Nováková: Circulus vitiosus aneb zpátky radši „ni krok“

Komentář členky výkonného výboru TOP 09 Niny Novákové

Také máte raději kruhový objezd než náročnou křižovatku? Jako nevalný řidič vítám, že nemusím bleskově vyhodnotit situaci, opakovat si, kdo má přednost. A především, že nemusím mít strach z dalších účastníků provozu, kteří možná pravidla neznají nebo na ně nedbají. Na “kruháč“ můžete vjet, aniž přesně víte, kde odbočíte, protože v nejhorším případě se ocitnete tam, odkud jste vyrazili.

22. 9. 2012

Taková klasická křižovatka nás učí dívat se vpravo, vlevo, směr další cesty máme jasně před sebou a riziko nesprávného rozhodnutí může mít fatální následky. Proto jsme soustředění a pozorní…

Neztratili jsme na všech nadjezdech a podjezdech společenských a politických chuť a schopnost hodnotit situaci samostatně a s rozvahou? Jsme snad líní rozhlédnout se na obě strany? My Češi jsme přece - alespoň občas - uměli dohlédnout několik kroků dopředu.

Necháváme se vést znovuvstalými vůdci, oslepuje nás záře těch, kteří takzvaně byli u samého začátku. Myslím sametové revoluce. Kníže Václav nás chrání z velké dálky, vizionář Václav odešel do jiného světa a ti, kteří se připojili, či připojeni z různých důvodů byli, si bez nebezpečí připisují patent ukazovat správný kurs.

Mám ráda východ, především slunce, a nepochybuji, že je správné vytvářet partnerství se všemi státy. Jen se mi nelíbí výkřiky “pryč od Evropy“ a velký strach mám z toho, že budeme vedeni po kruhovém objezdu zpátky do bodu, který jsme se ztrátami opustili před dvaceti lety. Tam opravdu nechci.

Nina Nováková, členka výkonného výboru TOP 09

parlamentnilisty.cz, 22. 9. 2012

Štítky
Osobnosti: Nina Nováková
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme