× Pohněme s tím. Společně!

Niedermayer: Ministři se musí rozhodnout, jestli hájí zájem státu, nebo Agrofertu

14. 12. 2019

Úvodní prudká přestřelka v bitvě o údajný střet zájmů Andreje Babiše (ANO) utichla a přechází v zákopovou válku. Podle členů hnutí ANO jeho předseda ve střetu zájmů není a Česku ani nehrozí, že by kvůli tomu musela Unii peníze vracet.

„Výsledkem auditu není, že by Unie řešila Agrofert nebo osobu premiéra. Řeší, jestli si české orgány počínají správně a jestli postupují podle českých a evropských zákonů,“ míní europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

V Interview Plus tvrdí, že na české straně selhala kontrola. Příjemce dotací musí splňovat české i evropské zákony, Komise je prý ale toho názoru, že české úřady nedbaly o dodržování tuzemského zákona o střetu zájmů a nezohlednily ani loňské finanční nařízení, které střet zájmů definuje velmi široce.

„Pokud se to nepodaří dostat pod kontrolu, tak zmizí ochota bohatších zemí přispívat do rozpočtu ve prospěch chudších, a to výrazně ovlivní budoucí fungování Evropské unie. Vše je spojené se vším,“ varuje Niedermayer s tím, že trpělivost čistých plátců i kvůli dění v dalších zemích vyčerpaná.

Zájem státu, nebo Babiše?

Babiš prý mohl svůj střet zájmů vyřešit hned dvěma čistými způsoby. Buďto Agrofert po vstupu do vrcholné politiky prodat nebo nepobírat dotace.

„Když francouzský kandidát do Komise předstupoval na slyšení, tak své majetky prodal, aniž věděl, jestli se stane komisařem. Tohle měl udělat Andrej Babiš.“

Niedermayer zdůrazňuje, že auditní zpráva je finální a Česko má teď jen dvě možnosti: buď se s Komisí domluví na tom, že nebude požadovat proplacení projektů popsaných v auditu, anebo jít do sporu s rizikem, že o předmětné dotace nenávratně přijdeme.

„Ministři se musí rozhodnout, jestli je pro ně důležitější zájem České republiky – tedy zachovat nám ty prostředky – nebo budou bojovat za zájmy jedné soukromé firmy i s tím rizikem, že o peníze přijdeme,“ popisuje.

Mají velké firmy pobírat dotace? Více si poslechněte v Interview Plus Jana Bumby.

Zdroj: Interview Plus, Jan Bumba, 10.12.2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer
Témata:
EU
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme