jaroslav Surovy: Pane Schwarzenbergu, vzhledem k historii Vaší rodiny vám přeji vše nejlepší a doufám, že uděláte pro tuto zemi vše, abyste se nemusel stydět před svými předky. Na lidi zas až tak moc nedejte. Hodně štěstí.

Děkuji za milé přání.

*Nespavec: Spíte u rozhovoru a píše to za vás asistentka nebo jste dnes výjimečně vzhůru?

Samozřejmě, spím a jako náměsíčník mluvím ze spaní.

*Méďa: Pane Schwarzenbergu, jste jeden z mála sympatických lidí v politice, proto mi nejde na rozum, jak se člověk jako vy může spojit s lidmi typu Kalouska nebo Severy. Nemáte pocit, že Vám to ublíží?

Nevím, v čem by mi tito pánové mohli ublížit. Máte-li jakékoliv konkrétní námitky vůči pánům Kalouskovi či Severovi, tak to prosím doložte.

*generál Ugarte: Neskutečně mně vytáčí, když TOP 09 hovoří o tom, jak je proti zadlužování. Stačí si vzpomenout na rok 2006 a předvolební dárečky Sněmovny, kde se nejvíce činili poslanci Kalousek a Severa, kteří prosadili neuvěřitelné zvýšení porodného a pak se tím ještě chlubili na billboardech. Myslíte si, že občané mají krátkou paměť a nevědí, jak se kdo choval v minulosti?

Kdyby největší hřích rozpočtové politiky minulého desetiletí bylo zvýšení porodného, mohli bychom klidně spát.

*Jan Frej: Dobrý den. V prvé řadě mi dovolte pogratulovat k Vašemu zvolení předsedou. K dotazu - Kdybyste po volbách byli v situaci, ve které budete vyjednávat o koaliční smlouvě, jaké body byste v ní Vy sám za sebe (bez ohledu na poslanecký klub a vedení strany) nepřipustil a jaké naopak nekompromisně vyžadoval?

Budeme trvat na svých zásadách zodpovědné rozpočtové politiky a tudíž budeme odmítat všechny programy, které by tento ozdravující proces narušily. Budeme prosazovat právní stát na všech úrovních, aby český občan měl možnost dosáhnout svého práva u soudu v rozumné době a aby se cítil bezpečný před rozhodováním soudů, úřadů, ale i mocných politických či hospodářských skupin. Nepřipustíme narušení našich vztahů v rámce EU a spojenectví v NATO.

*miromax: Víte, že TOP 09 sponzoruje Štefan Loncnar, bývalý spolupracovník a bankéř kmotra Mrázka? To vám nevadí přijímat peníze od takových lidí?

Lublaňská banka, jejíž byl Š.Loncnar ředitelem, spolupracovala s velkou chemickou firmou Setuzou spojenou s panem Mrázkem. Pro jakoukoliv banku je zajímavá bonita zákazníka, tudíž zda je schopný splácet úvěr i s úroky, nikolik pak minulost či styky jednotlivých akcionářů. Setuza jak známo, byla a je jednou z nejvýznamnějších chemiček v ČR, tudíž byla pro každou banku veledůležitý zákazník, bodejť pro zahraniční, která se teprve o svůj podíl na českém trhu uchází. Čas na náš rozhovor již vypršel, děkuji za vaše dotazy, budu se těšit příště opět na shledanou. Váš Karel Schwarzenberg

iDNES.cz, 30. 11. 2009
Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme