Nováková: Ministryně Valachová v roli chytré horákyně

16. 5. 2017

Jak poznáte ministryni od chytré horákyně? Podle přístupu k návrhům opozice – trochu z nich zachová, podstatné změní. Ministryně školství Valachová, která na konci května rezignuje kvůli aféře kolem sportovních dotací, byla v této roli důsledná.

Tak si to shrňme: Během jejího ministrování se opakovaně otevřel školský zákon a zákon o pedagogických pracovnících. Dvě základní normy, které jsou klíčové pro regionální školství, jinými slovy pro mateřské až vyšší odborné školy. Ministryně Valachová svedla energický boj o dědictví po svém předchůdci Chládkovi, o inkluzi. Možná vysoká asertivita, odhodlání nasadit všechny komunikační schopnosti nebo charisma přispěly ke schválení inkluze i změny financování školství. Schválení kariérního řádu je také na dosah. K prosazení inkluze ji podpořil vysoce kvalifikovaný profesor, pro změnu financování jí stál po boku zase náměstek z éry ministryně Buzkové. Opoziční návrhy neodmítala. Ale zpracovala je přesně ve stylu chytré horákyně: trochu z nich zůstalo, podstatné bylo změněno.

A tak už stát školám neplatí za žáka, ale kdyby si školy příliš vymýšlely a chtěly uplatnit tolik potřebný individuální přístup k žákům a dělit třídy na menší skupiny, ať si to zaplatí zřizovatel. Nový kariérní řád sice slibuje velkorysé možnosti dalšího vzdělávání učitelů, ale nevíme, jak to celé přesně bude vypadat. V rámci inkluze je třeba zařadit do tříd děti se speciálními potřebami a děti s poruchami chování, ale jak to udělat v praxi přeplněných tříd se už učitelé nedozvěděli. Neočkované děti nesmějí do školky, ale mohou do školy. Tam totiž ze zákona musí. Teď musí ze zákona i do mateřské školy, ale jak to udělat s očkováním? Kdoví. Trochu tam smí a trochu ne?

Maturita z matematiky? Rozhodně ano, ale až později. Kdy? Až bude ministrem někdo jiný. Podpora technických a přírodovědných předmětů? Rozhodně ano, ale ať nám hlavně do škol nevstupují zkušení odborníci z praxe, když nemají stovky hodin pedagogického vzdělání.Valachové ministerstvo v souvislosti se dvěma důležitým změnami v regionálním školství podpoří vznik sítě vzdělávacích a metodických center ve všech krajích. Tedy tak, aby byla dostupná skutečně všem školám. Na poslední chvíli se ale v zákoně objevila změna o právnické osobě zřizované ministerstvem, která bude další vzdělávání učitelů zajišťovat. Takže těmito centry nebudou ani krajská střediska vzdělávání, ani další subjekty zajišťujících dostatečně širokou nabídku.

Diplomatické balancování chytré horákyně ovšem končí v bodě, který znamená možnost posílit naši, tedy evropskou kulturní identitu. Ukotvit v obecných cílech vzdělávání pochopení evropských hodnot, tedy vyhnout se negativním důsledkům ideologie multikulturalismu, je pro ni zbytečné, až škodlivé.

Po aféře s náměstkyní paní ministryně chvilku vyčkávala, než nakonec přijala odpovědnost za své nejbližší úředníky. Vyhlášením demise, ovšem až po projednání zákona o pedagogických pracovnících v Senátu,však ze sebe nakonecministryně Valachová elegantně osud sportovních dotací. Energicky vstupuje do hry Národní rada pro sport s požadavkem, že „paní ministryně nesmí odejít.“

Ale trochu odejít a trochu zůstat ministrem, to zřejmě neumí ani chytrá horákyně.

Nina Nováková, poslankyně TOP 09

Zdroj: Echo24.cz, 16. 5. 2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme