Nevidím důvod, proč má mít jeden druh alkoholu výjimku, říká vládní poslanec

Vládní úsporný balíček řeší druhý den Sněmovna. Návrhy na rozsáhlé škrty a navýšení daní jsou nejen pod palbou opozice, kritizují je i někteří vládní poslanci. V jakém znění a kdy balíček projde?

13. 7. 2023

Hostem Ptám se já byl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. 

Sněmovní debata o sporném vládním úsporném balíčku, který má vylepšit stále zadluženější státní kasu, se ve středu protáhla do nočních hodin. Poslanci se při debatě vzájemně kritizovali za hospodaření při správě státu. „Po lidech chcete, aby si utahovali opasky, vy sami si je neutahujete vůbec,“ řekl Karel Sládeček z SPD. Opozice ostře odsuzovala i samotná úsporná opatření, která kabinet plánuje. A už také navrhla, aby je Sněmovna zamítla už v nynějším prvním čtení.

K samotnému konsolidačnímu balíčku měla výhrady i část koaličních poslanců. A někteří požadují jeho změny. Jako třeba předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který do sněmovního systému nahrál svůj pozměňovací návrh týkající se zvýšení renty bývalých prezidentů – a navrhl tuto valorizaci zrušit.

Premiér Petr Fiala (ODS) na stávající podobě balíčku ale trvá. „Není jiná cesta. Nikdo nečekejte, že ustoupíme tlaku zájmových či profesních skupin a uděláme zásadní změny,“ uvedl na úvod čtvrtečního jednání Sněmovny.

Na jakých změnách konsolidačního balíčku má koalice dohodu? Dojde přece jen na nějaké změny? A budou plánované úspory stačit? 

Celý rozhovor si můžete pustit v audiopřehrávači, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu. 

Co v rozhovoru zaznělo?  

1:00 Bude TOP 09 dávat nějaké pozměňovací návrhy k úspornému balíčku? - V rámci koalice jsme se dohodli, že bude možné podávat pozměňovací návrhy, ale jenom takové, na kterých bude shoda. Takže v tuto chvíli v jednotlivých stranách formulujeme podněty k případné úpravě balíčku. První kolo diskuze o nich proběhne už dnes večer.  

3:00 Budete tedy chtít nějaké změny? - Nějaké určitě chtít budeme, a to asi 3. Jedinou věci, kterou můžu zmínit, je to, že paní ministryně Langšádlová bude dávat pozměňovací návrh, na kterém se vláda shodla, a ten se bude týkat výzkumných ústavů a jejich systému řízení tak, aby ministerstva mohla lépe řídit jejich činnost. 

4:00 Piráti ale chtějí i další změny - třeba nižší zdanění elektronických cigaret nebo naopak zdanění tichého vína. Takže změny budou? - Co se týká spotřební daně z tichého vína, tak jako TOP 09 nevidíme důvod, proč by jeden druh alkoholu měl mít takovou výjimku. Ale nemyslím si, že zrovna teď přes prázdniny je tady prostor najít konsenzus. Je to velké téma. (…) Je potřeba, aby proběhla diskuze i s těmi, kterých se to dotýká. - Ta diskuze probíhá už několik měsíců. - Naším cílem není, aby to byla přítěž pro naše vinaře. Naopak, aby jim to pomohlo v konkurenci nekvalitní dovozových vín. A to nejde udělat ze dne na den. 

6:00 Tak zatímco pro časopisy, noviny a knihy jste mohli zavést tři sazby DPH a nikoho jste se neptali a prostor na diskuzi jste nenechávali, tak vinaři by ten prostor mít měli? - Ale já myslím, že to, jak ten návrh byl předložen, tak tu diskuzi rozpoutalo a já nepochybuji, že se k tomu tématu vrátíme. - Takže to byla chyba. - Neřekl bych, že chyba. - A byl byste pro, aby se to změnilo? - Byl bych pro to, aby se ten systém zjednodušil. Nicméně o tom povedeme koaliční diskuzi. Je to podnět, který dalo několik koaličních stran. - A změnu u spotřební daně na tiché víno v tomto balíčku vylučujete? - Já ctím dohodu.  

11:00 Opozice kritizuje vládu, že nešetří dost sama na sobě. Proč je nutné mít tři ministry bez portfeje - evropské záležitosti, legislativní radu vládu a vědu a výzkum? - Aktuální počet ministrů není vůbec výjimečný, v historii jich bylo i víc. Je lepší mít ministra navíc než ministra, který vykonává práci ve více resortech, a pak to nezvládá ani na jednom. A z hlediska veřejných financí jsou opravdu klíčové úplně jiné položky. 

zdroj: seznamzpravy.cz, 13.7.2023

Štítky
Osobnosti: Jan Jakob
Témata: Daňový systém
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme